EASA zakázala lety B737 MAX 8 a B737 MAX 9 nad Evropou. Smartwings letouny uzemnil

12.3.2019

Boeing 737 MAX      Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA dnes vydala rozhodnutí o zákazu letů všech letadel typu B737 MAX verzí 8 a 9 nad Evropou. Zákaz letů platí od 20. hodiny úterý 12. března 2019. Největší český letecký dopravce Smartwings oznámil, že provoz letadel tohoto typu s okamžitou platností pozastavil a následoval tak další evropské i mimoevropské dopravce.

Easa reaguje na nedělní fatální nehodu B737 MAX 8 Ethiopian Airlines, resp. na již druhou nehodu s obdobným průběhem a stejnými následky v posledních několika měsících. Americká FAA zatím s podobným verdiktem váhá.   

Smartwings se připojil k řadě evropských i mimoevropských dopravců. "Společnost Smartwings přijala rozhodnutí pozastavit provoz letadel Boeing 737 MAX 8 s okamžitou platností. Opatření se týká sedmi letadel tohoto typu," oznámila mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Dalších 40 letadel ve flotile Smartwings v provozu zůstává a podle mluvčí "dočasným pozastavením nejsou dotčena". 

» K věci: Už šestý B737 MAX8 se stal součástí flotily Travel Service

Dufková dále uvedla, že Smartwings jsou "v úzkém kontaktu s výrobcem letounu, společností Boeing, a příslušnými úřady a jejich pokyny a doporučeními se řídí" a dodává, že "Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením nebo zpožděním letů. Bezpečnost je a bude vždy naší nejvyšší prioritou." Smartwings by měl mít do roku 2023 ve flotile celkem 39 letounů B737 MAX. Osm letounů kupuje přímo od výrobce, ostatní letadla si pronajme od leasingových společností. 

» Mohlo by vás zajímat: Způsoby pořizování dopravních letadel I.

EASA v tiskové zprávě uvádí, že "s ohledem na nehodu B737 MAX 8 Ethiopian Airlines na lince ET302 ... pozastavuje všechny letové operace všech letadel Boeing Model 737-8 MAX a 737-9 MAX v Evropě". Kromě toho uvedeným rozhodnutím "pozastavuje všechny komerční lety provozované provozovateli ze třetích zemí do, uvnitř nebo z EU u výše uvedených modelů".

EASA v prohlášení dodává, že průběžně analyzuje data o nehodě, ale v současné době je podle ní "příliš brzy na to, aby bylo možno vyvodit závěry o příčině nehody".

Boeing se v dnešní reakci na pozastavení letů 737 MAX vyjadřuje mírně rezervovaně, byť prohlašuje, že pro opatření má pochopení. "Bezpečnost je prioritou Boeingu číslo jedna a máme plnou důvěru v bezpečnost modelu 737 MAX. Chápeme, že regulatorní orgány a zákazníci učinili rozhodnutí, o nichž se domnívají, že jsou pro jejich domácí trhy nejvhodnější. Budeme s nimi i nadále spolupracovat, abychom zajistili, že budou mít k dispozici informace potřebné k důvěře pro provozování svých flotil. Federální letecká správa Spojených států v této chvíli neukládá žádné další kroky a na základě informací, které jsou v současné době k dispozici, nemáme žádný důvod pro vydání nových pokynů pro operátory.

Obě fatální nehody B737 MAX 8 - říjnová v Indonésii i nedělní v Etiopii - vykazovaly nestandardní chování letounu a kvůli tomu neschopnost posádky letadlo řídit. Při obou nehodách zahynuli všichni cestující i členové posádek. 

-fr-

logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > EASA zakázala lety B737 MAX 8 a B737 MAX 9 nad Evropou. Smartwings letouny uzemnil
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.06.2004 se stalo...
21.06.2004
SpaceShipOne, první soukromý stroj s lidskou posádkou, překonal výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru. Pilotoval ho Mike Melvill, bývalý zkušební pilot.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »