Bombardér B-1B Lancer bude v sobotu hlavní hvězdou Dnů NATO v Ostravě

15.9.2016

Nadzvukový americký bombardér B-1B LancerNadzvukový americký bombardér B-1B Lancer
Nadzvukový americký bombardér B-1B Lancer
Nadzvukový americký bombardér B-1B LancerNadzvukový americký bombardér B-1B Lancer
Nadzvukový americký bombardér B-1B Lancer
Nadzvukový americký bombardér B-1B LancerNadzvukový americký bombardér B-1B Lancer
Nadzvukový americký bombardér B-1B Lancer
Bombardér Boeing B 52Bombardér Boeing B 52
Bombardér Boeing B 52
Bombardér Boeing B 52Bombardér Boeing B 52
Bombardér Boeing B 52
Konvertoplán CV-22B Osprey
Konvertoplán CV-22B Osprey
Letoun se systémem včasné výstrahy a dohledu, tzv. Airborne Warning and Control System (AWACS)
Letoun se systémem včasné výstrahy a dohledu, tzv. Airborne Warning and Control System (AWACS)

Nadzvukový americký bombardér B-1B Lancer, o který pořadatelé usilovali několik let, bude hlavní hvězdou Dnů NATO 2016 v Ostravě. Největší evropská bezpečnostní show v Evropě se roztočí tuto sobotu. 

Letoun B-1B Lancer patří do 489. bombardovací skupiny umístěné na základně Dyess v Texasu a na počátku září se bude v České republice účastnit cvičení Ample Strike. Ze základny v Barksdale v Louisianě do Ostravy už popáté zavítá také strategický bombardér B-52 Stratofortress z 93. bombardovací skvadrony.


Dny NATO 2016

Oba letouny patří pod 307. bombardovací křídlo, se kterou pořadatelé dlouhodobě spolupracují. Diváci si tak budou moci prohlédnout hned dva ze tří typů amerických strategických bombardérů. Účast obřích amerických letounů doplní KC-135 Stratotanker, který slouží k doplňování paliva za letu u stíhaček a právě bombardérů. 

Letoun se systémem včasné výstrahy a dohledu, tzv. Airborne Warning and Control System (AWACS), je v Ostravě častým návštěvníkem. Letos na rozdíl od loňska, kdy provedl jen průlet, se ukáže i ve statické ukázce a diváci si ho tak budou moci prohlédnout zblízka. Letoun AWACS bude prvním letadlem, které po vstupu do areálu letiště spatří. 

Přileťte na Dny NATO do Ostravy vlastním letadlem. Musíte si ale zajistit sloty. Podrobnosti zde. Akce startuje v sobotu 17. září 2016 v 9.00 hod., konec je v neděli 18. září 2016 v 16.00 hod.   

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se představí technika a jednotky z historicky nejvyššího počtu 21 zemí. Historicky největší prezentaci své země na území Československa v rámci statusu speciálního partnerského státu připravilo Německo. To zde představí všechny složky svých ozbrojených sil a další bezpečnostní složky. Luftwaffe počítá s premiérou nového evropského transportního letounu Airbusu A400M ve střední a východní Evropě.

Na svou jedinou letošní zahraniční letovou ukázku dorazí bojové letouny Eurofighter Typhoon. Luftwaffe si mimo dynamické ukázky připravilo také statickou prezentaci tohoto stroje, stejně jako vystavení stíhačky Panavia Tornado ECR, jež se na Mošnově naposledy objevila před třemi lety.

Naopak derniéru zažije armádní víceúčelový užitkový vrtulník Bo-105. Po 43 letech jej pozemní síly vyřazují ze své výzbroje, letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou tak poslední veřejnou akcí, na které se předvede.

Letadlo bude hrát roli i v pozemní operaci. Po roce se totiž vrací speciální ženská jednotka jordánské armády Female Company for Special Security Tasks (FCSST), pro kterou byla loňská premiéra v Ostravě vůbec prvním zahraničním vystoupením. Letos ve spolupráci s Krajskou zásahovou jednotkou Moravskoslezského kraje osvobodí rukojmí uneseného letadla.

Potřetí bude v Ostravě k vidění konvertoplán CV-22B Osprey. „Před dvěma lety jsme účast konvertoplánu považovali za zcela jedinečnou. Že během tří let zkompletuje hattrick, to by nás vůbec nenapadlo a nevíme o jiné show, která by se těšila takové podpoře americké strany,“ komentuje Zbyněk Pavlačík z týmu pořadatelů.

Vůbec poprvé v celosvětovém měřítku se na jedné akci předvedou ve vzduchu Typhoony všech pěti evropských zemí, které je mají ve výzbroji: Německa, Itálie, Španělska, Rakouska a Velké Británie. Celkem na letové či statické ukázky dorazí hned třináct těchto strojů.

Celkem se téhle největší bezpečnostní show v Evropě letos zúčastní dvacet jedna zemí, dorazí přes sto letadel a do dynamických či statických prezentací útvarů se zapojí přes 150 kusů pozemní techniky.

-fr-

Zdroj a foto: Dny NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, Boeing.com, media.defense.com

 logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Vojenské letectví > Bombardér B-1B Lancer bude v sobotu hlavní hvězdou Dnů NATO v Ostravě
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 27.09.1908 se stalo...
27.09.1908
Madam Therese Peltier provedla z letiště v Turínu let o délce 200 m. Tento let je neoficiálně pokládán za první sólo let provedený ženou.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »