Rostislav Stroin

16.12.2014

Rostislav Stroin
Rostislav Stroin
Rostislav Stroin
Rostislav Stroin

Rostislav Stroin má za sebou úspěšnou kariéru armádního bitevního pilota i zalétávacího a předváděcího pilota Aera Vodochody a jeho jméno je velmi těsně spojeno se zavedením lehkého bitevníku L-159 ALCA do výzbroje armády ČR. Dnes je jeho leteckým domovem kokpit Boeingu společnosti Travel Service.

Rostislave, je už takovým zvykem, že se vždy nejdříve ptáme na úplné začátky letecké kariéry. Jak to bylo u tebe?

U mě to začalo už na základní škole, chtěl jsem být vojenským pilotem a jednou jsem uvedl do dotazníku, že chci být kosmonautem. Takže když pak v 7. třídě přišla náborová komise z vojenské správy, tak mě lehce dostali, protože se vojenské gymnázium zdálo jako dobrá cesta ke kariéře pilota. Jenomže mi už neřekli, že je to sice cesta k armádní kariéře, ale motostřelce nebo tankisty. Úniku už z toho nebylo. Příležitosti k létání však přece jen byly, v druhém ročníku jsem absolvoval parakurz, ve třeťáku pak kurz na Vivatu. Nebylo to ale automatické, hodně mi pomohly dobré studijní výsledky, a samozřejmě moje snaha se k létání přece jen dostat.

A kdy se to tedy otočilo tím správným směrem?

Rozhodující byl asi čtvrtý ročník, kdy jsem si mohl podat žádost do Košic. Síto lékařských vyšetření bylo tvrdé, ale byl jsem nakonec z těch, kteří prošli. Ještě pořád však nebylo vyhráno, protože v Košicích měli směrná čísla k rourám naplněna, takže jsem skončil jako budoucí pilot vrtulníku. Ale štěstí mě neopustilo ani tentokráte, protože po prváku se u stíhačů uvolnila místa po odpadlících a já jsem nastoupil konečně na obor ČVO 402 ke stíhačům.

.
 

FR 4/2019: Už brzy!

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345