Rudolf Měšťan – Medaile téměř zapomenutá

21.12.2014

Na plachtařském mistrovství světa v polském Lešně získal český reprezentant Rudolf Měšťan bronzovou medaili ve volné třídě na československém větroni Démant. Létání na větroních tehdy vypadalo trochu jinak, než jak jej znají dnešní plachtaři, a o to mimořádnější byl jeho úspěch.

Sedíme ve Strakonicích v bytě bývalého československého plachtařského reprezentanta Rudolfa Měšťana u kávy a pivečka a s další strakonickou plachtařskou legendou Václavem Kollrosem se pokoušíme vměstnat bohatou kariéru Rudy Měšťana do omezeného prostoru, který máme v časopisu k dispozici. Věřte, že to nejde. A tak jsme se soustředili na dvě plachtařské dovednosti, dnes téměř zapomenuté: výcvik na rovinatém letišti na jednomístném kluzáku a plachtařské soutěže s využíváním létání v mracích. A samozřejmě nemůžeme opomenout MS v roce 1958 v polském Lešně, kde Rudolf Měšťan vybojoval bronzovou medaili ve volné třídě na větroni Démant československé konstrukce. Ale začneme od začátku.

Myslím, že si dnes už jen málokdo dokáže představit, za jakých podmínek se po válce začínalo s plachtařským výcvikem. Jaké to bylo?

V šestnácti letech jsem začal s prvními krůčky v plachtařském výcviku s kluzákem SG 38. Byli jsme poslední skupinou, která si základní výcvik odbyla na jednomístných kluzácích, pak už se létalo ve dvojím. Prvním krokem byla čtyřnohá koza, na kterou se kluzák zavěsil nízko nad zemí, a pokud foukal vítr, mohl se pilot učit držet rovně křídla pomocí křidélek.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > LISTOPAD-PROSINEC 2010 > Rudolf Měšťan – Medaile téměř zapomenutá
.

         Máme pro vás »

FR 1/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 21.01.1970 se stalo...
21.01.1970
První transatlantický komerční let Boeingu B 747. Letoun Boeing 747-121 N736PA, Clipper Young America společnosti Pan American letěl na lince z New Yorku do Londýna.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456