36 Bell-Boeing V-22 Osprey

30.12.2014

Na začátku osmdesátých let minulého století vyhlásilo americké ministerstvo obrany program na vývoj nového společného transportního letounu s kolmým startem a přistáním. Za ideální konfiguraci byl považován konvertoplán, koncepčně vycházející z Bellova modelu XV-15. O zakázku projevilo zájem hned několik společností. Kromě amerických firem Bell, Boeing-Vertol, Grumman a Lockheed se přihlásily i evropské společnosti Aerospatiale a Westland. S ohledem na předpokládanou rozsáhlost projektu ministerstvo obrany upřednostňovalo, aby se soutěžící spojili do týmů. Bell proto podepsal dohodu s konkurenčním podnikem Boeing-Vertol. 

Toto konsorcium se nakonec stalo vítězem projektu, protože jako jediné bylo schopné podat nabídku splňující zadání. Nový konvertoplán získal označení V-22 Osprey a ministerstvo závazně objednalo stavbu šesti prototypů určených ke zkouškám. V té době projekt již neřídilo letectvo, ale námořnictvo, které se zdálo být dominantním budoucím uživatelem nového stroje. I přesto byl projekt dále vnímán jako univerzální a měl splňovat požadavky US Navy, US Marine Corps a US Air Force. Bell zodpovídal za vývoj a výrobu křídla, motorových gondol, rotorů, transmise, ocasních ploch a záďové rampy a zajišťoval rovněž integraci motorů Rolls-Royce Allison T406. Boeing měl na starosti vývoj a stavbu trupu včetně pilotní kabiny, integraci avioniky a řídicího systému. 

.
 

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 19.06.2002 se stalo...
19.06.2002
Steve Fossett odstartoval v balónu Spirit of Freedom ke svému úspěšnému pokusu o sólo oblet světa v balónu. Trasu dlouhou více než 33 000 kilometrů uletěl za 13 dnů, osm hodin a 33 minut.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345