Letecká doprava zažívá jedno z nejlepších období historie, hlásí IATA

11.2.2019

IATA    Začátek nového roku, včetně toho čínského, který začal minulý týden, je zároveň příležitostí ohlédnout se za rokem minulým. Ten byl z pohledu leteckých společností sdružených v asociaci IATA opět rekordní. Leteckou přepravu během roku využilo takřka 4,5 miliardy leteckých cestujících. Pro Flying Revue přímo z ženevské centrály IATA referuje Roman Orlík.

IATA, ilustrační foto.Zoom gallery
IATA, ilustrační foto.

4,343 miliardy leteckých cestujících nastoupilo během loňského roku do letadla, aby se s ním přepravilo z bodu A do bodu B. To je o čtvrt miliardy více než v roce 2017, kdy tento údaj byl 4,093 miliardy. Trend vykazuje v posledních letech růst pravidelně - v roce 2016 využilo služby některého z dopravců 3,8 miliardy leteckých cestujících. Ukazatel Revenue passenger kilometers (RPK), který zjednodušeně ukazuje poptávku po přepravě, se meziročně zvýšil o velmi slušných 6,5 %. I přes malé zpomalení trendu je to opět velmi dobrý výsledek a jedná se o další rok, kdy letecké společnosti vymazávají ztráty po recesi, jež začala v roce 2007.

Další ukazatele, které odborníci sledují, rovněž vykázaly pozitivní růst: nabízená kapacita (ASK) rostla o 6,1 % a index využitelnosti sedačkové capacity - Seat load factor (SLF) - poskočil na rekordní hodnotu 81,9 %. Na grafu můžete vidět vývoj SLF od roku 1945 - s tím, že nejnižší hodnotu 52,1 zaznamenali statistici v roce 1971. 

Zoom gallery

Když se podíváme na jednotlivé regiony, vidíme, že region Asie a Tichomoří rostl nejrychleji, v oblasti Středního Východu a v Evropě dochází ke zpomalení, zejména kvůli obavám z Brexitu, nákladům na palivo, rostoucímu protekcionismu a s ním spojenými náklady. Zpomalení čínské ekonomiky je pak de facto globální problém.

I tak lze ale říci, že letecký sektor zažívá jedno z nejlepších období z pohledu profitability a nic nenasvědčuje tomu, že by tohle období nemělo v roce 2019 pokračovat. A to i přesto, že nejistota a volatilita v politice a na finančních trzích mohou signalizovat blížící se recesi.

Prognóza IATA na toto období nám ostatně dává za pravdu: očekáváme 6% růst RPK, stabilizaci ziskových marží a ROC (return on capital) ve výši 8,6 %. V neposlední řadě se pak bude dále zvyšovat nabídka služeb, nových spojení a benefitů pro cestující a firmy.

Na tuto oblast se ve svém příspěvku zaměřím příště.

Úspěšný vstup do nového roku přeje ze Ženevy Roman Orlík 

Zoom gallery

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Letecká doprava zažívá jedno z nejlepších období historie, hlásí IATA
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 02.03.1969 se stalo...
02.03.1969
Pilot André Turcat provedl v Toulonu úspěšně první let francouzského prototypu (sn. 001) nadzvukového letounu Concorde.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »