Port-adhair Barraigh – přistání povoleno za odlivu

21.12.2014

Letiště Barra v severním Skotsku přijme ročně přes 1200 letů včetně komerčních letů British Airways. Žádné z letadel však nemůže přistát za přílivu. Přistává se totiž přímo na pláž.

Letiště, jehož plný název v angličtině zní Barra Eoligarry Airport, leží na ostrově Barra, který je součástí souostroví Vnější Hebridy u západního pobřeží severního Skotska. Letiště a jeho tři vzletové a přistávací dráhy se nacházejí na ploše široké přílivové zátoky Traigh Mhor. V době, kdy je moře na ústupu, odhaluje dostatečně velkou plochu tvořenou tvrdým kompaktním pískem, na kterém přistávají letadla již od roku 1933.

Jako Gatwick

Přestože první letadla přistála na pláži zátoky Traigh Mhor již v roce 1933, historie komerčního letiště Barra se začala psát až o tři roky později. Právě v tom samém roce zahájilo svůj komerční provoz i jiné britské letiště, daleko od skotských ostrovů v zeleném kraji anglického Sussexu, nedaleko dostihové dráhy v Gatwicku. Zatímco Gatwick se během desetiletí proměnil zásadním způsobem v důležité mezinárodní letiště, ovlivňující dramatickým způsobem své okolí, písečná pláž ostrova Barra a její romantické letiště zůstalo součástí okolní dechberoucí přírody až do dnešních dnů. Jeho význam pro místní obyvatele je však v jejich očích jistě neméně důležitý než význam Gatwicku v očích Angličanů.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > LISTOPAD-PROSINEC 2010 > Port-adhair Barraigh – přistání povoleno za odlivu
.

CIDNA 2019: 1. etapa


      » Máme za sebou první etapu ».

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 16.09.2013 se stalo...
16.09.2013
Na letišti Montréal-Mirabel v provincii Quebec byl uskutečněn první let provedl prototypu dopravního letounu Bombardier Cseries (C-FBCS).
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345