Nad pobřežím Ayrshire

16.12.2014

Nad pobřežím Ayrshire
Nad pobřežím Ayrshire
Nad pobřežím Ayrshire
Nad pobřežím Ayrshire
Nad pobřežím Ayrshire

Ač nejsem Čech ani Slovák, mou největší láskou jsou letadla československá, především historická. I když popravdě ta mám rád bez rozdílu původu. A tak když se naskytla příležitost okusit let s Chipmunkem, navíc nad úžasnou scenérií skotského pobřeží, nemohl jsem odolat.

Cílem mé letošní dovolené bylo Skotsko, a vedle hradů, zámků, a nádherné sychravé větrné krajiny jsem chtěl vidět také něco z oblasti letecké. Ale na rozdíl od Anglie, která je zemí letecké historii zaslíbenou, se ve Skotsku hledají letecká muzea podstatně hůře. Existuje zde sice úžasné skotské národní letecké muzeum na bývalé vojenské základně East Fortune v kraji East Lothian, my jsme však směřovali spíše na západ. Nejprve jsem si myslel, že jediným leteckým zážitkem budou dva průlety Tornad nad jezerem Loch Ness, jejichž hřmot motorů Turbo-Union však jezerní příšeru ze spánku nevzbudil. Nakonec mne překvapila přítelkyně Tajana, která mi zamluvila let na letounu DHC 1 Chipmunk v leteckém klubu Skylark na jihozápad od města Glasgow. Letiště ležící u města Prestwick je poměrně veliké, používají ho nízkorozpočtové společnosti, jako například Ryanair, nákladní lety, ale k vidění jsou zde i vojenské stroje. Na okraji pak stojí vyřazené Jumbo, jež používají záchranné jednotky k výcviku zásahů při haváriích.

Mezi piloty Skylarku

Skylark je velmi malý, vysloveně komorní aeroklub. Klubovna je vybavena malým barem, výčepem a výukovou místností. V době naší návštěvy tam probíraly teorii dvě ženy ve věku kolem třiceti let. Prostředí působí opravdu příjemnou atmosférou. Přispívá k tomu především vstřícnost celého personálu. Klub vlastní dva Chipmunky, které dlouhá desetiletí sloužily coby cvičné stroje v RAF.

.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Pilotshop:

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Kalendárium:

Dne 10.07.1929 se stalo...
10.07.1929
První let italského rychlostního hydroplánu Macchi M.67, postaveného pro mezinárodní soutěž o Schneiderovu trofej.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345