Letiště Anchorage a Lake Hood

21.12.2014

Zatímco nákladní Jumba a Airbusy odsud startují k letům na největší letiště Evropy, centrálních Spojených států i Asie, desítky hydroplánů operujících z přilehlé hydroplánové báze tvoří neméně důležitou spojnici mezi Anchorage a desítkami malých aljašských osad. Vítejte v Anchorage.

Mezinárodní letiště v Anchorage, celým jménem Ted Stevens Anchorage International Airport, je zajímavé z mnoha důvodů. Nejenže tvoří jednu z bran Aljašky, ale je dnes i velmi důležitým centrem mezinárodní nákladní letecké dopravy. A může se rovněž pochlubit i největší hydroplánovou bází na světě, na které si hustota provozu Beaverů, Piperů a Cessen příliš nezadá s tempem, se kterým vzlétají velká letadla z hlavních drah letiště.

Historie

S rozvojem novodobého osídlení Aljašky, příchodem prospektorů, důlních společností i prvního průmyslu stoupala důležitost letecké dopravy od počátku dvacátých let minulého století rok od roku. Prvním velkým letištěm sloužícím rozvíjejícímu se Anchorage se v roce 1930 stalo Merrill Field, vybudované na místě původní, víceméně provizorní dráhy. Zájem o přírodní bohatství Aljašky odrážel i fakt, že v polovině třicátých let se Merrill Field stalo jedním nejvytíženějších civilních letišť celých Spojených států.

S poválečným nástupem daleko výkonnějších pístových a především proudových typů se otevřela možnost komerčních letů po transpolárních drahách do Evropy a Anchorage bylo téměř ideálně položeno. Bylo však zřejmé, že stávající letiště přestane zanedlouho vyhovovat, a proto se začala hledat nová lokalita. Nakonec byla vybrána oblast ležící na jihozápad od centra města v blízkosti jezer Hood a Spenard. Na nich ostatně již od čtyřicátých let probíhal poměrně čilý hydroplánový provoz a od roku 1940 byla v provozu i pevná, byť nezpevněná vzletová dráha.

.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 23.09.1913 se stalo...
23.09.1913
Roland Garros provedl první přelet Středozemního moře. Trasu z Saint-Raphaelu do Bizerty dlouhou 729 km proletěl za 7 hodin a 53 minut.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345