NTM

21.12.2014

Ve středu 16. února byla pro veřejnost znovu otevřena dopravní hala NTM. Co v ní čeká příznivce letectví?

Na svou první návštěvu NTM už nikdy nezapomenu. Bylo mi devět let, cesta do Prahy autobusem se zastávkou na občerstvení v Dobříši mi připadala jako cesta na konec světa a když jsem konečně vstoupil do dopravní haly NTM, připadal jsem si jako v ráji. Fotoaparátem Smena jsem pořídil několik neumělých černobílých fotografií. Ještě je mám někde schované.

Nově otevřeno

Národní technické muzeum prošlo v uplynulých letech náročnou stavební rekonstrukcí, a tak bylo nové otevření části expozic očekáváno s velkým napětím. NTM se může ve svých leteckých sbírkách pochlubit celou řadou unikátních exponátů a otázka zněla, kolik se jich podařilo do nově uspořádaných prostor dopravní haly o ploše pěti a půl tisíc metrů čtverečních umístit. Jednoduchá odpověď zní, že ty hlavní v zásadě všechny. Navíc se do prostor NTM vrátil po letech letoun Supermarine Spitfire Mk. IXe, který byl dlouho součástí expozice Leteckého muzea Kbely. V nové expozici mu patří čestné místo v přízemí haly, pod zavěšeným Kašparovým letounem systému Blériot. Na první pohled tedy v hale visí v podstatě ty samé exponáty jako dříve. Co se tedy změnilo? Hodně. Mnozí si jistě vzpomenete, že především stav zavěšených světových unikátů z dob první světové války byl poněkud žalostný. Důsledkem podmínek v hale a vlivem dlouhodobého působení světla v expozici došlo u těchto strojů k degradaci svrchních nátěrů a potahů. Na mnoha místech byly mechanicky poškozeny plátěné potahy, bohužel i díky akcím vandalů. A nad tím vším vrstva prachu. Před pracovníky muzea stála nejednoduchá volba, jak k restaurování přistoupit.

Myslím, že většina současných návštěvníků bude souhlasit s tím, že byla zvolena dobrá cesta.

.
 

Co ještě nevíte o...:


O VFR Comm. vše v Power Pointu. 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 18.06.1928 se stalo...
18.06.1928
Při pátrání po osádce vzducholodi Italia zmizel letoun Latham 47 a na jeho palubě legendární norský polárník Roald Amundsen a dalších pět polárníků.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345