Jan Sýkora – Běh na dlouhou trať

21.12.2014

Letecké muzeum Kbely, které je součástí Vojenského historického ústavu Praha se pyšní řadou unikátních exponátů a je bezesporu jedním z nejlepších leteckých muzeí střední Evropy. Málokdo si uvědomuje, že muzejnictví je dlouhodobou záležitostí, mnohdy doslova prací celých generací. A s leteckým muzeem ve Kbelích je už navždy spojeno jméno Jana Sýkory. Jan Sýkora starší byl jedním z těch, kteří pomáhali plukovníku Ing. Jaroslavovi Janečkovi leteckou expozici doslova vydupat ze země, a po něm převzal už před lety žezlo jeho syn, Jan Sýkora mladší.

Honzo, první otázka je celkem nevyhnutelná, i když odpověď je asi nasnadě. Kdo tě přivedl k létání a k práci v muzeu?

Na letiště a k letadlům mne samozřejmě přivedl táta, který původně létal na Točné. Ale pokud by ses zeptal, jaká je má první vzpomínka na letadla, tak bych odpověděl jinak.

Takže prosím, jaká je tedy ta první vzpomínka?

Především za ni nemůže přímo můj otec, ale moje sestra a ta vzpomínka byla poměrně bolestná. Pamatuji si, jak mne, když mi byly tři roky, praštila kladivem do palce. A s letadly to souvisí tak, že se to stalo ve Schwarzenberském paláci, kde náš táta tehdy pracoval na renovaci Avie BH-11 C.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > ČERVENEC-SRPEN 2010 > Jan Sýkora – Běh na dlouhou trať
.

CIDNA 2019: 1. etapa


      » Máme za sebou první etapu ».

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 16.09.2013 se stalo...
16.09.2013
Na letišti Montréal-Mirabel v provincii Quebec byl uskutečněn první let provedl prototypu dopravního letounu Bombardier Cseries (C-FBCS).
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345