NTM

21.12.2014

Ve středu 16. února byla pro veřejnost znovu otevřena dopravní hala NTM. Co v ní čeká příznivce letectví?

Na svou první návštěvu NTM už nikdy nezapomenu. Bylo mi devět let, cesta do Prahy autobusem se zastávkou na občerstvení v Dobříši mi připadala jako cesta na konec světa a když jsem konečně vstoupil do dopravní haly NTM, připadal jsem si jako v ráji. Fotoaparátem Smena jsem pořídil několik neumělých černobílých fotografií. Ještě je mám někde schované.

Nově otevřeno

Národní technické muzeum prošlo v uplynulých letech náročnou stavební rekonstrukcí, a tak bylo nové otevření části expozic očekáváno s velkým napětím. NTM se může ve svých leteckých sbírkách pochlubit celou řadou unikátních exponátů a otázka zněla, kolik se jich podařilo do nově uspořádaných prostor dopravní haly o ploše pěti a půl tisíc metrů čtverečních umístit. Jednoduchá odpověď zní, že ty hlavní v zásadě všechny. Navíc se do prostor NTM vrátil po letech letoun Supermarine Spitfire Mk. IXe, který byl dlouho součástí expozice Leteckého muzea Kbely. V nové expozici mu patří čestné místo v přízemí haly, pod zavěšeným Kašparovým letounem systému Blériot. Na první pohled tedy v hale visí v podstatě ty samé exponáty jako dříve. Co se tedy změnilo? Hodně. Mnozí si jistě vzpomenete, že především stav zavěšených světových unikátů z dob první světové války byl poněkud žalostný. Důsledkem podmínek v hale a vlivem dlouhodobého působení světla v expozici došlo u těchto strojů k degradaci svrchních nátěrů a potahů. Na mnoha místech byly mechanicky poškozeny plátěné potahy, bohužel i díky akcím vandalů. A nad tím vším vrstva prachu. Před pracovníky muzea stála nejednoduchá volba, jak k restaurování přistoupit.

Myslím, že většina současných návštěvníků bude souhlasit s tím, že byla zvolena dobrá cesta.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345