58 Bristol Britannia

20.5.2015

58 Bristol Britannia

Dopravní letoun Bristol Britannia si díky službě dvou exemplářů typu Britannia 318 v Československých aeroliniích získal srdce svých posádek, pozemního personálu i československých leteckých nadšenců. Vývoj a nástup Britannie do služby však nebyly prosty problémů.  

Psal se 16. srpen roku 1952 a šéfpilot skupiny testovacích pilotů A. J. „Bill“ Pegg se se svou pětičlennou posádkou připravoval k historickému letu. Jeho mateřská společnost Bristol vkládala do prototypu nového turbínového dopravního letounu velké naděje. Ale brzy po startu prvního prototypu G-ALBA z Filtonu se dostavily první potíže. Řízení bylo příliš citlivé, ale zatímco se Britannia nebezpečně vlnila, Peggovi se podařilo zatáhnout podvozek a následně nastoupat do bezpečné výšky, kde si chtěl nejdříve poradit s řízením a pak provést příslušné testy před přistáním. Vzápětí však pilot ucítil zápach, který jasně signalizoval, že něco hoří, a do kabiny začal pronikat podlahou kouř. Pegg se rozhodl co nejrychleji přistát, ale problémům ještě stále nebyl konec. V okamžiku, kdy Pegg začal nalétávat na přímé přiblížení, se ukázalo, že letový technik má na svém panelu signalizace stavu podvozku jen dvě zelené. Nezbývalo však než pokračovat. Až v okamžiku, kdy Britannia přelétala práh dráhy, podvozek se umoudřil a uzamknul se v poloze „vysunuto“. Zbytek přistání už byl bez problému a viděno pohledem zástupců firmy na letišti, let dosud největšího britského turbopropu proběhl na první pohled v pořádku. To, jak si musela oddechnout posádka, naštěstí ven slyšet nebylo.

.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 29.05.1908 se stalo...
29.05.1908
První let s pasažérem v Evropě. Henri Farman svezl právníka a mecenáše průkopníků aviatiky Ernesta Archdeacona na letišti Issy-les-Moulineaux u Ghentu ve Francii.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »