Letiště Anchorage a Lake Hood

21.12.2014

Zatímco nákladní Jumba a Airbusy odsud startují k letům na největší letiště Evropy, centrálních Spojených států i Asie, desítky hydroplánů operujících z přilehlé hydroplánové báze tvoří neméně důležitou spojnici mezi Anchorage a desítkami malých aljašských osad. Vítejte v Anchorage.

Mezinárodní letiště v Anchorage, celým jménem Ted Stevens Anchorage International Airport, je zajímavé z mnoha důvodů. Nejenže tvoří jednu z bran Aljašky, ale je dnes i velmi důležitým centrem mezinárodní nákladní letecké dopravy. A může se rovněž pochlubit i největší hydroplánovou bází na světě, na které si hustota provozu Beaverů, Piperů a Cessen příliš nezadá s tempem, se kterým vzlétají velká letadla z hlavních drah letiště.

Historie

S rozvojem novodobého osídlení Aljašky, příchodem prospektorů, důlních společností i prvního průmyslu stoupala důležitost letecké dopravy od počátku dvacátých let minulého století rok od roku. Prvním velkým letištěm sloužícím rozvíjejícímu se Anchorage se v roce 1930 stalo Merrill Field, vybudované na místě původní, víceméně provizorní dráhy. Zájem o přírodní bohatství Aljašky odrážel i fakt, že v polovině třicátých let se Merrill Field stalo jedním nejvytíženějších civilních letišť celých Spojených států.

S poválečným nástupem daleko výkonnějších pístových a především proudových typů se otevřela možnost komerčních letů po transpolárních drahách do Evropy a Anchorage bylo téměř ideálně položeno. Bylo však zřejmé, že stávající letiště přestane zanedlouho vyhovovat, a proto se začala hledat nová lokalita. Nakonec byla vybrána oblast ležící na jihozápad od centra města v blízkosti jezer Hood a Spenard. Na nich ostatně již od čtyřicátých let probíhal poměrně čilý hydroplánový provoz a od roku 1940 byla v provozu i pevná, byť nezpevněná vzletová dráha.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345