Boeing 737 Max dostal povolení FAA ke znovuzahájení provozu

19.11.2020

Americký letecký úřad ve středu 18. listopadu zrušil zákaz provozu letadel Boeing 737 Max, který trval nekonečných 20 měsíců od března 2019.

Boeing 737 MAX Foto: Clemens Vasters from Viersen, Germany
Boeing 737 MAX Foto: Clemens Vasters from Viersen, Germany

To, zda a kdy budou jednotlivé společnosti tato letadla zavádět zpět do provozu, záleží ale také na národních úřadech civilního letectví, v jejichž jurisdikci jsou letadla registrována, i na splnění dalších podmínek. Mezi ty patří jak úpravy výcviku posádek, tak také předepsané úpravy na letadlech. Zatím také mohou teoreticky zpět do provozu pouze stroje registrované v USA. Očekává se ale, že další země budou následovat, protože celý recertifikační proces byl koordinován, například s regulátory v EU, Kanadě a Brazílii. Je ale samozřejmě možné, že jednotlivé letecké autority mohou podmínky pro výcvik posádek či další detaily stanovit odlišně od FAA.

Odstavené 737 MAX na Pražském letišti Václava Havla
Odstavené 737 MAX na Pražském letišti Václava Havla

Skutečné zahájení obchodního provozu s cestujícími na palubách letadel B737 Max může tedy trvat ještě několik měsíců. I FAA musí totiž ještě schválit výcvikové a přezkušovací postupy pro každou americkou leteckou společnost, která tyto stroje vlastní. Letecké společnosti samotné také nemusí s ohledem na nízkou přepravní poptávku v době koronaviru se zahájením provozu chtít spěchat.

banner_do_clanku_fr_svet_z_nebe.jpg

Například společnost United Airlines oznámila, že očekává znovuzahájení provozu letadel B737 Max v prvním čtvrtletí příštího roku. Předpokládá totiž, že na každém letadle bude potřeba udělat pro zprovoznění práci v objemu přibližně 1000 pracovních hodin. Southwest Airlines oznámily, že neočekávají zařazení letadel B737 Max do provozu dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Celkový pohled na letiště Václava Havla
Celkový pohled na letiště Václava Havla

Organizace Air Line Pilots Association, sdružující přibližně 60 000 pilotů ze severní Ameriky, oznámila, že ještě prověřuje změny ve výcvikovém plánu pilotů, ale že přijaté úpravy na strojích B737 Max jsou správné a jsou důležitou součástí celkového procesu vedoucího ke zvýšení bezpečnosti těchto letadel a zamezení opakování dvou katastrofických nehod, ke kterým loni došlo.

Pro společnost Boeing je uvolnění letadel B737 Max do provozu zásadně důležitá zpráva. Jen tento rok ztratila celkově 1000 objednávek letadel a většinu z nich právě na typ B737 Max. Nyní má zatím ještě aktivní objednávky na celkem 4200 letadel, především také typu B737 Max. Kombinace snížené poptávky po nových letadlech kvůli koronaviru i kvůli problémům B737 Max vedlo již tak k propuštění cca 20% pracovníků firmy Boeing, jejichž počet je nyní přibližně 130 000. Ceny akcií Boeing stouply po oznámení rozhodnutí FAA okamžitě o 3%.

Zdroj: www.msn.com

 

Autor: Jiří Pruša

Autor fotografií: autor článku, pokud není uvedeno jinak

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Boeing 737 Max dostal povolení FAA ke znovuzahájení provozu
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 24.06.1934 se stalo...
24.06.1934
První let létajícího člunu Supermarine Stranraer.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »