Letiště Anchorage a Lake Hood

21.12.2014

Zatímco nákladní Jumba a Airbusy odsud startují k letům na největší letiště Evropy, centrálních Spojených států i Asie, desítky hydroplánů operujících z přilehlé hydroplánové báze tvoří neméně důležitou spojnici mezi Anchorage a desítkami malých aljašských osad. Vítejte v Anchorage.

Mezinárodní letiště v Anchorage, celým jménem Ted Stevens Anchorage International Airport, je zajímavé z mnoha důvodů. Nejenže tvoří jednu z bran Aljašky, ale je dnes i velmi důležitým centrem mezinárodní nákladní letecké dopravy. A může se rovněž pochlubit i největší hydroplánovou bází na světě, na které si hustota provozu Beaverů, Piperů a Cessen příliš nezadá s tempem, se kterým vzlétají velká letadla z hlavních drah letiště.

Historie

S rozvojem novodobého osídlení Aljašky, příchodem prospektorů, důlních společností i prvního průmyslu stoupala důležitost letecké dopravy od počátku dvacátých let minulého století rok od roku. Prvním velkým letištěm sloužícím rozvíjejícímu se Anchorage se v roce 1930 stalo Merrill Field, vybudované na místě původní, víceméně provizorní dráhy. Zájem o přírodní bohatství Aljašky odrážel i fakt, že v polovině třicátých let se Merrill Field stalo jedním nejvytíženějších civilních letišť celých Spojených států.

S poválečným nástupem daleko výkonnějších pístových a především proudových typů se otevřela možnost komerčních letů po transpolárních drahách do Evropy a Anchorage bylo téměř ideálně položeno. Bylo však zřejmé, že stávající letiště přestane zanedlouho vyhovovat, a proto se začala hledat nová lokalita. Nakonec byla vybrána oblast ležící na jihozápad od centra města v blízkosti jezer Hood a Spenard. Na nich ostatně již od čtyřicátých let probíhal poměrně čilý hydroplánový provoz a od roku 1940 byla v provozu i pevná, byť nezpevněná vzletová dráha.

.

         Máme pro vás »

FR 1/2020: Už máte?FR 1/2020: Videoupoutávka

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 20.02.1924 se stalo...
20.02.1924
Francouzská tříčlenná posádka letounu Breguet 14 provedla první úspěšný přelet Sahary s návratem severojižním směrem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345