WACO Classics YMF-5D: Zpátky do „zlatých časů“

5.12.2014

WACO Classics YMF-5D: Zpátky do „zlatých časů“

Zkuste si představit, že jste se vrátili do třicátých let minulého století, do dob, kdy nebi stále ještě kralovaly dvouplošníky. Ale nemuseli byste se přitom vzdát moderních požitků, jako jsou skutečně funkční brzdy či motor neznačkující své teritorium olejem, a dokonce ani glass cockpitu. Pohádka? Ne tak docela.

Povídání o YMF-5D nelze začít bez ohlédnutí do historie, ke kořenům výroby dvouplošníků WACO. Společnost WACO začala svoji existenci počátkem dvacátých pod názvem Weaver Aircraft Co. Po běžných peripetiích, provázejících tehdy každého začínajícího výrobce letadel a zahrnujících změny ve vedení a stěhování, se nakonec už pod názvem WACO usídlila ve městě Troy ve státě Ohio. Ve třicátých létech už byla jedním z nejúspěšnějších výrobců soukromých a obchodních letadel ve Státech. Její dvouplošníky se staly jedním ze symbolů soukromé předválečné letecké přepravy. Byly výkonné, pohodlné a také drahé. Piloti však nejvíce ze všeho oceňovali jejich výborné letové vlastnosti. Společnost se jako jedna z prvních také pustila do výroby kabinových dvouplošníků, ale na klasické stroje s otevřeným kokpitem nikdy nezanevřela.

Vznik YMF

Nebudu se teď pouštět do složitého vysvětlování na první pohled neskutečně složitého systému jednotlivých modelů společnosti WACO, který dodnes motá hlavu pilotům i mnoha historikům, ale řeknu, že v tomto systému první písmeno označovalo typ motoru, druhé provedení trupu a třetí křídel. Pak následovala čísla, z nichž to první mělo snad označovat zavedení typu do výroby. Typ YMF-5 tedy přišel na svět v roce 1935. Pod písmenem Y se skrývalo jméno výrobce motoru

  • Jacobs. Proč právě Y a ne J, to už dnes asi

nikdo neví. Ale skutečností zůstává, že původní model YMF se tehdy do povědomí pilotů zapsal jako nejkrásnější sportovní stroj všech dob. Nic však nemohlo zachránit WACO před zkázou, která na mnohé malé výrobce letadel dolehla po druhé světové válce; v roce 1947 továrna skončila.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2014 > Únor 2014 > WACO Classics YMF-5D: Zpátky do „zlatých časů“
.

CIDNA 2019: 1. etapa


      » Máme za sebou první etapu ».

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 16.09.2013 se stalo...
16.09.2013
Na letišti Montréal-Mirabel v provincii Quebec byl uskutečněn první let provedl prototypu dopravního letounu Bombardier Cseries (C-FBCS).
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345