Baťova Electra připravena k přeletu

19.5.2015

Foto: J.C. Kirk
Foto: J.C. Kirk

Pečlivě zrenovovaný stroj Lockheed Electra A10 z roku 1937, které před válkou používal podnikatel Jan Antonín Baťa, se brzy vrátí do Česka.

Electra vlastněná majitelem portálu Seznam.cz Ivem Lukačovičem má již za sebou cestu ze Spojených států do Kanady, kde nyní v Hamiltonu čeká na zahájení etapového přeletu Atlantiku. Na přeletu se fyzicky účastní šestičlenný tým (piloti+mechanici). Plánování přeletu a podporu na cestě zajišťuje tým pracovníků Operation Control Center společnosti ABS Jets, jehož vedoucí pan Michal Pazourek připravil pro naše čtenáře první informace o přeletu.

"Nyní je na cestě do Hamiltonu v Kanadě doprovodne letadlo (Cessna 525), kterým přileti kompletní posádka zajišťující přelet Electry. Na zitra rano, tedy 20. května je plánován její odlet z Hamiltonu."

"Přelet bude rozdělen na etapy, které překlenou Kanadu, přelet do Grónska, poté na Island a pak už na etapy nad Evropou."

"Plánovaní je poměrně komplikované z důvodu malého doletu letadla, meteo podmínek (ty zde musíme opravdu pečlive sledovat) a nevybavenosti letadla HF komunikací. V prvni fazi jsme pracovali na vytvořeni co nejpřesnějšiho profilu letadla v plánovacím softwaru, který obsahuje spotřeby paliva, hmotnostní omezení, rychlosti a podobně. Z tohoto profilu se následně počítá operační letový plán. K letadlu jsme dostali k dispozici původní manuál ze čtyřicátých let, který je v porovnání s dnešními manuály velice jednoduchý (a tím nese i nepřesnost). I tak vytvoření profilu pro takto staré letadlo neni jednoduché a bude vyžadovat oveření s letovými daty."

"Po trase není velké množství vhodných letišť. Z těchto důvodů a s přihlédnutím k dostupnosti AVGASu na převážně menších letištích (zde nám s koordinací služeb na zemi velice pomáhají místní regionální operátoři jako například Air Inuit nebo Provincial Airlines) jsou připravené dvě varianty přeletu do Iqaluitu (CYFB), který bude posledni zastavkou na Kanadské půdě a odkud začne přelet Atlantiku. Mezipřistání budou volena podle potřeby (pravděpodobně CYVO-CYGL-CYVP) a již dnes se jedná o poměrně složitý komunikační proces, aby služby byly adekvátně zajištěny. Některé služby musí být i předobjednány, například AVGAS na některých letištích, kde standardně není. Letadlo bude vybaveno polárním vybavením a vybavením pro přežití při pristání na vodu (kombinézy, člun atd.). Pro komunikaci bude v letadle satelitní telefon. Do Electry byly dodány potřebné mapy včetně plotovaci mapy severniho Atlantiku pro zákres polohy."

"Přelet bude plánován na cca čtyřhodinové lety ve výsce 10.000 ft. Omezením bude bočni složka větru 15kts."

"Po celou dobu letu by s Electrou měla letět doprovodná C525, ktera poslouží jako předvoj a průzkumnik počasí po trase."

"Na oceánských úsecích je celá trasa letu koordinována se složkami řízení oceánského letoveho provozu (Kanada, Gronsko, Island), aby byla zabezpečena priorita a nízko letící letadlo bez kompletního komunikačního vybavení bylo očekáváno s předstihem".

"Z CYFB přeletí Electra do Grónska do Nuuku (BGGH) a následně přes Narsarsuaq (BGBW) do BGKK (Kulusuk). V další fázi proběhne přelet na Island po ose BGKK-BIRK-BIEG a následně na Shetlandske ostrovy: Sumburgh (EGPB) a Wick (EGPC)."

Operační dispečink ABS Jets a.s. zajišťuje koordinaci pozemních služeb (handling, palivo, hotely), komunikaci s řizením letového provozu, mapovou a informační podporu, tvorbu letové dokumentace včetně podávání letového plánu a monitoring letu pro obě letadla.

 

 

 

Flying Revue > Články > Historie letectví > Baťova Electra připravena k přeletu
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 18.07.1942 se stalo...
18.07.1942
Prototyp Messerschmittu Me 262 řízený testovacím pilotem Fritzem Wendelem provedl první vzlet za pomoci proudových motorů.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »