Japan Air lines – Kolos na hliněných nohách

21.12.2014

Národní ikona pohybující se na hranici bankrotu, na kterou se dostala díky chybným ekonomickým rozhodnutím v minulosti a drsnému konkurenčnímu klimatu. Příliš velká a důležitá, než aby ji vláda nechala padnout. Takový byl obraz Japan Air Lines na počátku tohoto roku.

Osud japonského národního přepravce by bylo možné směle přirovnat k dalším ekonomickým gigantům, kteří se ve svých zemích staly příliš velkými a důležitými, než aby je jejich vlády zanechaly svému osudu. Stačí se podívat například na koncern General Motors ve Spojených státech. Japonský předseda vlády Yukio Hatoyama se vzhledem k JAL ocitl v podobné situaci, jako prezident Barack Obama k GM. A pokud bychom chtěli posunout přirovnání situace JAL k GM ještě dále, i v Japonsku je druhý letecký přepravce, All Nippon Airlines, podobně jako Ford Motor Co, v mnohem lepším ekonomickém stavu. Problémy se táhnou už delší dobu a staly se příčinou vrásek na čelech ministrů i předcházejících vlád. Po katastrofálním roku 2009, kdy se jen za první polovinu roku dostaly JAL do ztráty přes jednu miliardu US dolarů, se počátkem roku 2010, jen rok před šedesátým výročím své existence, dostaly JAL na samý pokraj bankrotu. Pro Japonsko i obchodní partnery jsou však JAL příliš důležité, než aby mohly skutečně padnout. Jde především o fakt, že JAL zprostředkovává na 60 procent veškeré letecké dopravy v rámci japonských ostrovů, a přibližně stejný podíl má i na nákladní a osobní přepravě se zahraničím. Zastavení letů by přineslo vážné potíže celé japonské ekonomice.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > ZÁŘÍ-ŘÍJEN 2010 > Japan Air lines – Kolos na hliněných nohách
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 09.04.1967 se stalo...
09.04.1967
Posádka továrních zkušebních pilotů Boeingu ve složení Brien Wygle a Lew Wallick provedla první let prototypu Boeingu 737-100.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345