Rudé hvězdy nad západem: Honba za tajemstvím ruských stíhaček

21.12.2014

Rok 1978, vojenské letiště a malá a neveřejná ukázka vzdušného boje čtyř letounů MiG-21 pro přihlížející generály. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť těchto MiGů se vyrobilo přes 11 000 kusů. Jenže v kabinách seděli američtí piloti a s MiGy létali nad Spojenými státy. Nejen o tom, jak se do USA MiGy dostaly, pojednává tento článek.

Americké silové složky od počátku padesátých let minulého století pečlivě schraňují veškeré informace o technice možných protivníků. Důvodů, proč se agenti snažili získat dokumentaci, nebo dokonce celé stroje ze SSSR, je mnoho. V průběhu studené války šlo zejména o odhalení technických řešení, která by posunula domácí vývoj a umožnila stavbu výkonnějších letadel a vytvoření efektivních protiopatření v podobě lepších letounů, účinných raket, rušičů, radiolokátorů či obyčejných metodik boje. Zájem však nepolevil ani po rozpadu SSSR.

První MIGY nad Nevadou

Američané se v padesátých letech ze všech sil snažili získat MiG-15, aby jej mohli důkladně prozkoumat. Představoval totiž pro USA oprávněnou hrozbu v konfliktech na asijském a africkém kontinentě, kde poprvé, i když nepřímo, proti sobě stály Spojené státy a Sovětský svaz.

V roce 1953 přálo Američanům štěstí, když dva polští piloti ulétli se svými MiG-15 do Dánska. V jednom případě Dánsko letoun vrátilo, v druhém už ne, a ten se dostal do USA. Spolu s ním emigrovali i oba letci, kteří se ve Spojených státech podíleli na zkouškách letounů a pomáhali přeškolit piloty USAF.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN – DUBEN 2011 > Rudé hvězdy nad západem: Honba za tajemstvím ruských stíhaček
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 01.04.1948 se stalo...
01.04.1948
První let experimentálního letounu Convair XF-92, prvního proudového letounu s delta křídlem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345