NTM

21.12.2014

Ve středu 16. února byla pro veřejnost znovu otevřena dopravní hala NTM. Co v ní čeká příznivce letectví?

Na svou první návštěvu NTM už nikdy nezapomenu. Bylo mi devět let, cesta do Prahy autobusem se zastávkou na občerstvení v Dobříši mi připadala jako cesta na konec světa a když jsem konečně vstoupil do dopravní haly NTM, připadal jsem si jako v ráji. Fotoaparátem Smena jsem pořídil několik neumělých černobílých fotografií. Ještě je mám někde schované.

Nově otevřeno

Národní technické muzeum prošlo v uplynulých letech náročnou stavební rekonstrukcí, a tak bylo nové otevření části expozic očekáváno s velkým napětím. NTM se může ve svých leteckých sbírkách pochlubit celou řadou unikátních exponátů a otázka zněla, kolik se jich podařilo do nově uspořádaných prostor dopravní haly o ploše pěti a půl tisíc metrů čtverečních umístit. Jednoduchá odpověď zní, že ty hlavní v zásadě všechny. Navíc se do prostor NTM vrátil po letech letoun Supermarine Spitfire Mk. IXe, který byl dlouho součástí expozice Leteckého muzea Kbely. V nové expozici mu patří čestné místo v přízemí haly, pod zavěšeným Kašparovým letounem systému Blériot. Na první pohled tedy v hale visí v podstatě ty samé exponáty jako dříve. Co se tedy změnilo? Hodně. Mnozí si jistě vzpomenete, že především stav zavěšených světových unikátů z dob první světové války byl poněkud žalostný. Důsledkem podmínek v hale a vlivem dlouhodobého působení světla v expozici došlo u těchto strojů k degradaci svrchních nátěrů a potahů. Na mnoha místech byly mechanicky poškozeny plátěné potahy, bohužel i díky akcím vandalů. A nad tím vším vrstva prachu. Před pracovníky muzea stála nejednoduchá volba, jak k restaurování přistoupit.

Myslím, že většina současných návštěvníků bude souhlasit s tím, že byla zvolena dobrá cesta.

.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Pilotshop:

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Kalendárium:

Dne 03.07.1886 se stalo...
03.07.1886
Narodil se Giovanni 'Gianni' Battista Caproni, italský letecký konstruktér a zakladatel stejnojmenné společnosti vyrábějící letadla.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345