Do Leteckého muzea v Kunovicích se vrátí legendární Čmelák

19.6.2021

Do expozice Leteckého muzea v Kunovicích se brzy vrátí legendární letoun Z-37 Čmelák. V Kunovicích vyráběné zemědělské letadlo, známé například z filmu Vesničko má středisková, ukrývalo muzeum několik let ve Střední škole letecké. Nyní jej však díky dotaci od Ministerstva kultury čeká rozsáhlá a náročná oprava a po ní opětovné vystavení.

V dubnu 1984 Čmeláka do muzea přeletěl z tehdejší NDR legendární zkušební pilot Stanislav Sklenář
V dubnu 1984 Čmeláka do muzea přeletěl z tehdejší NDR legendární zkušební pilot Stanislav Sklenář

„Letoun chceme uvést do původní podoby, kterou měl na konci šedesátých let při svém dodání do východního Německa, kde celou svou kariéru létal. Restaurátorský zásah nebude vzhledem k rozsahu prací a jejich časové náročnosti jednoduchý. Práce na letadle plánujeme dokončit ještě letos a v příští sezóně se už budeme moci s tímto žlutým krasavcem pochlubit veřejnosti. Půjde navíc o jediné letadlo v naší expozici, které ponese jiné než české značení,“ osvětlil budoucnost letadla ředitel leteckého muzea Martin Hrabec.

Čmelák DDR-SNK v péči učňů Střední školy letecké v Kunovicích
Čmelák DDR-SNK v péči učňů Střední školy letecké v Kunovicích

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Ministerstvo kultury přispělo na opravu letadla v rámci programu ISO II/ D – Preventivní ochrana před nepříznivými vlivy prostředí 360 tisíc korun. „Je to už druhá dotace, kterou jsme od Ministerstva kultury letos získali. Velmi si této podpory vážíme,“ dodává Hrabec s odkazem na nedávno oznámený projekt dětské edukativní interaktivní zóny, na kterou ministerstvo rovněž přispělo.

z-37_dm-snk_vizualizace_ciloveho_stavu_02.jpg

banner_aplikace_vfr_communication_cz_web_cz.jpg

Muzeum v expozici již jednoho „Čmeláka“ má, jede ale o modernější turbovrtulovou variantu tohoto stroje, navíc v unikátní vojenské verzi. „V tomto případě ale půjde o klasické pístové provedení, jaké známe z filmů nebo z nízkých průletů nad poli,“ vysvětluje ředitel muzea.

r297.jpg

Restaurovaný letoun Z-37 DDR-SNK byl rekordmanem mezi „klasickými Čmeláky“. Ač byla životnost letounu původně plánována na 5 000 letových hodin, díky pečlivému servisu v tehdejší NDR jich tento kus strávil ve vzduchu celkem 7 280.

 

Autor: Tisková zpráva Muzea Kunovice

bez_názvu4.jpg

kniha_eozn.jpg

Flying Revue > Letecká muzea > Česká muzea > Do Leteckého muzea v Kunovicích se vrátí legendární Čmelák
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 24.05.1932 se stalo...
24.05.1932
Obří létající člun Dornier Do X zakončuje transatlantický reklamní let do New Yorku a zpět úspěšným přistáním na jezeře Müggelsee v Berlíně.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »