Orbis – létající oční klinika

21.12.2014

Lékaři na palubách vrtulníků záchranné služby nikoho nepřekvapí. Ale kompletní létající oční klinika? I to je možné. A její projekt navíc letos slaví třicetiny.

Mohutný bílý DC-10 s modrým logem ORBIS tvořil jednu z dominant Phillips 66 Plaza, hlavní výstavní plochy AirVenture 2012 Oshkosh. Letoun i celý projekt unikátní létající oční nemocnice Orbis, která se do Oshkoshe vrátila poprvé od roku 2003, je velmi zajímavý, proto se na něj pojďme podívat podrobněji.

Vznik Orbisu

Látající oční nemocnice Orbis byla vytvořena díky partnerství leteckého a zdravotního průmyslu a pomáhá bojovat na globální úrovni s mnohdy zbytečnou slepotou. Celá idea létající oční nemocnice pochází z poloviny sedmdesátých let, kdy oční lékař, dr. David Paton z Houstonu, navrhl spojit oční nemocnici a výukové centrum s letadlem. Tato idea vznikla na základě jeho zkušeností z práce a pobytů v zemích třetího světa, kdy si uvědomil, jakou důležitost má schopnost sdílení pokroku v medicíně a možnost cestovat i nabývat medicínské zkušenosti od kolegů z rozvinutějších zemí. Spolu s dalšími očními lékaři založil v roce 1973 projekt Orbis. U zrodu tohoto jedinečného projektu stál kromě kolektivu lékařů i tým leteckých odborníků, sestavený zakladatelem společnosti Pan-Am Juanem Trippem, kterého s celou ideou seznámila jeho dcera a přítelkyně doktora Patona, Betsy Trippe De Vecchi. Dalším klíčovým členem se stal i Al Ueltschi, zakladatel společnosti FlightSafety International, který následně vedl kampaň za získání prvního letounu pro projekt Orbis. Tím se stala „krátká“ verze DC-8, kterou darovala společnost United Airlines. Stroj byl aktuálně v neletuschopném stavu, podařilo se jej však přeměnit v první verzi létající kliniky a v roce 1982 vykonal svou první zkušební misi do Panamy.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2012 > Září – říjen 2012 > Orbis – létající oční klinika
.

         Máme pro vás »

FR 1/2020: Už máte?FR 1/2020: Videoupoutávka

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 20.02.1924 se stalo...
20.02.1924
Francouzská tříčlenná posádka letounu Breguet 14 provedla první úspěšný přelet Sahary s návratem severojižním směrem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345