Retro: Lockheed Constellation

21.12.2014

Podle mnohých nejkrásnější a nejelegantnější dopravní letadlo všech dob se v letošním roce vrátí díky skupině švýcarských nadšenců zpět na evropskou oblohu. Příběh krásné Connie začal před více než šedesáti lety.

Počátky projektu později tak úspěšného dopravního stroje jsou dodnes poněkud nejasné. Již od roku 1937 pracovali v konstrukčních kancelářích společnosti Lockheed na projektu nového dopravního stroje s označením L-044 Excalibur. Jednalo se o první čtyřmotorový letoun Lockheedu, který měl být poháněn čtyřmi motory P&W Twin Wasp. O projekt se zajímala společnost American Airways. V roce 1939 však do rozhodování o dalším směřování vývoje zasáhl Howard Hughes, který pro své aerolinky TWA hodlal získat stroj takových parametrů, jimiž by jednoznačně vzal vítr z plachet konkurenci. Požadovaný dolet 3500 mil však byl daleko za možnostmi projektu Excalibur. Hughes měl na vedení Lockheedu již z dřívějška velmi úzké kontakty, a tak není divu, že se mu díky své reputaci podařilo své představy prosadit. Ve vedení konstrukčního týmu nového stroje se sešli tři velikáni: Hall Hibbard, Kelly Johnson a Willis Hawkins. Právě posledně jmenovaný, duchovní otec letounu Lockheed C-130 Hercules, mnohem později uvedl, že projekt Excalibur byl jen pouhou zástěrkou pro vývoj stroje později známého jako Constellation, že Hughes zasahoval podstatným způsobem do vývoje již od počátku projektu Excalibur a byl i v pozdějších fázích vývoje Constellationu vůdčí silou, určující koncept a charakteristiky letounu.

Přichází válka

Do vývoje stroje zasáhla výrazným způsobem druhá světová válka. Letouny určené původně pro TWA byly přeznačeny na C-69 a převzaty armádou, kde plnily úlohu rychlého transportního stroje s dlouhým doletem.

.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345