Představujeme česká a slovenská letiště: Jihlava (LKJI)

8.5.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 23: Letiště Jihlava     Letiště Jihlava leží v samém srdci Vysočiny a přílet k němu nabízí působivé pohledy jak na krajinu, tak i na stopy lidské činnosti v historii - například na město Telč, ale nejen na něj. 


Letiště Jihlava, LKJI, přistání na dráze 10.

Velmi příjemné, na okraji lesa umístěné veřejné vnitrostátní letiště Jihlava (LKJI) patří mezi letiště, jejichž zrod se datuje do doby po druhé světové válce. Nejprve se provoz rozběhl západně od Jihlavy na svahovém letišti Bílý Kámen, kde se v roce 1945 konal první plachtařský kurz. První starty na letišti v Henčově, které se nachází od Bílého Kamene asi 10 km východním směrem a kde je letiště dodnes, se pak uskutečnily v roce 1950 na SG-38 Schulgleiter.

» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště. » Vše o letištích na webu FR najdete zde.

V Henčově byl postupně vybudován hangár i celé zázemí letiště. Letadlový park tvořily či tvoří Z-24 Krajánek, VT-425 Šohaj či L-13 Blaník, z motorových letadel zde byly či jsou v provozu Piper Cub, Aero 45 nebo L-60 Brigadýr a další. Chybět nemůže ani L-13SE Vivat. 

» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication. Nově nabízíme i její anglickou verzi English VFR Communication.  

Mezi odchovance jihlavského aeroklubu patří například mistři světa v parašutismu Václav Klíma a Jakub Pavlíček nebo reprezentanti v plachtění Bronislav Navrátil a Miloš Dedera. 

Na letišti se pořádají pravidelná soustředění a závody pro plachtaře nebo parašutistický Pohár Vysočiny. Aeroklub se také podílí na pořádání celorepublikového sletu všech odborností „LAA ČR sobě“. Pro veřejnost se pak koná Den otevřených hangárů či Horácký letecký den. 

zzuhjiokp-min.jpg  Zoom gallery

Letecký výlet na Jihlavsko zcela jistě stojí za to. Už samotné letecké pohledy na Vysočinu jsou působivé (pozor na počasí), málokdo také pohrdne obletem historického centra Telče, přeletem velmi dobře zachovalého gotického hradu Roštejn či pohledem na romantickou zříceninu hradu velmi podobného jména - hradu Rokštejn na skalním ostrohu v údolí říčky Brtnice. Ostatně všech uvedených míst lze z Jihlavy dobře dosáhnout i při pozemní fázi vašeho leteckého výletu na Vysočinu. 

» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště. » Vše o letištích na webu FR najdete zde.

Zoom gallery

V tomto seriálu vám postupně představíme všechna letiště dosažená v rámci expedice 100 let -100 letišť. Zároveň je najdete ve video databázi čs. letišť, rovněž na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou videodatabázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 

 

 


Vše o českých a slovenských letištích na webu Flying Revue

 

 


 

      » Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

 

logo_fr_transp.jpg

 

 English VFR Communication

Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication.
Na trhu podobnou nenajdete. Nyní i pro zahraniční piloty English VFR Communication.

» Enter the english version

» 10 days free - write to us

» To buy the applicationVFR Communication (CZ)

» Vstoupit do aplikace

» Ukázková kapitola

» 10 dní zdarma - pište

» Koupit aplikaci

» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

zýíáuí-min.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Jihlava (LKJI)
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 17.10.1931 se stalo...
17.10.1931
Úspěšným zaháknutím prototypu stíhacího stroje Curtiss XF9 C-1 na hrazdě vzducholodi USS Los Angeles (ZR-3) skončila první část programu parazitních stíhacích letadel pro vzducholodi Acron a Macon.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345