Tak šel čas na letišti Letňany

6.1.2016

Tak šel čas na letišti Letňany
Tak šel čas na letišti Letňany

V Letňanech se létalo ještě dříve, než tu vzniklo letiště. Už v roce 1910 tu probíhaly jedny z prvních aviatických produkcí v Praze a jako prozatímní vzletová a přistávací dráha tehdy posloužilo čerstvě sklizené řepné pole. V roce 1918 to dokonce vypadalo, že tu vznikne letiště Praha, ale nakonec se Letňany pyšní letištěm až od roku 1924. A je to letiště s obrovským významem pro letectví v České republice.

Na let prvního českého aviatika Jana Kašpara na Vysočansko-Letňanské pláně, v místě, které sousedí s dnešním letištěm v Letňanech, se přišlo 14. srpna 1910 podívat 30 000 lidí. Byli svědky téměř 11minutového letu, během kterého se Blériot XI.76 dostal do výšky 161 metrů. Jednalo se o první úspěšné představení tehdy nového a převratného vynálezu v Praze. O den později se akce opakovala. Obecenstvo, které se zdvojnásobilo, vidělo tentokrát dramatickou situaci. Po závadě na zapalování motoru totiž skončil let nouzovým přistáním, které sice poškodilo letadlo, ale pilot nebyl zraněn. 

V blízkosti budoucího letiště se odehrály i další letecké premiéry. První současný let dvou letadel v Čechách se konal 2. října 1910, kdy se ve vzduchu ukázal Blériot Jana Kašpara s Wrightem Josefa Sablatinga. O den později Sablating pravděpodobně uskutečnil vůbec první vyhlídkový let v českých zemích za úplatu. A první let s ženou jako cestující se odehrál v českých zemích 16. října. Paní Kriegerová s Josefem Sablatingem během dvouminutového letu z ptačí perspektivy viděla i místa, kde jsou dnes dvě travnaté dráhy letiště v Letňanech.


Celý článek si můžete přečíst na stránkách 84-91 ve Flying Revue č.1/2016.

Na stáncích ho najdete od 7.ledna 2016. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu.  

Členy Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde

 

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2016 > Flying Revue 1/2016 > Tak šel čas na letišti Letňany
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 03.07.1886 se stalo...
03.07.1886
Narodil se Giovanni 'Gianni' Battista Caproni, italský letecký konstruktér a zakladatel stejnojmenné společnosti vyrábějící letadla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »