Aviatická pouť - ohlédnutí za ročníkem 2019

12.6.2019

Let C-11 při své pardubické premiéře. Zdroj: APLet C-11 při své pardubické premiéře. Zdroj: AP
Let C-11 při své pardubické premiéře. Zdroj: AP
Red Bull Air Race demo na Aviatické pouti 2019. Zdroj: APRed Bull Air Race demo na Aviatické pouti 2019. Zdroj: AP
Red Bull Air Race demo na Aviatické pouti 2019. Zdroj: AP
Red Bull Air Race demo na Aviatické pouti 2019. Zdroj: APRed Bull Air Race demo na Aviatické pouti 2019. Zdroj: AP
Red Bull Air Race demo na Aviatické pouti 2019. Zdroj: AP
North American B-25.  Zdroj: APNorth American B-25.  Zdroj: AP
North American B-25. Zdroj: AP
Maketa Supermarine Spitfire v podání Czech Spitfire Clubu na Aviatické pouti 2019.  Zdroj: APMaketa Supermarine Spitfire v podání Czech Spitfire Clubu na Aviatické pouti 2019.  Zdroj: AP
Maketa Supermarine Spitfire v podání Czech Spitfire Clubu na Aviatické pouti 2019. Zdroj: AP
North American B-25. Zdroj: AP
North American B-25. Zdroj: AP
Flying Bulls Aerobatic Team.  Zdroj: AP
Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: AP
Replika Blériot XI.  Zdroj: AP
Replika Blériot XI. Zdroj: AP

Aviatická pouť 2019     Letošní Aviatická pouť je za námi. Její program přilákal na 35 tisíc diváků, kteří si užili vše, co k Pouti už léta patří, i horkou novinku - létání mezi pylony.

Letošní, již devětadvacátý ročník Aviatické pouti Ing. Jana Kašpara přilákal na pardubické letiště více než 35 000 diváků. Ti si na prosluněné obloze užívali po oba dny více než pětihodinový letový program. Ten se proti předchozím ročníkům odlišoval českou premiérou ukázky Red Bull Air Race Demo, zalétanou mezi nafouknutými pylony špičkovými českými piloty Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem. I když se nejednalo o skutečný závod, tak se diváci nechali unést jedinečnou atmosférou a s oběma špičkovými piloty doslova prožívali oblet každého pylonu, také za to oba borce odměnili velkým potleskem a zájem o autogramy obou pilotů nebral konce.

Pochopitelně převážná část letového programu se nesla v duchu tradic Aviatické pouti a v programové skladbě se divákům na pardubické obloze představila letadla z nejrůznějších období. Rej UL replik letadel z období první světové války doprovázel na ploše velkoprostorového divadla i souboj pozemních jednotek, představujících prvoválečné souboje kdesi na italské frontě.

Přečtěte si: 
» Martin Šonka a Petr Kopfstein předvedou českým fanouškům Red Bull Air Race naživo
»  Na komentování Aviatické pouti se moc těším. Je to velká výzva a radost, říká Michal Beran
» Další články v sekci Aviatická pouť 2019. 

Druhou scénou v programu se stala ukázka bojů na předměstí Paříže v roce 1944, kterou ze vzduchu efektně doplňoval letoun P-51D Mustang. Ten se také představil při společném průletu se skupinou Flying Bulls Aerobatics Team. Ta patří ke stálicím Aviatické pouti a v letošním roce se zúčastnila již po pětadvacáté. U příležitosti tohoto kulatého výročí do sestavy zařadila ve světové premiéře nový náročný prvek nazvaný Double Mirror Loop, což je dvojité zrcadlo, ve kterém skupina udělá i přemet. Nejen tato novinka, ale i celková sestava skupiny sklidily u diváků obrovský aplaus.

Zoom gallery

Ve výčtu letadel by se dalo pokračovat a pochopitelně nechyběly takové legendy jako stíhací Spitfire či bombardovací Mitchell. V úžas diváky přiváděla akrobacie na vrtulníku Bo 105, podobně jako předvedení Gripenu českého vojenského letectva.   

K Aviatické pouti tradičně patří i pestrý pozemní program, ve kterém se i letos představily skvosty automobilových veteránů, vojenská technika, hasiči, policejní složky či dobová technika a výzbroj klubů vojenské historie. Všechny expozice byly stále v obležení zvídavých návštěvníků. Nechyběl ani pestrý program pro děti a po oba dva dny se o dobrou náladu postaraly také koncerty dechové hudby spojené s mažoretkami či dobovými módními přehlídkami. Aviatická pouť se opět stala zábavou pro celou rodinu, kde si každý mohl vybrat podle svého zájmu. 

Organizační štáb Aviatické pouti děkuje tímto všem partnerům a lidem, kteří větší či menší měrou přispěli ke zdárnému průběhu letošního ročníku. Děkujeme také novinářům za příkladnou mediální spolupráci a podporu akce v médiích. Se všemi se těšíme v roce 2020 na setkání na jubilejním třicátém ročníku Aviatické pouti.

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Aviatická pouť 2019 > Aviatická pouť - ohlédnutí za ročníkem 2019
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 30.09.1949 se stalo...
30.09.1949
Oficiálně byly ukončeny zásobovací lety do Berlína známé jako operace "Berlin Airlift". Celkově bylo za dobu trvání operace přepraveno do města 2 325 tun zásob.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »