36 Bell-Boeing V-22 Osprey

30.12.2014

Na začátku osmdesátých let minulého století vyhlásilo americké ministerstvo obrany program na vývoj nového společného transportního letounu s kolmým startem a přistáním. Za ideální konfiguraci byl považován konvertoplán, koncepčně vycházející z Bellova modelu XV-15. O zakázku projevilo zájem hned několik společností. Kromě amerických firem Bell, Boeing-Vertol, Grumman a Lockheed se přihlásily i evropské společnosti Aerospatiale a Westland. S ohledem na předpokládanou rozsáhlost projektu ministerstvo obrany upřednostňovalo, aby se soutěžící spojili do týmů. Bell proto podepsal dohodu s konkurenčním podnikem Boeing-Vertol. 

Toto konsorcium se nakonec stalo vítězem projektu, protože jako jediné bylo schopné podat nabídku splňující zadání. Nový konvertoplán získal označení V-22 Osprey a ministerstvo závazně objednalo stavbu šesti prototypů určených ke zkouškám. V té době projekt již neřídilo letectvo, ale námořnictvo, které se zdálo být dominantním budoucím uživatelem nového stroje. I přesto byl projekt dále vnímán jako univerzální a měl splňovat požadavky US Navy, US Marine Corps a US Air Force. Bell zodpovídal za vývoj a výrobu křídla, motorových gondol, rotorů, transmise, ocasních ploch a záďové rampy a zajišťoval rovněž integraci motorů Rolls-Royce Allison T406. Boeing měl na starosti vývoj a stavbu trupu včetně pilotní kabiny, integraci avioniky a řídicího systému. 

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345