Den Letiště Letňany letos s Blaníky a Českým rozhlasem

13.8.2018

Piper 18 Cub. Zdroj: Letiště LetňanyPiper 18 Cub. Zdroj: Letiště Letňany
Piper 18 Cub. Zdroj: Letiště Letňany
Avia BH.1 OK-GUU. Zdroj: Letiště LetňanyAvia BH.1 OK-GUU. Zdroj: Letiště Letňany
Avia BH.1 OK-GUU. Zdroj: Letiště Letňany
Zlín 326MF Trenér OK-OTB. Zdroj: Letiště LetňanyZlín 326MF Trenér OK-OTB. Zdroj: Letiště Letňany
Zlín 326MF Trenér OK-OTB. Zdroj: Letiště Letňany
L-13 Blaník OK-2807 po přestavbě. Obr.: Blaník Aircraft CZL-13 Blaník OK-2807 po přestavbě. Obr.: Blaník Aircraft CZ
L-13 Blaník OK-2807 po přestavbě. Obr.: Blaník Aircraft CZ
Replika Jak-3 UL - OK-SAL 12. Zdroj: Letiště Letňany
Replika Jak-3 UL - OK-SAL 12. Zdroj: Letiště Letňany
Zlín 37A-2 OK-YKD. Zdroj: Letiště Letňany
Zlín 37A-2 OK-YKD. Zdroj: Letiště Letňany
Beech C45H Expeditor. Zdroj: Letiště Letňany
Beech C45H Expeditor. Zdroj: Letiště Letňany

Den Letiště Letňany 2018 / 60 let Blaníků / Den s Českým rozhlasem     Letošní Den Letiště Letňany se koná 8. září 2018 a bude skutečně speciální. 100 let česko-slovenského letectví, šedesáté výročí legendárního Blaníku, vysílání Českého rozhlasu přímo z letiště, to jsou hlavní atributy tohoto leteckého svátku pro letošní rok. A samozřejmě, bohatý letový i neletový program.

Největším lákadlem pro fanoušky letectví bude vystoupení originálních historických letounů nebo jejich věrných letuschopných replik. Počínajíc prvním československým dolnoplošníkem Avia BH 1 z roku 1923, přes německý stroj Arado 96BN, sovětský stíhací letoun Jak-3, americký pozorovací letoun Piper 18 Cub nebo americký válečný dopravní letoun Beechcraft 18 a další stroje. 

Dále se divákům samozřejmě představí poválečná výroba čs. letounů řady Zlín, zemědělské letadlo Z37 Čmelák i se Štefanem a dále jako každý rok ředstaví Centrum leteckého výcviku Pardubice státního podniku LOM letouny L-410, vrtulník Mi-2. Jako každý rok uvidíte i leteckou akrobacii. Zkrátka nepřijdou ani děti - jako vždy pro ně bude připravena řada atrakcí. Brány letiště se náštěvníků otevřou v sobotu 8. září 2018 v 9:30 h, program začne v 10 hodin.


Takovýhle byl Den Letiště Letňany loni. Zdroj: Letiště Letňany

Blaníky slaví šedesát let

V letošním roce dále slavíme 60 let od začátku výroby legendárního československého celokovového větroně L-13 Blaník. Tento větroň se stal nejznámějším a nejoblíbenějším kluzákem světa. Letiště Letňany leží v těsném sousedství montážních hal znovuzrozené firmy Blaník Aircraft CZ. Blaník letošní Den letiště oslaví bohatým programem. Předvede vzlet větroněm jak taženým ze země, tak vlekem za letounem Dynamic nebo moderní kluzákovou akrobacii. Ve spolupráci s Blaník Aircraft pořadatel ve speciálním programu přichystal pro návštěvníky i prohlídky montážních hal firmy i odborné přednášky. Vše v bezprostředním dosahu letiště, takže diváci budou moci snadno zvládnout program na letišti i návštěvu Blaník Aircraft. Podrobnosti přineseme na webu Flying Revue.

» Pro další info sledujte sekci Den Letiště Letňany 2018, kde budeme postupně zveřejňovat další články. 

Den s Českým rozhlasem Dvojka

Celý den bude z areálu akce vysílat také Český rozhlas Dvojka. V jedenáct hodin bude přímo z letiště vysílat oblíbenou talkshow Aleše Cibulky Tobogan, odpoledne pak z mobilního studia D Stream budou přímo z letiště Letňany vysílány také Výlety s Dvojkou.

Kalendář Báječný svět létání 2019Zoom gallery
Kalendář Báječný svět létání 2019
  Takto nějak uvidí návštěvníci letošního Dne Letiště Letňany mobilní vysílací studio oblíbeného pořadu Tobogan.Zoom gallery
Takto nějak uvidí návštěvníci letošního Dne Letiště Letňany mobilní vysílací studio oblíbeného pořadu Tobogan.

Pod stanem Českého rozhlasu Dvojka se můžete těšit ve 13 a 15 hodin na představení knihy Václava Šorela Vzduch je naše moře s autory knihy a jejich hosty. Společně s představením knihy proběhne ve stanu ČRo také křest kalendáře Báječný svět létání 2019 s leteckými fotografiemi nádherné přírody, letišť i center měst USA, Aljašky, Austrálie i Evropy z expedic Flying Revue. 

Návštěvníci také získají zajímavé dárky nebo díky ČRo Dvojka a vydavatelství Argo také 25% slevu na nákup knihy.

Okřídlený lev

Další zaznamenáhodnou událostí bude zakončení mise Okřídlený lev, při níž český pilot Roman Kramařík jako první Čech obletí svět. Přílet jeho Cessny 210N reg. OK-TGM je plánován mezi 15. a 16. hodinou. Momentálně se Roman nachází v Thajsku, kam doletěl přes Izrael, Saúdskou Arábii a Indii. 

» Přečtěte si: Roman Kramařík a jeho mise Okřídlený lev dospěli přes Blízký východ do Indie

Nahlédněte do letecké výroby

Zoom gallery

Kromě návštěvy výrobních hal Blaník Aircraft je v nabídce pro návštěvníky bohatý prezentační program leteckých firem jako Latecoere nebo GE Aviation, shlédnout můžete i prezentaci letounů Dynamic apod.

Výrobní haly společnosti Latecoere v areálu Letov budou přístupné v rámci „Latecoere Den otevřených dveří“, kdy návštěvníci mohou nahlédnout do letecké výroby této světové firmy a nebo navštívit kulturní program - například vystoupení Marka Ztraceného nebo kapely Slza.

V areálu PVA se koná veletrh Sběratel a akce World of Beauty

Provoz na letišti

Letiště Praha Letňany bude celý den v běžném provozu, takže návštěvníci ve vzduchu vedle speciálního programu uvidí i provoz mimo program Dne letiště. Nebude chybět ani pozemní program, psovodi Vojenské Policie i s ukázkami, Rota Aktivních záloh AČR středočeského kraje s ukázkou a samozřejmě i Klub vojenské historie Rota nazdar s ukázkami dělostřelectva čs. armády za druhé světové války a operační materiál čs. výsadkářů z Velké Británie nebo armády první čs. republiky.

Mediálními partnery akce jsou Český Rozhlas Dvojka a Flying Revue.

-fr-

logo_fr_transp.jpgccc.jpg

Zoom gallery

Flying Revue > Série & speciály > Archiv > Den Letiště Letňany 2018 > Den Letiště Letňany letos s Blaníky a Českým rozhlasem
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 30.09.1949 se stalo...
30.09.1949
Oficiálně byly ukončeny zásobovací lety do Berlína známé jako operace "Berlin Airlift". Celkově bylo za dobu trvání operace přepraveno do města 2 325 tun zásob.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »