Jak se létá... ve Švýcarsku

28.3.2020


Nad Evropou s Flying Revue 19.   V zemi hor, sýra, čokolády a hodinek je mnohé jinak než u nás.

 

Plánování letu Evropa

Informace v článku se vztahují k době jeho první publikace (2017). Aktuální informace k plánování letu do jednotlivých evropských zemí najdete na webu FR v sekci Plánování letu Evropa.

Jak by ne, když prostor třídy G, který je ve Švýcarsku obvykle do 2000 ft AGL, občas sahá až do nadmořské výšky 16 000 ft. Zatímco u nás možnosti letu VFR nad FL 100 prakticky končí, v Alpách se nám mnohdy ještě ani neotevře výhled na hřebeny. V horských podmínkách je vlastně jednodušší přístrojové létání. Tvůrci traťových a přibližovacích map za vás totiž odstup od terénu vymysleli, na vás je jen přesné dodržení trati. Pro let VFR se však vyplatí být předem dobře připraven. 

Vstup do Švýcarska

Do Švýcarska budete pravděpodobně vstupovat od severu z rovinatého Německa. Při příletu od VOR Kempten se před vámi otevře velké zrcadlo vodní plochy Bodamského jezera, za nímž se již tyčí alpské vrcholky. Zatím však není důvod nabírat výšku. Ačkoli je Švýcarsko součástí Schengenského prostoru, platí povinnost prvního vstupu přes celní letiště. V ojedinělých případech lze totiž očekávat celní kontrolu. Jako ideální se proto nabízí letiště Altenrhein (LSZR) na jihozápadním cípu Bodamského jezera.

» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication. 

» Všechny díly seriálu Nad Evropou s Flying Revue si můžete přečíst zde.


» Užitečná vám může být i on-line aplikace Trexee pro monitoring vašeho letadla za letu i na stojánce či pro automatické přivolání pomoci v nouzové situaci.

Letiště Altenrhein (LSZR) na jihozápadním břehu Bodamského jezera.
Letiště Altenrhein (LSZR) na jihozápadním břehu Bodamského jezera.

Disponuje pro všechny případy nejen přístrojovým přiblížením, ale především právě trvalou celní službou. Jen na jednu maličkost nejsme z našich poměrů zvyklí. Tak jako mnohá letiště ve Švýcarsku má i Altenrhein polední přestávku.

Od 12:00 do 13:30 je letiště zavřené. Pokud přilétáte právě v této době, budete patrně odkloněni do Friedrichshafenu (EDNY) na severní straně Bodamského jezera, tedy ještě v Německu. Máte však také možnost pokračovat po severní hranici Švýcarska, po trati GAGOR 02 na Schaffhausen, podlétnout TMA Zürich a vstoupit do Švýcarska na letišti Grenchen (LSZG).

Kniha Evropské ostrovy z nebe

Dárek, který potěší!

» Napsal Jiří Pruša
» 472 stran reportáží a zážitků
» 1000 fotografií
» Kmotrem knihy se stal Petr Nikolaev.
» Knihu koupíte zde.

Díky tomu, že letíte VFR, si můžete zakroužit u Schaffhausenu nad Rýnskými vodopády, což by se vám při přístrojovém letu nepovedlo. Rovněž Grenchen nabízí případné přístrojové přiblížení. Máte-li příslušně vybavené letadlo, neváhejte si vyžádat simulované přístrojové VOR přiblížení na dráhu 25. Grenchen je totiž letiště, na kterém sídlí Swiss Training Center, tedy výcvikové středisko švýcarských národních aerolinií. Řídící jsou na podobné postupy i na případné chyby žáků ve výcviku zvyklí.Nikoho tím zdržovat nebudete, neboť Grenchen je pouze letištěm všeobecného letectví, žádná pravidelná doprava tam nelétá. Chcete-li si ukrojit větší sousto, můžete pochopitelně vstoupit do Švýcarska i přes velká letiště, jako je Zürich či Geneve. Obě letiště přijímají GA VFR provoz, ovšem podobně jako v Praze si musíte objednat slot. 

 Letiště Zurich
Letiště Zurich
 VFR přílet na letiště Genéve (LSGG).
VFR přílet na letiště Genéve (LSGG).


Trexee – monitoring letadel
» Trexee sleduje, zaznamená a ve 3D zobrazí trasu vašeho letu
» má globální pokrytí, polohu zapisuje co 10 vteřin
» detekuje vstup do zakázaných oblastí
» vaši blízcí mohou sledovat váš let on-line
» v případě potřeby vyšle nouzový signál o vaší poloze
» monitoruje průběh letu dle požadavků leteckých škol a půjčoven
» hlídá vaše letadlo na letišti (záznam otřesů)
» podává přehled o servisu a opravách letadla
» umožňuje studijní využití záznamů
» Více o aplikaci Trexee zde.

Aplikaci Trexee
můžete zakoupit zde.


Další články k aplikaci
čtěte zde.
    

BRIEFING

Obdobou našeho Řízení letového provozu je švýcarský Skyguide. Na internetových stránkách www.skyguide.ch naleznete zdarma VFR-Guide, příručku, která obsahuje základní letecké informace a postupy pro lety VFR. Většina dalších informací je však již placená, včetně AIP a VFR manuálu, které jsou u nás k dispozici zdarma. Pro jednorázovou cestu je však možné využít na stránkách www.skybriefing.com zkušební čtrnáctidenní přístup zdarma. Získáte tím i přístup k předpovědi GAFOR (General Aviation FORecast), která vám podobně jako v Německu či v Rakousku velmi ulehčí rozhodování, zda očekávané počasí je či není vhodné pro VFR let. Předpověď GAFOR v sobě zahrnuje informaci o výšce oblačnosti v relaci ke vztažné výšce trati (v Německu ke vztažné výšce určité oblasti) a informaci o očekávané dohlednosti.

zziuhoijkpl_2_1021x754_-min.jpg

Ve Švýcarsku jsou podobně jako v Rakousku stanoveny hlavní tratě, pro které se předpověď vydává. Tratě jsou označeny čísly, např. již zmíněná trať GAGOR 02 vede z Altenrheinu do Schaffhausenu v relativně ploché krajině. Naopak, např. trať č. 92 vede ze známého golfového rezortu Bad Ragaz do St. Moritz. Vztažná výška této trati je 7500 ft, což je výška průsmyku Jullierpass.  Okolní vrcholky jsou však ve výšce až 11000 ft, takže se může snadno stát, že poletíte údolím uzavřeným nejen ze stran, ale také souvislou vrstvou oblačnosti směrem nahoru. O to důležitější je seznámit se dobře s plánovanou tratí, vlétnutí do slepého údolí, které nekončí průsmykem, by nemuselo dopadnout dobře.Platí-li pro danou trať předpověď Delta, měli by se na trať vydávat jen piloti velmi zdatní ve srovnávací navigaci. Platí-li předpověď Mike, je vyžadována dobrá znalost místních poměrů. V praxi by tedy pro většinu výletníků z Čech měla předpověď Mike znamenat totéž co X, tedy nevydávat se na let. Předpověď se vydává na čtyři časové úseky dne, které se částečně překrývají, zjednodušeně bychom mohli říci, že je vydávána předpověď na dopoledne, poledne, odpoledne a večer.

Odlet z letiště Granchen (LSZR)
Odlet z letiště Granchen (LSZR)
Tak jako všude je potřeba nahlédnout do NOTAMů a prostudovat DABS (Daily Airspace Bulletin Switzerland), který naši piloti znají u nás pod názvem AUP, tedy plán využití omezených prostorů. Vše najdete na stránkách Skyguide. Ještě donedávna byly prostory LS-R 13 a LS-R 6 v oblasti Interlaken hojně využívány armádními rezervisty, kteří, tak jako většina švýcarské mužské populace, museli až do svých padesáti let občas o víkendu na vojnu. Přiznám se, že těmto rezervistům jsem vojenskou službu opravdu záviděl. Umožnit záložákům zalétat si přes víkend ve stíhačce v rámci udržení obranyschopnosti země je luxus, který si mohlo dovolit opravdu jen Švýcarsko. Bohužel, s přezbrojením na F 18 Hornet bylo od této možnosti upuštěno, neboť systémy moderních stíhaček jsou natolik komplexní, že je nutné se s nimi zabývat profesionálně.

zzghujiokp_1280x1140_-min0.jpg

Na rozdíl od Francie jsou všechny potřebné podklady pro plánování letu k dispozici v angličtině. Také radiokomunikace na menších neřízených letištích probíhá obvykle v angličtině. Bude to asi tím, že Švýcarsko je zemí tří jazyků,  němčiny, francouzštiny a italštiny. Snad abychom někoho neurazili, musíme zmínit, že  čtvrtým jazykem je rétorománština, ale o té vážně pochybuji, že by mohla mít vlastní leteckou frazeologii.

TAKTIKA LÉTÁNÍ V HORÁCH

Pilot, který se vydá do Švýcarska, by měl být obeznámen s úskalími létání ve vysokých horách. Velmi pomůže družba s nějakým místním aeroklubem. Aerokluby pořádají pro své piloty školení létání v horách a nezřídka vydávají i publikace, které pomohou osvojit si základní návyky.  Dozvíme se mimo jiné, že hřebeny, stejně jako průsmyky, je vhodné nalétávat pod úhlem 45°, abychom si ponechali více prostoru pro případný návrat nebo stoupavou třistašedesátku. Dozvíme se také, že v údolí se máme vždy držet tak vysoko, abychom byli na VA (Maneuvering Speed) schopni zatáčky o 180°, i to, ve kterou denní dobu můžeme  blíž k hřebenu, neboť tam lze očekávat stoupák. Zejména slabě motorizovaným letounům mohou stoupavé proudy v Alpách velmi pomáhat. Naopak velký pozor je potřeba dát si na proudy klesavé a rotory. V alpských podmínkách mohou být tak silné, že i stroj s přebytkem výkonu nebude schopen dalšího stoupání. Znalost všeobecné meteorologické situace nám v určení proudění velmi pomůže. Poměrně snadno zjistíme, zda bude převažovat západní proudění, máme-li očekávat fén či brízu. Každé z těchto proudění má svoji typickou tlakovou situaci, kterou zjistíme ze synoptické mapy Evropy.  Každé z těchto proudění nám připraví určitá úskalí při přeletu Alp. Raději než proudění západní, které se vyznačuje přechodem front a rychlými změnami počasí, mám brízu, tedy proudění východní. Vzniká typicky při tlakové výši někde v oblasti Anglie či Beneluxu a tlakové níži na severním pobřeží Středozemního moře.


VFR Communication


Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Ukázková kapitola
» 10 dní zdarma - pište
» Koupit aplikaci
» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

English VFR Communication


Nyní i pro zahraniční piloty: English VFR Communication.

» Enter the english version
» 10 days free - write to us
» To buy the application


Na severním okraji Alp se vám může zdát dohlednost poměrně špatná, ale v jednu chvíli se vám Alpy ukáží v celé své kráse. Taková synoptická situace bývá obvykle stabilní a let se dá dobře naplánovat nejen z hlediska volby trati, ale také časově. Aby to však nebylo příliš jednoduché, existují také lokální proudění způsobená reliéfem. O těch švýcarští piloti dobře vědí, a proto je dobré se o nich podrobněji zmínit. Venturiho efekt v hlubokém průsmyku by vás totiž mohl svým náhlým zrychlením proudění, do kterého se zcela jistě přidají turbulence, nepříjemně překvapit. Pamatujte, že někde jsou také pevnostní hranice vašeho letounu.

Fén naopak dobrý není, při takovém proudění je lépe se do Alp nepouštět. Na jižní straně Alp sice způsobuje mohutné stoupavé proudy, ale stejně mohutné jsou i proudy sestupné na severní straně.

Čerpání paliva na letišti Grenchen (LSZG)
Čerpání paliva na letišti Grenchen (LSZG)

Rychlost větru na návětrné straně může být až 100 kt, což by v kombinaci se silnou turbulencí malé letadlo nemuselo vydržet. Typická pro toto počasí je tlaková níže nad Anglií.

Není od věci si zopakovat, že v údolí - a v průsmyku obzvláště - je potřeba držet se vpravo, podobně jako na silnici. I v úzkém průsmyku může totiž někdo letět proti vám. Obzvláště důležité je stanovit si klíčové body pro další postup údolím směrem k průsmyku. Každý následující klíčový bod by měl mít znaky umožňující bezpečné určení polohy, ale také prostor pro zatáčku o 180° k zahájení návratu. Pokud nedokážete bezpečně určit údolí, které pokračuje směrem k průsmyku, je lépe se vrátit. Údolí končící alpskými velikány o výšce 12 000 ft je past. V klíčovém bodě je vhodné mít výšku následujícího klíčového bodu, jedině tak si můžete být jisti, že nad ten další přiletíte ve správné výšce (viz obrázek).

Systém klíčových bodů pro rozhodnutí o pokračování či návratu při stoupání k přeletu průsmyku
Systém klíčových bodů pro rozhodnutí o pokračování či návratu při stoupání k přeletu průsmyku

Nezapomeňte, že Švýcarsko je plné lanovek, jejichž dráty obvykle nejsou vůbec vidět. Na originální švýcarské mapě ICAO jsou sice mnohé vyznačeny, na mapách DFS nebo Jeppesen nikoliv! Pamatujte na to, že lanovky moderních lyžařských center překonávají nebývalé vzdálenosti bez sloupů a často v neočekávaných výškách. Při letu podél hřebene se pokuste letět nad sloupy lan lanovek, nad nimi už žádná lana nebudou. Posledním doporučením je nepodceňovat nedostatek kyslíku. Euforie není spojená s Matterhornem jako takovým, ale je způsobena  tím, že jej patrně oblétáváte ve výšce 14000 až 16000 ft. Zajděte si před letem do Švýcarska do barokomory ÚLZ. Zkuste si v barokomoře v simulované výšce 16000 ft něco zapsat a sami uvidíte, co to s vámi dělá.

KAM SE PODÍVAT

Již zmiňovaný Bad Ragaz (LSZE) je jistě místo, kde se vyplatí přistát a zahrát si golf. Zdejší proslulé hřiště založené již v roce 1905 od vás bude vyžadovat určitý minimální handicap, ale snaha po dokonalosti je vidět na každém kroku.

Zámek Chillon na východním břehu Ženevského jezera
Zámek Chillon na východním břehu Ženevského jezera

Nepatříte-li ke hráčům golfu, pak zkuste třeba Gruyéres (LSGT). Místo, které dalo název slavnému sýru, středověké městečko na malém kopečku, v jehož hospodách se můžete oddávat páchnoucí kulinářské rozkoši – sýrovým fondue. Nikde jinde nechutná fondue lépe než v Gruyére.  Jen mějte na zřeteli, že při silném fénu byste nemuseli z 800 m dlouhé travnaté dráhy 17 vůbec odletět. Ostatně k sýrovému fondue patří švýcarské bílé víno, nejlépe Féchy či Epesses, víno rostoucí na nedalekých svazích Ženevského jezera. Objednejte si zde hotel a nikam nepospíchejte. Zkuste si připomenout život zachraňující formulku: „Nikdy nikam nemusíš!“   

           Rheinfall
Rheinfall
  Katedrála v Lausanne
Katedrála v Lausanne
         

 

Text: Pavel Valenta 

Foto:  P. Valenta, J. Pruša, SL archive 

Flying Revue

 

 

Flying Revue > Série & speciály > Nad Evropou s Flying Revue > Jak se létá... ve Švýcarsku
.

         Máme pro vás »

FR 2/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 24.03.1939 se stalo...
24.03.1939
Jacqueline Cochranová vytvořila v Palm Springs nový ženský rekord v dosažené výšce letu s hodnotou 30 052 feetů. K letu použila letoun Beechcraft Model 17.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »