Další vládní speciál v Leteckém muzeu v Kunovicích

20.11.2020

Ve čtvrtek 15. 10. 2020 v 9:57 přistál na letišti v Kunovicích, po přeletu z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, bývalý vojenský letoun Jak-40. Tento vládní speciál od armády získalo Technické muzeum v Brně a zapůjčilo ho do expozice Leteckého muzea v Kunovicích.

Letištní hasiči Aircraft Industries připravili pro Jak-40 a jeho posádku uvítací slavobránu. (Foto archiv LMKU)
Letištní hasiči Aircraft Industries připravili pro Jak-40 a jeho posádku uvítací slavobránu. (Foto archiv LMKU)

„Výpůjčka Jaku 40 je dalším významným projektem, který vzešel z memoranda o mezimuzejní spolupráci uzavřeném na jaře letošního roku,“ uvádí Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea v Kunovicích. „Je pro nás ctí, spolupracovat s tak významnou a respektovanou institucí, jakou je Technické muzeum v Brně,“ dodává.

„Jak-40 představuje skutečný kus historie a jsme nesmírně rádi, že se na jejím zachování můžeme podílet,“ nešetří nadšením kurátor letecké sbírky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl. „Jak-40 dolétal, ale jeho mise pokračuje. Po spolehlivé službě České republice ve vzduchu bude pokračovat v misi ryze pozemské: bude svůj příběh vykládat dalším generacím.“

Poslední přistání 15. 10. 2020 v 9:57 na letišti v Kunovicích (Foto: Jan Lekeš)
Poslední přistání 15. 10. 2020 v 9:57 na letišti v Kunovicích (Foto: Jan Lekeš)

Po Tu-154M, který v roce 1998 přivezl vítězné hokejisty z olympiády v japonském Naganu, půjde o druhý vládní speciál v kunovické expozici a zároveň o čtvrtý letoun v salónní VIP úpravě. „Expozice Leteckého muzea se tím stane unikátní v celoevropském měřítku. Nevíme o žádném jiném evropském muzeu, které by mělo tolik VIP letadel,“ vysvětluje význam letounu pro kunovické muzeum Hrabec.

banner_do_clanku_fr_svet_z_nebe.jpg

Získání takového exponátu přitom nebylo podle Hrabce jednoduchou záležitostí. „Kromě našich brněnských kolegů se do projektu zapojili také vojáci z 24. základny dopravního letectva a velitelství Vzdušných sil Armády České republiky. Dále pak ministerstvo obrany, Vojenský historický ústav Praha, město Kunovice a vedení a pracovníci společnosti Aircraft Industries. Ti všichni mají na příletu letadla do Kunovic lví podíl,“ vysvětlil.

Jak-40 přeletěla z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely posádka ve složení, zleva: druhý pilot maj. Pavel Kondras, palubní technik kpt. Daniel Judák a kapitán posádky maj. Ondřej Kudělka. (Foto archiv LMKU)
Jak-40 přeletěla z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely posádka ve složení, zleva: druhý pilot maj. Pavel Kondras, palubní technik kpt. Daniel Judák a kapitán posádky maj. Ondřej Kudělka. (Foto archiv LMKU)

Letadlo nyní čeká příprava na vystavení a přesun do muzea, kde mu muzejníci ještě musí vybudovat nové stání. „Práce nám nyní komplikuje epidemiologická situace a počasí. I tak věříme, že novou sezónu zahájíme už s novým letadlem v expozici,“ okomentoval Hrabec budoucnost letounu.

Letoun Jak-40 je malý sovětský dopravní letoun, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1966. V Československu tato letadla létala od roku 1972, nejdříve u ministerstva vnitra a od roku 1974 u ČSA. Koncem roku 1981 začaly svou službu také u československé armády.

Stroj evidenčního čísla 0260 byl ze Sovětského svazu dodán pro potřeby tehdejšího Leteckého oddílu Federálního ministerstva vnitra v roce 1979, kde s imatrikulací OK-BYK létal až do roku 1998. Poté byl převeden ke Vzdušným silám AČR, kde získal své současné značení. Z armádní služby byl slavnostně vyřazen 2. září 2020.

Jak-40 /0260/ (Foto: marketing Aircraft Industries, a.s.)
Jak-40 /0260/ (Foto: marketing Aircraft Industries, a.s.)

Letadla Jak-40 mají vazbu také přímo ke Kunovicím. V rámci vnitrostátních linek sem tyto stroje v minulosti pravidelně létaly a místní letiště nejednou navštívily také jako součást vládní letky. Konkrétně stroj 0260 přiletěl na kunovické letiště naposledy 3. července 2019, když přepravoval prezidenta České republiky Miloše Zemana.

Autor: Tisková zpráva Muzea Kunovice

bez_názvu4.jpg

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Flying Revue > Letecká muzea > Česká muzea > Další vládní speciál v Leteckém muzeu v Kunovicích
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 30.05.1958 se stalo...
30.05.1958
Z letiště v Long Beach vzlétl ke svému prvnímu letu prototyp dopravního letounu Douglas DC-8 (N8008D) pilotovaný zkušebním pilotem A.G.Heimerdingem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »