Museum of Flight

23.12.2014

Asi neexistuje žádný pilot, který by pohrdl návštěvou kvalitního leteckého muzea. A Museum of Flight, sídlící na bývalém Boeing Field v Seattlu, se dnes svými sbírkami řadí na světě mezi ta nejprestižnější.

Letošní Cirrus Global Sales Meeting se konal v Seattlu, městě notoricky známém nejenom spojením s Boeingem, ale dnes i s řadou leteckých sbírek a muzeí. Návštěva Museum of Flight se pak jevila logickou součástí akce, tím spíše, že společnost Cirrus využila mítinku k předání jednoho ze svých letounů do muzejních sbírek.

Jak to všechno začalo

Vznik muzea, které dnes existuje ve formě soukromé neziskové organizace, je spojen s jedním z jeho vzácných exponátů, konkrétně s Boeingem 80A-1 z roku 1929, který se skupině nadšenců podařilo objevit v žalostném stavu v Anchorage na Aljašce. Za účelem jeho záchrany a zrestaurování vznikla nadace Pacific Northwest Aviation Historical Foundation. Díky přítomnosti leteckých firem v oblasti nebyla tehdy nouze ani o dobrovolníky, ani o finance. Přesto trvalo dlouhých šestnáct let, než se podařilo restaurování stroje dokončit. Název Museum of Flight se však objevil o mnoho dříve, konkrétně již v roce 1968, při otevření první expozice umístěné v pronajatých prostorách v centru Seattlu.

Příběh Boeingu

Jméno světového výrobce letadel je v Seattlu všudypřítomné, a není tedy divu, že historie této firmy je i jedním z nosných témat muzea. Nejedná se jen o řadu unikátních strojů v budovách muzea či na vnějších prostorách. Muzeum je dnes i vlastníkem proslulé Red Barn, červené dřevěné budovy spjaté se samotným vznikem společnosti Boeing a se jménem Williama E. Boeinga. Jedná se zároveň o jeden z největších a nejstarších artefaktů muzea, který byl díky leteckým nadšencům a osvíceným představitelům města zachráněn před demolicí a přemístěn během akce, která si nezadala se stěhováním kostela v Mostě. Dnes je v restaurované budově umístěna především expozice věnovaná historii společnosti Boeing, od samotného počátku až po první vícemotorová proudová letadla. Další expozice v Red Barn pak jsou věnovány bratřím Wrightovým, aviatickým vizionářům a rovněž prvním lokálním aerolinkám, společnosti Northwest Aviation.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345