Když z letadla skáčou auta aneb výsadek vozidel Humvee z C-17 Globemaster

1.11.2016

Zajímavé video   Americké letectvo natočilo efektním stylem výsadek vojenských vozidel z letounu C-17 Globemaster. Sledovat ho můžete na kvalitních záběrech jak z letadla, tak z kamer umístěných přímo na vozidlech. 


C-17 Globmaster shazuje osm vozidel Humvee v Severní Karolině. Podrobnější video můžete shlédnout na konci článku.

Osm vojenských vozidel HMMWW (ve vojenském slangu Humvee) je v nákladovém prostoru Globemasteru upevněno ve dvou řadách v kovových paletách. Palety posléze rychle za sebou vyletí z otevřené zádi letounu a každé vozidlo se vždy na třech padácích snese k zemi (detaily nakládky a uchycení v druhém videu níže).

Kamery připoutané k vozidlům ukazují jak vlastní shoz, tak přistání v cílové zóně, která se nachází ve Fort Bragg v Severní Karolině. Zvlášť zajímavé jsou záběry z kamery umístěné před hranou nákladového prostoru, když nad ní vozidla doslova vylétávají z letadla ven. Výsadek byl součástí letošního květnového cvičení s názvem Crescent Reach 2016, během nějž vojáci testovali schopnost který testoval schopnost letectva rychle a efektivní reagovat na krizi v zahraničí.

Ne vždy je výsadek úspěšný. Například při letošním dubnovém cvičení Sabre Junction 2016 v Německu byly při výsadku tři vozidla Humvee kvůli blíže nespecifikovaným problémům s padáky zničeny.

Letoun C-17 Globemaster, z něhož byl shoz proveden, startoval z letecké základny Joint Base Charleston v Jižní Karolíně. Jednotka disponuje jednou z největších flotil C-17 v americkém letectvu a pracuje tu asi 1 900 lidí. Letouny C-17 jsou určeny k poskytování humanitární pomoci i k podpoře válečných operací v rizikových oblastech planety. „Musí být rychle na správném místě ve správný čas,“ řekl mluvčí základny Marvin Krause. Název víceúčelového vozidla Humvee vznikl zkomolením zkrakty HMMWV neboli High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo). Po válce v Zálivu v roce 1991 si vozy získaly značnou popularitu a začaly se vyrábět pod názvem Hummer i pro veřejnost.

-fr-

zdroj: CNN, military.com

logo_fr_transp.jpg C-17 GlobemasterZoom gallery
C-17 Globemaster

 

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > Když z letadla skáčou auta aneb výsadek vozidel Humvee z C-17 Globemaster
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.07.1919 se stalo...
25.07.1919
Holandský letecký průkopník van den Schkrouff provedl s dvouplošníkem Voisin první vzlet v carském Rusku.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »