Czech Air Force a premiéra AERO L-39NG na Aviatické pouti

17.5.2024

Pardubická Aviatická pouť je pravidelně i místem, kde se prezentuje i Armáda ČR.

zahajovaci_prulet_casa_295m_a_jas_39c_gripen_foto_petr_kolmann.jpg

Stejně tak tomu bude i v letošním dvaatřicátém ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích. Vojáci se návštěvníkům představí po oba dny jak ve statických ukázkách, tak pochopitelně i v letovém programu.

„Aviatická pouť se pravidelně koná na vojenském letišti v Pardubicích, a proto nepřekvapí, že skvělá spolupráce s Armádou ČR funguje jak při organizaci, tak při statických a letových ukázkách. Je tomu tak již od prvního ročníku v roce 1991 a ve spolupráci pokračujeme i letos,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. „Rozsáhlou prezentaci bude mít Armáda ČR v rámci pozemního programu, kde se vedle letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen představí i technika od jednotek pozemního vojska, ale i vojenští hasiči z pardubického letiště. Součástí pozemní prezentace se stanou i soutěžní aktivity pro děti zařazené do bohatého programu Dětského dne.

       l_159_alca_foto_petr_kolmann.jpg

Vojáci se představí samozřejmě i v letovém programu. Bezpochyby největším vojenským letadlem bude transportní dvoumotorový stroj CASA 295 z kbelské letecké základny. Ten se s doprovodem dvojice hotovostních letadel JAS-39C Gripen postará o zahajovací průlet. Po průletu se Gripeny oddělí a CASA provede výsadek parašutistů a následně přistane na pardubickém letišti. Poté si budou moci návštěvníci prohlédnout interiér tohoto letounu. Návštěvníci leteckých dnů tradičně očekávají i sólovou ukázku letadla Gripen z čáslavské základny. Ta nebude chybět ani letos. S Gripenem se na pardubickém nebi představí Ondřej Španko. Jeho ukázka byla již v loňském roce velice dynamická a podle dostupných zpráv do display sestavy pro letošní rok ještě některé prvky upravil a přidal.

banner_300x100_predplatne_fr_01_12_2023.jpg

Máme se tedy na co těšit a návštěvníky jistě nezklame ani ukázka letadla L-159 Alca. Tento stroj je výrobkem Aera Vodochody a to v premiéře na pardubickém nebi představí svůj nejnovější výrobek cvičný stroj L-39NG. Ten bude prezentován v bloku pardubického Centra leteckého výcviku společně s léty osvědčeným strojem L-39C Albatros. Návštěvníci Aviatické poutě tak jedinečně uvidí jakési střídání generací, protože právě letouny L-39NG v brzké době rozšíří flotilu letadel v pardubickém CLV,“ dodává Jan Rudzinskyj. 

l_39ng_foto_aero_vodochody.jpg

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Zdroj: Tisková zpráva Aviatická pouť

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > Czech Air Force a premiéra AERO L-39NG na Aviatické pouti
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 18.07.1942 se stalo...
18.07.1942
Prototyp Messerschmittu Me 262 řízený testovacím pilotem Fritzem Wendelem provedl první vzlet za pomoci proudových motorů.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »