I v letadle můžete imponovat svým chováním

19.1.2018

Chytré létání 19   Myslete na létání na své sousedy - oni pak budou myslet na vás. A všem vám bude dobře. A když to tak není? 

Do letadla jen čistý a voňavý

zahlavi_fcb_letecka_doprava_12022016.jpg

Při cestě letadlem se do velmi malého prostoru stěsná velmi mnoho lidí, kteří mají všichni po určitou dobu velmi omezenou možnost pohybu. Pokud by nikdo nepřizpůsobil své chování, mohlo by dojít ke společenské katastrofě. Abychom možnost konfliktu, nebo jen prostě nepříjemné pocity, co nejvíce omezili, je dobré na svoje chování na palubě letadla trochu myslet.

Prakticky na každém letu najdete totiž spolucestující, kteří svým sousedům nějakým způsobem cestu znepříjemňují. Někteří cestující to dělají i nevědomky například svým tělesným pachem. Abyste byli sami příjemnými spolucestujícími, nezapomeňte před odchodem z hotelu či domova nejen na různé spreje a voňavky, ale hlavně na koupel a čisté oblečení! 

Zapomeňte na lokty

Při nástupu do letadla nemá smysl předbíhat. Letadlo stejně neodletí, dokud nenastoupí poslední cestující a zbytečně nervujete sebe a lidi, které předbíháte. Pokud máte dobrý důvod, abyste byli na palubě mezi prvními, a nástup není nijak organizován, prostě stůjte před nástupními dveřmi co nejdříve. 

Vše o letecké dopravě
”Flying

Letadla, dopravci, rádce cestujícího aneb Vše co vás zajímá o létání, najdete v naší sekci Letecká doprava.

Při sedání i vstávání myslete jak na člověka v sedačce před vámi, tak i na toho za vámi. Nechytejte se proto předního opěradla, abyste si pomohli vstát nebo abyste zpomalili své dosednutí. Při každém takovém vstání nebo sednutí totiž se svým předním sousedem zacloumáte, a pokud jej tím neprobudíte ze spánku, určitě v něm vzbudíte nepříjemné pocity, které při častém opakování mohou přejít v agresi.

Káva v klíně

Na cestujícího za vámi zase myslete hlavně při dosednutí a opření, protože když dosednete naplno celou vahou těla, můžete mu do klína vylít kávu, čaj, víno či jiný nápoj, který má postavený na stolečku připevněném právě k vašemu sedadlu zezadu. Při sklápění opěrky sedadla se podívejte dozadu, zda svému zadnímu sousedovi nejen nic nevylijete, ale že mu ani nepoškodíte laptop nebo že jej v případě prostorově úsporných společností nijak nezraníte. Chcete být zvláště zdvořilí? Je milé se cestujícího za vámi zeptat, zda mu nebude vadit, když si opěrku sklopíte. Sklopením opěrky jej totiž obvykle připravujete o velkou část jeho prostoru. 

  • Myslete na své sousedy – mluvte tlumeně, nelomcujte jim s opěradly sedaček, nepolévejte je svými nápoji a vůbec, chovejte se k nim ohleduplně. 
  • Přátelská atmosféra za letu zpříjemní i váš čas na palubě letadla.

Nemoci a létání
”fr_int”

Bojíte se létat? Zápolíte s Jet legem? A co létání a těhotenství? To a další pohled na zdravotní souvislosti létání se dozvíte v naši sekci Nemoci a létání.

Na své sousedy po stranách můžete myslet i tím, že nenecháte na svém stolku nedopitou kávu nebo sklenici s červeným vínem jen proto, abyste jim je ve chvilce nepozornosti převrhli do klína. Opěrky na lokty mezi sedadly jsou společné, najděte tichou dohodu se svým sousedem, jak se o ně podělit – co je jeho a co vaše „teritorium“. Když uprostřed nesedíte vy sami, myslete na toho nešťastníka, který tam sedí. Platil možná ještě více než vy, ale měl jen smůlu, že na něj nevyšlo lepší místo.

Jeho prostor je omezován sousedy z obou stran, a tak si zaslouží vaši ohleduplnost! Když máte sedačku v uličce, nezbývá vám než přijmout skutečnost, že můžete být čas od času obtěžováni žádostí o uvolnění průchodu pro zdravotní procházky vašich sousedů. Když usnete, může to být zvláště nepříjemné, ale nerozčilujte se. Pro svůj příští let jen zvažte, zda by vám sedačka u okénka nevyhovovala lépe. 

Zoom gallery

Tiše, prosím!

zahlavi_fcb_letecka_doprava_12022016.jpg

Je příjemné, pokud vedle sebe máte někoho, s kým si můžete během letu povídat a příjemně si tak krátit dobu letu. Myslete ale na své sousedy po všech stranách. Dlouhým hlasitým hovorem jim všem nemusíte nutně dělat radost.

Také nezapomeňte, že v letadle mluvíte přirozeně hlasitěji, a tak se i lidé kolem vás dozvídají podrobnosti z vašeho soukromí či vaše politické názory. Rozhodnete-li se mluvit se sluchátky na uších, tak vás určitě slyší několik řad cestujících, protože prostě křičíte!

Série a seriály
”fr_int”

Navštivte i ostatní seriály Flying Revue. Povídání s českými leteckými legendami, Pilotní tipy, Chytré létání a další.

Cestování s malými dětmi je asi vždycky komplikované a letadlo bohužel není výjimka. Promyslete již napřed, jak svá robátka co nejúčinněji během letu zabavíte a nezapomeňte si s sebou vzít potřebné pomůcky. Během letu je pak nenechte běhat po letadle a snažte se chránit své sousedy na všech stranách před projevy jejich živosti či frustrace z dlouhého letu. Nemyslím, že každý cestující se bude chovat jako paní Trumpová, která prý dostává při dětském pláči hysterické záchvaty, ale rozhodně vaši spolucestující přivítají, když neuslyší křik stále. 

Jen část vzduchu pumpovaného do kabiny letadla představuje nový vzduchu z venku. Velká část je recyklovaná, tudíž se v letadle po určitou dobu drží stejný vzduch a s ním i vše, co obsahuje. Pokud máte trávicí problémy a chcete být zvláště ohleduplní vůči svému okolí, tak třeba na www.gasbgon.com jsou nabízeny speciální polštářky na sezení pohlcující zápach a tlumící zvuky. 

Téma etikety na palubě bych rád ještě zkráceně doplnil například o následující: navštěvování přátel a rodiny na jiných sedačkách a hlasité veselé hovory s nimi byste měli omezit na minimum, při hovoru s někým sedícím se neopírejte někomu jinému o sedačku, protože ta se mu pak v rytmu vašich gestikulací hýbe, při stažených krytech okének na dálkových letech je zdvihejte co nejméně, pomalu a ne naplno, protože je to nepříjemné všem spolucestujícím, kterým se podařilo usnout nebo kteří se o to snaží.

Jak chytře létat?
”Flying

Přečtěte si také další díly seriálu Chytré létání.
Dočtete se v nich například o tom, jak vůbec funguje letecká linka nebo systém řízení letového provozu či jak je možné, že letadlo vlastně vůbec dokáže vzletět.

Toalety? Při výkonu nesplachovat!

Toalety jsou po dobu někdy mnoha hodin sdíleny mnoha lidmi a bez možnosti řádného uklizení. Nechci zde vykreslovat, jak takové toalety mohou také hodinu před přistáním vypadat, ale je určitě příjemné, když člověk, který tam byl před vámi, vytře ubrouskem vnitřek umyvadélka – když to uděláte také vy, můžete někomu dalšímu také udělat radost. 

Při používání toalety si také někdy vzpomeňte na paní kyprých tvarů, která v průběhu jejího užití zavadila o spouštěč splachování. Ten u letadla zároveň spouští výkonnou sací pumpu a vytvořené vakuum paní k toaletě přisálo tak, že po čtvrthodině neúspěšného snažení z toalety vstát, musela požádat o pomoc palubní průvodčí. Ani oni ji však nevytáhli a podařilo se to prý až hasičům po přistání letadla. 

Zoom gallery

F-slova zapovězena

Řada lidí své emoce volně ventiluje v podobě různých výkřiků, klení či nadávek. V letadle je dobré si uvědomit, že ostatní na to nemusí být zvyklí. V anglické literatuře věnující se otázce dobrých mravů na palubě letadel jsou proto zapovídána hlavně tzv. f-slova. V češtině nemáme zaběhnuté tak subtilní způsoby, jak neslušné výrazy specifikovat. Přesto je vhodné se vulgárnějším výrazům vyhýbat!

Mluvili jsme také o působení alkoholu na cestující. Mějte na paměti své limity a nepijte více, než snesete bez vedlejších následků. Skutečnost, že alkoholické nápoje mohou být u řady společností nebo ve vyšší cestovní třídě zdarma, by neměla naši spotřebu nijak přehnaně ovlivnit. 

-fr- 

Originální ilustrace pro knihu Chytré létání namaloval Vladimír Jiránek. 
  

logo_fr_transp.jpg

banner_s2_fr_1_2018_220pix.jpg

zahlavi_fcb_letecka_doprava_12022016.jpgb752_titulní_icelandair.jpgzahlavi_fcb_letecka_doprava_12022016_2.jpg

Flying Revue > Pro cestující > Chytré létání > I v letadle můžete imponovat svým chováním
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.04.1947 se stalo...
14.04.1947
První ze tří experimentálních letounů D-558-1 Skystreaks, BuNo 37970, provedl vzlet z letiště Muroc Army Air Field (později přejmenovaného na dnešní Edwards AFB).
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »