Letiště Anchorage a Lake Hood

21.12.2014

Zatímco nákladní Jumba a Airbusy odsud startují k letům na největší letiště Evropy, centrálních Spojených států i Asie, desítky hydroplánů operujících z přilehlé hydroplánové báze tvoří neméně důležitou spojnici mezi Anchorage a desítkami malých aljašských osad. Vítejte v Anchorage.

Mezinárodní letiště v Anchorage, celým jménem Ted Stevens Anchorage International Airport, je zajímavé z mnoha důvodů. Nejenže tvoří jednu z bran Aljašky, ale je dnes i velmi důležitým centrem mezinárodní nákladní letecké dopravy. A může se rovněž pochlubit i největší hydroplánovou bází na světě, na které si hustota provozu Beaverů, Piperů a Cessen příliš nezadá s tempem, se kterým vzlétají velká letadla z hlavních drah letiště.

Historie

S rozvojem novodobého osídlení Aljašky, příchodem prospektorů, důlních společností i prvního průmyslu stoupala důležitost letecké dopravy od počátku dvacátých let minulého století rok od roku. Prvním velkým letištěm sloužícím rozvíjejícímu se Anchorage se v roce 1930 stalo Merrill Field, vybudované na místě původní, víceméně provizorní dráhy. Zájem o přírodní bohatství Aljašky odrážel i fakt, že v polovině třicátých let se Merrill Field stalo jedním nejvytíženějších civilních letišť celých Spojených států.

S poválečným nástupem daleko výkonnějších pístových a především proudových typů se otevřela možnost komerčních letů po transpolárních drahách do Evropy a Anchorage bylo téměř ideálně položeno. Bylo však zřejmé, že stávající letiště přestane zanedlouho vyhovovat, a proto se začala hledat nová lokalita. Nakonec byla vybrána oblast ležící na jihozápad od centra města v blízkosti jezer Hood a Spenard. Na nich ostatně již od čtyřicátých let probíhal poměrně čilý hydroplánový provoz a od roku 1940 byla v provozu i pevná, byť nezpevněná vzletová dráha.

.
 

FR 4/2019: Už brzy!

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345