36 Bell-Boeing V-22 Osprey

30.12.2014

Na začátku osmdesátých let minulého století vyhlásilo americké ministerstvo obrany program na vývoj nového společného transportního letounu s kolmým startem a přistáním. Za ideální konfiguraci byl považován konvertoplán, koncepčně vycházející z Bellova modelu XV-15. O zakázku projevilo zájem hned několik společností. Kromě amerických firem Bell, Boeing-Vertol, Grumman a Lockheed se přihlásily i evropské společnosti Aerospatiale a Westland. S ohledem na předpokládanou rozsáhlost projektu ministerstvo obrany upřednostňovalo, aby se soutěžící spojili do týmů. Bell proto podepsal dohodu s konkurenčním podnikem Boeing-Vertol. 

Toto konsorcium se nakonec stalo vítězem projektu, protože jako jediné bylo schopné podat nabídku splňující zadání. Nový konvertoplán získal označení V-22 Osprey a ministerstvo závazně objednalo stavbu šesti prototypů určených ke zkouškám. V té době projekt již neřídilo letectvo, ale námořnictvo, které se zdálo být dominantním budoucím uživatelem nového stroje. I přesto byl projekt dále vnímán jako univerzální a měl splňovat požadavky US Navy, US Marine Corps a US Air Force. Bell zodpovídal za vývoj a výrobu křídla, motorových gondol, rotorů, transmise, ocasních ploch a záďové rampy a zajišťoval rovněž integraci motorů Rolls-Royce Allison T406. Boeing měl na starosti vývoj a stavbu trupu včetně pilotní kabiny, integraci avioniky a řídicího systému. 

.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 15.08.1997 se stalo...
15.08.1997
Jennifer Murrayová si splnila svůj celoživotní sen a stala se první ženou na světě, která obletěla v malém vrtulníku svět. V tento den přistála zpět ve své rodné Británii poté, co se jí při 97 dní dlouhém letu podařilo přeletět celkem 26 zemí.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »