Čeští piloti inspirují svět. Zájem o jejich dobrovolné lety je veliký

8.4.2020

Piloti dobrovolnící v rámci projektu Piloti lidem začali s rozvozem zdravotnického materiálu. Jen minulý týden vyřídili na dvacítku letů.

Ve většině případů se jednalo o lety s ochrannými maskami Covmask pro doktory z první linie. Ty pro ně zdarma vyrábí ČVUT a piloti je poté na své vlastní náklady přepraví do nemocnic po celé České republice,“ říká Ondřej Daňa, mluvčí projektu a zároveň dodává: „V celé věci je klíčovou veličinou čas, ne kvantita převezeného materiálu. Každá nemocnice má přesně objednané množství, které potřebuje dopravit, co nejrychleji. Většinou jde o desítky kusů.“

  foto_1_1.jpg      foto_6.jpg  

Během posledních dnů piloti obsloužili zdravotníky z nemocnic v Olomouci, Brně, Břeclavi, Ostravě, Mostě, Českých Budějovicích, Karlovych Varech, Znojmě nebo Zlíně.

Moje ranní zásilka masek pro nemocnici Vítkovice byla vyrobena v Praze přes noc. V devět ráno jsme je naložili a za hodinu a dvacet minut byly na místě. Ne za tři dny, ne za týden, ale prakticky hned,“ říká pilot Daniel Šťastný z Hořovic.

foto_11.jpg

Zájemo dobrovolné lety dále stoupá. Koordinátoři projektu spustili na svých stránkách možnost přímo poptat let. Této služby může využít jakékoli sdružení, společnost nebo jedinec, který vyrábí například ochranné pomůcky a nezištně je chce dopravit na místo potřeby.

 foto_8.jpg   foto_7.jpg foto_13.jpg foto_14.jpg 

„Jsme skupina dobrovolníků, pilotů, kteří chtějí v této nelehké situaci pomoci s distribucí zdravotnického materiálu a potřebného personálu po celé republice. Naším cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé ČR,“ říká Miloslav Chlan, jeden ze zakladatelů projektu Piloti lidem. 

foto_15.jpg

foto_12.jpg


Do systému se už dobrovolně registrovalo přes 300 pilotů, kteří jsou schopni pokrýt republiku z 90 letišť. Jedná se o letce, kteří většinu své letecké kariéry létají pro radost na aeroklubových letištích a na sportovních strojích. Svůj koníček tak mohou a rádi přetaví v pomoc druhým a zásadně urychlí tolik potřebnou logistiku zdravotnického materiálu. Mezi dobrovolníky jsou i piloti vrtulníků, kteří zaručí hladké dopravení materiálů přímo do nemocnic. Rádi poskytnou i jakoukoli jinou pomoc..

Svůj první let v rámci projektu absolvoval i akrobatický letec a mistr světa série Red Bull Air Race, Martin Šonka. Ten dopravil zdravotnický materiál z Brna do Ostravy.

Přišla možnost pomoct tím, co dělám a co mě baví. Vyrazil jsem letounem Zlin 143, což je čtyřmístné letadlo, které uveze 350 kilogramů nákladu,“ uvedl Martin Šonka.

foto_9.jpg

Kladné reakce projekt eviduje i od jiných zemí. „Kontaktovali nás zástupci Lucemburska, že by na státní úrovni chtěli pustit podobný projekt a ten český používají jako referenci faktu, že to může fungovat. Stejnou reakci jsme zaznamenali i z Velké Británie,“ řiká Ondřej Daňa.Projekt Piloti lidem získal podporu od Letecké amatérské asociace, Řízení letového provozu ČR s. p. nebo FIC Praha. Evidují zájem od jednotlivých nemocnic a IZS.

Piloti dobrovolnící v rámci projektu Piloti lidem začali s rozvozem zdravotnického materiálu. Jen minulý týden vyřídili na dvacítku letů.

„Ve většině případů se jednalo o lety s ochrannými maskami Covmask pro doktory z první linie. Ty pro ně zdarma vyrábí ČVUT a piloti je poté na své vlastní náklady přepraví do nemocnic po celé České republice,“ říká Ondřej Daňa, mluvčí projektu a zároveň dodává: „V celé věci je klíčovou veličinou čas, ne kvantita převezeného materiálu. Každá nemocnice má přesně objednané množství, které potřebuje dopravit, co nejrychleji. Většinou jde o desítky kusů.“

Během posledních dnů piloti obsloužili zdravotníky z nemocnic v Olomouci, Brně, Břeclavi, Ostravě, Mostě, Českých Budějovicích, Karlovych Varech, Znojmě nebo Zlíně.

Pro více informací mě neváhejte kontaktovat.

Web projektu: www.pilotilidem.cz

Zdroj: Pilotilidem.cz - Ondřej Daňa

776 227 759 

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Čeští piloti inspirují svět. Zájem o jejich dobrovolné lety je veliký
.

         Máme pro vás »

FR 6/2022: Už máte?

 

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Horké nebe nad hranicí!

Horké nebe nad hranicí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 03.12.2003 se stalo...
03.12.2003
První vzlet prototypu Honda HA-420 HondaJet.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »