Cleveland National Air Races 1939

21.7.2017

Cleveland National Air Races 1939

Prázdninová doba přímo láká k tomu, otevřít si pěknou knihu, a nebo si třeba otevřít internet a zapátrat po nějakých historických zajímavostech. Díky práci Jeffa Ritschela, který z dobového 16 mm filmového materiálu zdigitalizoval následující klipy, se můžeme pro dnešek vrátit do doby velkých amerických národních leteckých závodů.

National Air Races mají své kořeny v roce 1920, kdy americký vydavatel Ralph Pulitzer vypsal tzv. Pulitzerovu rychlostní trofej pro vítěze rychlostních závodů vojenských letadel. První závody se letěly toho roku v New Yorku. Staly se postupně velmi oblíbenými a v roce 1929 byly z řady důvodů přesunuty do Clevelandu na dnešní Hopkinsovo letiště.

Clevelandské letecké závody se staly událostí navštěvovanou širokou veřejností. Nechyběla rychlost, napětí, vysoké ceny pro vítěze celé řady jak pylonových, tak dálkových závodů. A bohužel nechyběly ani havárie a úmrtí odvážných pilotů.

Postupem času se závody v Clevelandu staly nejen přehlídkou toho nejlepšího, co měla ve výzbroji svých leteckých sil armáda a námořnictvo, ale především soubojem soukromých konstruktérů a malých týmů, jejichž závodní letouny určovaly v třicátých létech směr dalšího vývoje leteckých konstrukcí.

Podívejme se dnes na záběry z ročníku 1939, kdy se nad Evropou již vznášel stín druhé světové války, ale v Clevelandu toho roku stále ještě (a před druhou světovou válkou naposledy) burácela závodní letadla. A samozřejmě nemohla chybět ani armáda a námořnictvo.

Hezké podívání na malou ochutnávku z archivů Jeffa Ritschela.


Cleveland National Air Races Clip 01 - Jeff Ritschel


Cleveland National Air Races Clip 02 - Jeff Ritschel


Cleveland National Air Races Clip 03 - Jeff Ritschel


Cleveland National Air Races Clip 10 - Jeff Ritschel

 

logo_fr_transp.jpg

-ber-

Flying Revue > Zprávy > Historie > Cleveland National Air Races 1939
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 24.09.1852 se stalo...
24.09.1852
V Paříži se do vzduchu vznesla první vzducholoď. Postavili ji Henri Giffard společně s Gabrielem Yonem. Vzducholoď byla opatřena parním strojem o výkonu asi 2,2 kW (3 k), pohánějícím třílistou vrtuli.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456