Airbus jako první dokázal vzlétnout s velkým dopravním letadlem bez účasti pilotů

21.1.2020

Autonomní letouny      Společnost Airbus intenzívně kráčí za vizí autonomního létání i v segmentu dopravních letadel. Minulý čtvrtek zveřejnil tento evropský výrobce letadel video z prvního plně automatizovaného vzletu velkého dopravního letadla.  

Testy se konaly v prosinci 2019 na letišti Toulouse-Blagnac (TLS) ve Francii, jako testovací letoun posloužil Airbus A350-1000 XWB. Vzlet proběhl plně autonomně, avšak za přítomnosti pětičlenné posádky na palubě letounu. 


První úspěšný autonomní vzlet velkého dopravního letadla. Zdroj: Airbus

Posádka sestávala ze dvou pilotů, dvou palubních techniků a jednoho inženýra a provedla během čtyř a půl hodiny celkem 8 vzletů. Test probíhal tak, že piloti letoun dovedli na vzletovou a přistávací dráhu a když řízení letového provozu vydalo povolení ke startu, posádka aktivovala režim autonomního provozu. 

Letoun A350 si při rozjezdu pomocí technologie pro dešifrování obrazu z kamer na letadle sám organizoval pohyb po středové linii dráhy, po dosažení vzletové rychlosti se nos letadla začal automaticky zvedat a letadlo vzlétlo.  

Automatické vzlety jsou součástí projektu Airbusu s názvem Autonomní pojíždění, vzlety a přistání (ATTOL), který byl zahájen v červnu 2018. Do poloviny roku 2020 chtějí v Airbusu provést testy autonomního pojíždění a realizovat i testy přistání v režimu autonomního ovládání letounu. 

Airbus zdůrazňuje, že autonomní vzlety a přistání nejsou cílem samy o sobě, ale jsou součástí hledání všech nástrojů pro zefektivnění letového provozu. Autonomní provoz letadel od pojíždění přes start až po přistání může přispět i k řešení případného nedostatku pilotů.

-fr-

 

 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Airbus jako první dokázal vzlétnout s velkým dopravním letadlem bez účasti pilotů
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »