Emirates a Shell Aviation podepsaly dohodu o dodávkách SAF do dubajského hubu

7.10.2023

Letecká společnost Emirates dnes oznámila dohodu se společností Shell Aviation o dodávce více než 300 000 galonů směsného SAF (udržitelného leteckého paliva) pro použití ve svém mezinárodním dopravním uzlu v Dubaji.

Očekává se, že první dodávka SAF na základě této dohody bude realizována před koncem roku. Bude se současně jednat o první případ, kdy bude SAF dodáváno prostřednictvím tankovacího systému letiště v Dubaji.

eaemiratesxshell.jpg

Tato dohoda je zatím nejnovějším krokem společnosti Emirates v rámci její environmentální strategie, která se zaměřuje na tři oblasti: snižování emisí, odpovědnou spotřebu a ochranu volně žijících živočichů a přírodních rezervací.

V rámci dohody bude společnost Emirates sledovat dodávky SAF a údaje o jejich využití prostřednictvím systému Avelia, jednoho z prvních řešení SAF na světě využívající blockchain, za nímž stojí společnosti Shell Aviation a Accenture s podporou Energy Web a American Express Global business travel.

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline, řekl: „Jsme hrdí na to, že můžeme ve spolupráci se společností Shell poprvé zpřístupnit dodávku SAF pro Emirates v Dubaji a současně využít platformu Avelia. Doufáme, že se tato spolupráce bude dále rozvíjet a v budoucnu zajistí trvalé dodávky SAF v našem dopravním hubu, protože v současné době nejsou v Spojených arabských emirátech žádné výrobní závody na výrobu tohoto paliva. Letecká doprava hraje v Dubaji i v širším hospodářství země zásadní roli a my se těšíme na další spolupráci s podobně smýšlejícími organizacemi a vládními subjekty při hledání životaschopných řešení, která by do dodavatelského řetězce leteckého paliva zavedla více SAF, jehož nabídka je v současné době velmi omezená, a podpořila úsilí společnosti Emirates o snížení emisí v rámci celého našeho provozu.“

Chu Yong-Yi, viceprezident společnosti Shell Corporate Travel, řekl: „Je skvělé, že na tomto základě nyní můžeme spolupracovat na dekarbonizaci. Tato dohoda představuje krok vpřed pro letecký průmysl ve Spojených arabských emirátech. Možnost poprvé dodávat SAF do dubajského hubu je pro nás důležitým milníkem a dokonalým příkladem toho, jak různé části hodnotového řetězce v letectví hrají klíčovou roli při dosahování pokroku v oblasti SAF. Doufáme, že tato dohoda bude odrazovým můstkem pro další opatření v oblasti SAF v celém leteckém průmyslu ve Spojených arabských emirátech a regionu a že přinese další krok vpřed na naší cestě k nulovým čistým emisím.“

SAF je bezpečné a plně certifikované palivo, které je kompatibilní se stávajícím letadlovým parkem a letištní infrastrukturou, a lze jej míchat s konvenčním leteckým palivem v poměru až 50 %, čímž vzniká letecké palivo s výrazně nižšími emisemi uhlíku během celého životního cyklu. V čisté formě může SAF snížit emise během životního cyklu až o 80 % ve srovnání s konvenčním leteckým palivem.[1]

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Začátkem letošního roku Emirates úspěšně dokončila první demonstrační let se 100% pohonem SAF v regionu. První let letecké společnosti s pohonem SAF smíchaným s leteckým palivem se uskutečnil v roce 2017, a to z Chicaga letadlem Boeing 777. Letecká společnost rovněž využila SAF pro lety ze Stockholmu a v současné době provozuje se směsí SAF lety z Paříže, Lyonu a Osla.

Emirates se účastní řady pracovních skupin v odvětví a v rámci Spojených arabských emirátů. Průběžně spolupracuje se zainteresovanými stranami, aby pomohla rozšířit výrobu a dodávky SAF. V loňském roce se aerolinka společně s úřadem GCAA SAE podílela na přípravě plánu SAE pro pohonné hmoty na kapalinu (Power-to-Liquid, PtL), který řídilo ministerstvo energetiky a infrastruktury SAE a Světové ekonomické fórum, a aktivně se podílela na národním plánu SAE pro udržitelné letecké pohonné hmoty, který v lednu 2023 zahájilo ministerstvo energetiky a infrastruktury a úřad GCAA.

[1] Skutečný odhad snížení emisí uhlíku u SAF se liší v závislosti na způsobu výroby; 80 % snížení emisí je horní hranicí toho, co je dnes komerčně dostupné; IATA, Developing Sustainable Aviation Fuel (SAF).

Autor: Tisková zpráva Emirates

1150x500_vfr_communication_cz.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Emirates a Shell Aviation podepsaly dohodu o dodávkách SAF do dubajského hubu
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.07.1919 se stalo...
25.07.1919
Holandský letecký průkopník van den Schkrouff provedl s dvouplošníkem Voisin první vzlet v carském Rusku.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »