WACO Classics YMF-5D: Zpátky do „zlatých časů“

5.12.2014

WACO Classics YMF-5D: Zpátky do „zlatých časů“

Zkuste si představit, že jste se vrátili do třicátých let minulého století, do dob, kdy nebi stále ještě kralovaly dvouplošníky. Ale nemuseli byste se přitom vzdát moderních požitků, jako jsou skutečně funkční brzdy či motor neznačkující své teritorium olejem, a dokonce ani glass cockpitu. Pohádka? Ne tak docela.

Povídání o YMF-5D nelze začít bez ohlédnutí do historie, ke kořenům výroby dvouplošníků WACO. Společnost WACO začala svoji existenci počátkem dvacátých pod názvem Weaver Aircraft Co. Po běžných peripetiích, provázejících tehdy každého začínajícího výrobce letadel a zahrnujících změny ve vedení a stěhování, se nakonec už pod názvem WACO usídlila ve městě Troy ve státě Ohio. Ve třicátých létech už byla jedním z nejúspěšnějších výrobců soukromých a obchodních letadel ve Státech. Její dvouplošníky se staly jedním ze symbolů soukromé předválečné letecké přepravy. Byly výkonné, pohodlné a také drahé. Piloti však nejvíce ze všeho oceňovali jejich výborné letové vlastnosti. Společnost se jako jedna z prvních také pustila do výroby kabinových dvouplošníků, ale na klasické stroje s otevřeným kokpitem nikdy nezanevřela.

Vznik YMF

Nebudu se teď pouštět do složitého vysvětlování na první pohled neskutečně složitého systému jednotlivých modelů společnosti WACO, který dodnes motá hlavu pilotům i mnoha historikům, ale řeknu, že v tomto systému první písmeno označovalo typ motoru, druhé provedení trupu a třetí křídel. Pak následovala čísla, z nichž to první mělo snad označovat zavedení typu do výroby. Typ YMF-5 tedy přišel na svět v roce 1935. Pod písmenem Y se skrývalo jméno výrobce motoru

  • Jacobs. Proč právě Y a ne J, to už dnes asi

nikdo neví. Ale skutečností zůstává, že původní model YMF se tehdy do povědomí pilotů zapsal jako nejkrásnější sportovní stroj všech dob. Nic však nemohlo zachránit WACO před zkázou, která na mnohé malé výrobce letadel dolehla po druhé světové válce; v roce 1947 továrna skončila.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2014 > Únor 2014 > WACO Classics YMF-5D: Zpátky do „zlatých časů“
.

FR 4/2019: Už brzy!Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 25.06.1919 se stalo...
25.06.1919
V té době bezpochyby nejmodernější dopravní letoun, celokovový dolnoplošník Junkers F-13, se poprvé vznesl do vzduchu v německém Dessau.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345