Port-adhair Barraigh – přistání povoleno za odlivu

21.12.2014

Letiště Barra v severním Skotsku přijme ročně přes 1200 letů včetně komerčních letů British Airways. Žádné z letadel však nemůže přistát za přílivu. Přistává se totiž přímo na pláž.

Letiště, jehož plný název v angličtině zní Barra Eoligarry Airport, leží na ostrově Barra, který je součástí souostroví Vnější Hebridy u západního pobřeží severního Skotska. Letiště a jeho tři vzletové a přistávací dráhy se nacházejí na ploše široké přílivové zátoky Traigh Mhor. V době, kdy je moře na ústupu, odhaluje dostatečně velkou plochu tvořenou tvrdým kompaktním pískem, na kterém přistávají letadla již od roku 1933.

Jako Gatwick

Přestože první letadla přistála na pláži zátoky Traigh Mhor již v roce 1933, historie komerčního letiště Barra se začala psát až o tři roky později. Právě v tom samém roce zahájilo svůj komerční provoz i jiné britské letiště, daleko od skotských ostrovů v zeleném kraji anglického Sussexu, nedaleko dostihové dráhy v Gatwicku. Zatímco Gatwick se během desetiletí proměnil zásadním způsobem v důležité mezinárodní letiště, ovlivňující dramatickým způsobem své okolí, písečná pláž ostrova Barra a její romantické letiště zůstalo součástí okolní dechberoucí přírody až do dnešních dnů. Jeho význam pro místní obyvatele je však v jejich očích jistě neméně důležitý než význam Gatwicku v očích Angličanů.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > LISTOPAD-PROSINEC 2010 > Port-adhair Barraigh – přistání povoleno za odlivu
.

FR 4/2019: Už brzy!Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 25.06.1919 se stalo...
25.06.1919
V té době bezpochyby nejmodernější dopravní letoun, celokovový dolnoplošník Junkers F-13, se poprvé vznesl do vzduchu v německém Dessau.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345