Museum of Flight

23.12.2014

Asi neexistuje žádný pilot, který by pohrdl návštěvou kvalitního leteckého muzea. A Museum of Flight, sídlící na bývalém Boeing Field v Seattlu, se dnes svými sbírkami řadí na světě mezi ta nejprestižnější.

Letošní Cirrus Global Sales Meeting se konal v Seattlu, městě notoricky známém nejenom spojením s Boeingem, ale dnes i s řadou leteckých sbírek a muzeí. Návštěva Museum of Flight se pak jevila logickou součástí akce, tím spíše, že společnost Cirrus využila mítinku k předání jednoho ze svých letounů do muzejních sbírek.

Jak to všechno začalo

Vznik muzea, které dnes existuje ve formě soukromé neziskové organizace, je spojen s jedním z jeho vzácných exponátů, konkrétně s Boeingem 80A-1 z roku 1929, který se skupině nadšenců podařilo objevit v žalostném stavu v Anchorage na Aljašce. Za účelem jeho záchrany a zrestaurování vznikla nadace Pacific Northwest Aviation Historical Foundation. Díky přítomnosti leteckých firem v oblasti nebyla tehdy nouze ani o dobrovolníky, ani o finance. Přesto trvalo dlouhých šestnáct let, než se podařilo restaurování stroje dokončit. Název Museum of Flight se však objevil o mnoho dříve, konkrétně již v roce 1968, při otevření první expozice umístěné v pronajatých prostorách v centru Seattlu.

Příběh Boeingu

Jméno světového výrobce letadel je v Seattlu všudypřítomné, a není tedy divu, že historie této firmy je i jedním z nosných témat muzea. Nejedná se jen o řadu unikátních strojů v budovách muzea či na vnějších prostorách. Muzeum je dnes i vlastníkem proslulé Red Barn, červené dřevěné budovy spjaté se samotným vznikem společnosti Boeing a se jménem Williama E. Boeinga. Jedná se zároveň o jeden z největších a nejstarších artefaktů muzea, který byl díky leteckým nadšencům a osvíceným představitelům města zachráněn před demolicí a přemístěn během akce, která si nezadala se stěhováním kostela v Mostě. Dnes je v restaurované budově umístěna především expozice věnovaná historii společnosti Boeing, od samotného počátku až po první vícemotorová proudová letadla. Další expozice v Red Barn pak jsou věnovány bratřím Wrightovým, aviatickým vizionářům a rovněž prvním lokálním aerolinkám, společnosti Northwest Aviation.

.
 

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 19.06.2002 se stalo...
19.06.2002
Steve Fossett odstartoval v balónu Spirit of Freedom ke svému úspěšnému pokusu o sólo oblet světa v balónu. Trasu dlouhou více než 33 000 kilometrů uletěl za 13 dnů, osm hodin a 33 minut.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345