Czech Spitfire Club si připomíná Velký úlet. S An-2 poletí v pátek v jeho stopách

6.6.2019

Czech Spitfire Club si připomíná Velký úlet. S An-2 poletí v pátek v jeho stopách

Mise Velký úlet - vzpomínkový let    Czech Spitfire Club si v pátek 7. června 2019 připomene vzpomínkovým letem odvážný čin osmi pilotů, kteří se v roce 1939 postavili nacistům a uletěli se svými letouny z území nově vzniklého Slovenského štátu do Polska. Zde získali azyl a postupně se stali příslušníky polského letectva. V něm bojovali na začátku druhé světové války.

Velký úlet 1939-2019


30. 5. Praha: Tisková konference
4. 6. Bratislava: Beseda na téma Velký úlet
6. 6. Piešťany: Vzpomínka na Imricha Gablecha
7. 6. Piešťany - Deblin: Vzpomínkový let a slavnostní akt v Deblinu

Pořádá: Czech Spitfire Club
Záštita: Generálmajor Ing. Petr Hromek, velitel Vzdušných sil AČR
Sponzor:
» Promedica Praha Group, a.s.
Partneři:
» Jihlava Air Service
» Aviation Art Gallery
Mediální partneři:
» Flying Revue
» Air Zone TV

» Letouny Velkého úletu
» Brig. gen. Imrich Gablech

Připomenutí tohoto hrdinského činu proběhne formou rekonstrukce letu, která bude zahájena 6. června 2019 přeletem letounu Antonov An-2 z Jihlavy do Piešťan. Z Piešťan se bude startovat 7. června ve 12:03, tedy na den, hodinu a minutu přesně jako před 80 lety, a pokračovat do polského Dęblinu. Flying Revue bude u toho. 

Organizátorem rekonstrukce historické události je Czech Spitfire Club. Předseda spolku Ing. Zdeněk Sadecký, Ph.D., k celé akci poznamenal: „Historie je nejen inspirací, ale také poučením. Poučením z toho, jak málo někdy stačí k ohrožení demokracie. Stačí, aby mlčící většina nechala prostor „útočné“ skupině, která převezme iniciativu a demokracii svrhne.

» Přečtěte si také článek o samotném Velkém úletu

To jsme ostatně viděli v minulém století jak u nacistů, tak u komunistů. Proto je třeba minulost připomínat. Svoboda není zadarmo a bohužel ani dnes není všude samozřejmostí. Zopakováním činu osmičky letců, kteří se rozhodli opustit své domovy a blízké a šli vstříc nejistotě a útrapám, chceme nejen připomenout nepříliš známé historické události, ale i ukázat, že naše národy měly své hrdiny a že máme být na co hrdí. 

Jak Češi, tak Slováci měli vždy vynikající osobnosti, které mohou být vzory dalším generacím. Jen je třeba nenechat na jejich činy padat prach zapomnění. Okřídlená rčení „…národ, který si neváží svých hrdinů, nebude mít hrdiny, až je bude potřebovat…“ a že národ, který se nepoučil ze své historie, riskuje, že ji bude muset prožít znovu…“, bohužel stále platí.“

Českoslovenští letci na frontách druhé světové války patřili vždy mezi ty nejlepší. Tím spíš je pronásledování a nevděk, kterých se jim dostalo nedlouho po válce, věcí k hlubokému zamyšlení. Československá historie má mnoho zajímavých událostí, o kterých se mnoho neví. Akce nazvaná Velký úlet upozorňuje na hrdinství osmi československých pilotů, má s pokorou a hlubokou úctou připomenout nevšední osobnosti a jejich odkaz, na který by nemělo být zapomenuto. 

Josef Hrala, Ľudevít Ivanič.Zoom gallery
Josef Hrala, Ľudevít Ivanič.
  Rudolf Lazar, František KnotekZoom gallery
Rudolf Lazar, František Knotek
  Imrich Gablech, Josef ŘehákZoom gallery
Imrich Gablech, Josef Řehák
  Josef Káňa, Karol ValachZoom gallery
Josef Káňa, Karol Valach

Letoun Letov Š-328. Tento typ se na úletu podílel. Zoom gallery
Letoun Letov Š-328. Tento typ se na úletu podílel.

O Czech Spitfire Clubu

Czech Spitfire Club, spolek letecké historie, připomíná památku československých vojáků bojující za druhé světové války v řadách RAF – Britského královského letectva. Staví a provozuje repliky letounů z tohoto období. Připravuje přednášky, besedy, prezentace a výstavy. Aktivně spolupracuje se školami a dětskými tábory, kde se podílí na vzdělávání a výchově poutavou formou s využitím multimédií i třírozměrných modelů, dobových exponátů a leteckých simulátorů. Více informací na www.czechspitfireclub.cz.

-fr- s využitím materiálů Czech Spitfire Clubu

Flying Revue je mediálním partnerem vzpomínkových akcí.

logo_fr_transp.jpg

 

Zoom gallery

Flying Revue > Články > Historie letectví > Czech Spitfire Club si připomíná Velký úlet. S An-2 poletí v pátek v jeho stopách
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »