Karibik z nebe. Letecká expedice Karibik 2016 odstartovala

14.3.2016

(aktualizováno) Jiří Pruša a Petr Nikolaev opustili v úterý 15. března ráno Česko, kolem poledne i Evropu a vydali se směr Karibik. Den D je tedy po téměř tříměsíčních přípravách tu a Flying Revue vám přináší právě od úterý 15. března 2016 unikátní možnost sledovat misi Karibik 2016 on-line.Homepage speciálu Karibik 2016
Homepage speciálu Karibik 2016
Letec a publicista Jiří Pruša a režisér Petr Nikolaev se vydávají na 10 000 km dlouhou cestu po ostrovech Karibiku a budou z ní každý den posílat on-line zprávy a fotky. Na interaktivní mapě webového speciálu budete moci sledovat i skutečnou pozici letadla v daném okamžiku. 

V dubnu 2015 spolu při přípravách filmu Legionáři ujeli vlakem tisíce kilometrů Sibiří ve stopách československých legií. Po roce vyrážejí na další expedici, tentokrát leteckou. Jiří Pruša s Petrem Nikolaevem během tří týdnů přeletí a nafilmují ostrovy Karibského moře. Flying Revue bude vše sledovat on-line.

Rozhovor

Přečtěte si také rozhovor s oběma letci Sdílíme spolu fascinaci moři a oceány.

Ve čtyřmístném letounu Cessna 172 Skyhawk poletí opět jen oni dva. "Zbylá dvě místa obsadí vybavení - kamery, foťáky, ale také nafukovací člun a další věci," líčí Pruša. 

Oba cestovatelé misi odstartují odletem s klasickou aerolinkou z Prahy v úterý 15. března 2016. Přes Frankfurt a Miami doletí až do Fort Myers na Floridě, kde na ně na místním letišti bude čekat hornoplošník Cessna 172. V něm se pak společně vydají na 10 000 km dlouhou trasu po Karibiku.

Během expedice se vydají nejprve Floridou nad pobřeží severně od Miami, odsud pak naberou přes nejjižnější bod USA Key West kurs Kuba a Kajmanské ostrovy. Dalšími body trasy jsou Jamajka, Haiti a Dominikánská republika.

karibik_200_b.jpg

Zastávku plánují také v Portoriku a pak na ostrovech St. Marteen, Guadeloupe, Trinidad, Barbados, Svatá Lucie a Grenada. Nazpět se vydají od pobřeží Venezuely zpět přes Dominkánskou republiku na ostrov Turkos a Caicos, San Salvador, kde přistál prvně Kolumbus a do hlavního města Baham Nassau a pak už opět Miami a Fort Myers.

Karibik 2016
Termín expedice: 15. 3. 2016 – 3. 4. 2016
Na on-line mapě a sms deníku sledujte expedici zde.

Harmonogram:
Odlet PRG/FRA - 15. 3. 06:50 hod.
Odlet FRA/MIA - 15. 3. 10.00 hod.
Přílet MIA - 15. 3. 21.30 hod. pražského času
MIA/Fort Myers - 15. /16. 3. (odlet z letiště MIA co nejdříve po příletu)
Přílet Fort Myers - 16.3. cca 02.00 pražského času ve středu 16. 3. ráno
Vlastní let v Karibiku: 17. 3. – 30. 3.
Členové výpravy: Jiří Pruša a Petr Nikolaev
Letadlo: Cessna 172 s Glass cockpit, tzn. obrazovky místo klasických přístrojů.
Start a zapůjčení letadla: Letiště Fort Myers na Floridě
Trasa:
Délka trasy: 10 000 km
Doba letu: 50 hodin
Spotřeba LPH: cca 2000 litrů
Cíl expedice: Nafilmovat, nafotit i jinak zachytit Karibské a Bahamské ostrovy. K tomu také pobřeží jižní Floridy, Miami atd. Také vyrobit podklady pro instruktážní letecká videa.
Vybavení: fotoaparát/kamera, drone, 4-5 akčních kamer (2-3 vnější, 1-2 vnitřní), mikrofon pro možnost zachycování komentářů a komunikace za letu.

Perličkou bude touch and go přistání na v Česku mezi planespottery, ale i běžným publikem proslaveném letišti na ostrově St. Marteen. Ano, to je to letiště, kde ranvej začíná doslova několik metrů od pláže a turisté tu natáčejí a fotí přistávající Jumbo jety a další velká dopravní letadla. 

Expedici můžete sledovat ve speciálu Karibik 2016, kde se bude zobrazovat skutečná poloha letadla nad karibskými ostrovy i deníkové sms zpravodajství přímo z letadla. Průběžně budeme nabízet také krátká videa z cesty a fotky. 

"Už se nám po roce, kdy jsme spolu strávili tři týdny ve vlacích na Transsibiřské magistrále, po něčem podobném zastesklo," vysvětluje Petr Nikolaev jeden z motivů letošní společné cesty. A protože stejný pocit zastihl i Jiřího Prušu, slovo dalo slovo a plán letět do Karibiku byl na světě. 

Ostatně, odkaz na Legionáře se promítá i do této expedice. "Chceme vypátrat, kudy pluly některé lodě, jež vezly legionáře z Vladivostoku přes Ameriku domů do Evropy," líčí Nikolaev s Prušou. I proto Cessna poveze na svém trupu samolepku s logem filmu. 

Příprava expedice na dálku nebyla zrovna jednoduchá. Atlantik v obou směrech musely překonat desítky mailů, než mohli aktéři expedice vystřelit ke stropu zátku pomyslného šampaňského a pustit se už jen do dolaďování všech aspektů expedice.

Karibik 2016
Web expedice najdete zde.

"Létal jsem na Floridě poměrně nedávno během mého pobytu v USA, takže jsem tamní situaci docela dobře znal a měl tam i řadu kontaktů. Přesto mě vzalo skoro měsíc času, než se mi podařilo dojednat zapůjčení odpovídajícího letounu, pojištění, mapy a podobné věci," objasňuje Pruša. 

Sibiř 2015
Loňskou expedici na Sibiř si můžete připomenout na webu filmu Legionáři.

Vše o kalendáři Opravdoví bratři se můžete dozvědět zde. Získat ho můžete tady.

Expedici zajišťuje společně s jejím hlavními aktéry tým, který měl na starost i loňskou cestu po Sibiři. Zajistit je toho potřeba poměrně dost. Nabírání dat, řešení krizových scénářů, příprava webového speciálu, zpracování foto a video materiálu na dálku.

"Já si můžu dopřát ten luxus, že se o nic starat nemusím. Jiří má kolem sebe tým profíků, kteří všichni vědí, co mají dělat a dělají to," hodnotí to Petr Nikolaev.  

Návrat do Prahy letci plánují první týden v dubnu. 

 

Jan Dvořák

Mapa Jindřich Ilem, Webdesign: Jožo Skácal a Infonia

logo_fr_pod_clanky_sede.jpg

Flying Revue > Expedice > Karibik 2016 > Karibik z nebe. Letecká expedice Karibik 2016 odstartovala
Loading...

Karibik 2016

  • 14.3.2016 Karibik z nebe. Letecká expedice Karibik 2016 odstartovala
Loading...

Karibik 2016

  • 14.3.2016 Karibik z nebe. Letecká expedice Karibik 2016 odstartovala
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.05.1883 se stalo...
20.05.1883
V Pardubicích se narodil přední český letecký průkopník Jan Kašpar.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »