Představujeme česká a slovenská letiště: Plzeň-Letkov (LKPL)

22.5.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 24: Letiště Plzeň-Letkov        Plzeňské letiště Letkov leží na severovýchodním okraji západočeské metropole a může pro vás být výchozím bodem pro cesty po západních Čechách. Vychovali tu řadu úspěšných plachtařů, členové místního aeroklubu bojovali ve 2. světové válce. Podívejte se na video z příletu a nízkého průletu nad dráhou 26.


Letiště Letkov, LKPL, vzlet z dráhy 26 a nízký průlet nad dráhou 26.

Veřejné vnitrostátní letiště Plzeň-Letkov s travnatou vzletovou a přistávací dráhou 08/26 má historické kořeny na opačném okraji města, na letišti Bory. Právě tady, na letišti založeném v roce 1910, sídlilo České aviatické družstvo, z něhož vzešel rok po skončení první světové války Západočeský aviatický klub Plzeň, potažmo Západočeský aeroklub Plzeň. Jeho plachtařský odbor se po druhé ze světových válek minulého století přestěhoval na letiště Letkov, kde byl v roce 1952 založen Aeroklub.

» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště. » Vše o letištích na webu FR najdete zde.

Západočeský aviatický klub Plzeň patřil až do německé okupace v roce 1939 k nejproslulejším v tehdejší ČSR. Vychoval stovky letců, mnozí se účastnili odboje proti okupaci doma a také ve francouzském a britském letectvu.    

Zoom gallery erruhfdpokc.jpg

Letiště v Letkově vzniklo v padesátých letech minulého století dobrovolnou pracovní činností členů aeroklubu a i dnes jsou jeho členové aktivní při dalším rozvoji letiště. Ačkoli letiště vzniklo jako plachtařské, po zrušení letiště Plzeň Bory v roce 1996 se sem přestěhoval motorový odbor.

Aeroklub v Letkově, který má v současné době zhruba 80 členů, vycvičil více než 300 plachtařů. Později aeroklub otevřel náruč i pilotům ultralehkých letadel, vycvičili jich tu mnoho desítek. Působili tu například plachtařští mistři republiky (trojnásobný mistr ČR Milan Svoboda, Miroslav Motl a další) nebo mistr Evropy Roman Mraček. 

» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication. Nově nabízíme i její anglickou verzi English VFR Communication.  

Na letišti se můžete setkat s letouny aeroklubu (Zlín 526 L, MS 893 Morane, Zlín Z42, L13, L23, L33, ASW 19, Cirrus, Duo Discus, LS8, s ultralightem WT9 Dynamik) i s letadly v soukromém vlastnictví (Cessna 172, Ev 97 Eurostar, Tl 2000 Sting a další). 

Na letišti pořádají přednášky a besedy s leteckou tématikou, plachtařská soustředění i exkurze. Pro veřejnost zde pořádají letecké dny i dny otevřených dveří. V podobě výstav i vydaných knih se zde věnují rovněž historii létání na Plzeňsku. 

Pokud si na západ Čech, konkrétně na letiště Letkov najdete některou ze svých leteckých cest, můžete navšítívit centrum města Plzně s jeho katedrálou, plzeňský pivovar, ale i zříceninu hradu Radyně nebo zámek Kozel. 

» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště. » Vše o letištích na webu FR najdete zde.

Zoom gallery

V tomto seriálu vám postupně představíme všechna letiště dosažená v rámci expedice 100 let -100 letišť. Zároveň je najdete ve video databázi čs. letišť, rovněž na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou videodatabázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 

 

 


Vše o českých a slovenských letištích na webu Flying Revue

 

 


 

      » Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

 

logo_fr_transp.jpgiubnokl.jpg

 

 English VFR Communication

Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication.
Na trhu podobnou nenajdete. Nyní i pro zahraniční piloty English VFR Communication.

» Enter the english version

» 10 days free - write to us

» To buy the applicationVFR Communication (CZ)

» Vstoupit do aplikace

» Ukázková kapitola

» 10 dní zdarma - pište

» Koupit aplikaci

» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Plzeň-Letkov (LKPL)
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 17.10.1931 se stalo...
17.10.1931
Úspěšným zaháknutím prototypu stíhacího stroje Curtiss XF9 C-1 na hrazdě vzducholodi USS Los Angeles (ZR-3) skončila první část programu parazitních stíhacích letadel pro vzducholodi Acron a Macon.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345