Letecký ráj to na pohled – EAA AirVenture Oshkosh 2010

21.12.2014

AirVenture Oshkosh je největší akcí svého druhu na světě. Týdenní happening pořádaný v Oshkoshi od roku 1970 se dá jen těžko popsat, ten se musí zažít.

Tradice těchto sletů vznikla v roce 1953, kdy Paul Poberezny, zakladatel EAA (Experimental Aircraft Association – americká Asociace experimentálních letadel), zorganizoval v roce založení EAA i první slet amatérsky postavených a experimentálních letadel na letišti Wright-Curtiss v Milwaukee. Ten se pak během let rozrostl do dnešní podoby. Od roku 1970 se koná na Wittmanově regionálním letišti v Oshkoshi ve státě Wisconsin, přibližně 300 km severně od Chicaga. Spektrum letadel a leteckých aktivit, které je zde možné za týden zhlédnout, je tak široké, že se dá popsat jen velmi obtížně. Fenomén Oshkosh – nebo jak domorodci říkají, „Áškaš“ – se prostě musí zažít na vlastní kůži.

Duch Oshkoshe

Oshkosh není klasická výstava, neboť původně šlo o slet příznivců doma postavených a experimentálních letadel, kteří si mezi sebou chtěli vyměnit zkušenosti. Na tuto skupinu se postupně nabalovali výrobci příslušenství a hotových letadel, přibyl slet warbirdů, historických sportovních letadel, posléze i letecký den, až z toho vznikla směsice leteckých aktivit, známá dnes jako AirVenture Oshkosh.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > ZÁŘÍ-ŘÍJEN 2010 > Letecký ráj to na pohled – EAA AirVenture Oshkosh 2010
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 02.04.1957 se stalo...
02.04.1957
První let experimentálního letounu Short SC.1 (CTOL).
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345