McDonell Douglas F-4 Phantom II , Suchoj Su-25 či Bohemia B-5. To jsou novinky nadcházející sezóny v leteckém muzeu Kbely. Otevírá již zítra

3.5.2019

Nově zrenovovaný letoun McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2 je jednou z horkých novinek letošní sezóny. Najdete ho v největším hangáru muzea.  Nově zrenovovaný letoun McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2 je jednou z horkých novinek letošní sezóny. Najdete ho v největším hangáru muzea.
Nově zrenovovaný letoun McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2 je jednou z horkých novinek letošní sezóny. Najdete ho v největším hangáru muzea.
Douglas DC-3 po renovaci ve venkovní expozici kbelského leteckého muzea. Douglas DC-3 po renovaci ve venkovní expozici kbelského leteckého muzea.
Douglas DC-3 po renovaci ve venkovní expozici kbelského leteckého muzea.
Na nové betonové ploše uvidíte v muzeu řadu dopravních letadel.Na nové betonové ploše uvidíte v muzeu řadu dopravních letadel.
Na nové betonové ploše uvidíte v muzeu řadu dopravních letadel.
IL-18 ve venkovní expozici.IL-18 ve venkovní expozici.
IL-18 ve venkovní expozici.
Zrenovovaný letoun McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2.Zrenovovaný letoun McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2.
Zrenovovaný letoun McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2.
McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2.
McDonnell Douglas Phantom FGR Mk.2.

Letecké muzeum Kbely     V sobotu 4. května 2019 se otevřou brány Leteckého muzea Kbely do nové, již 51. muzejní sezóny. Návštěvníky čeká množství novinek: zrenovované letouny Phantom F-4 či Suchoj Su-25, legendární americká Dakota DC-3 v původní vojenské kamufláži, první československý letoun Bohemia B-5. Nově je v muzeu uspořádána i plocha věnovaná dopravním letounům. Zahájení sezóny začíná v sobotu 4. května v 10:00, vstup je zdarma.

Pokud přijdete tuto sobotu na slavnostní otevření kbelského muzea, jistě nebudete zklamáni. Muzeum letos nabízí skutečně velké množství letounů, které návštěvníci dosud neměli možnost vidět, případně jde o zrenovovaná letadla, která se představují v nové povrchové úpravě.

K hlavním atraktivním exponátům určitě patří americký McDonell Douglas F-4 Phantom II (resp. FGR Mk.2), který je nyní umístěn v největším kbelském hangáru. Phantom, který patřil britskému letectvu a sloužil v Německu, se ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha objevil v roce 1992.

Jeho svítivě modrá barva vždy přitahovala návštěvníky, nyní byl opatřen novým modrým nátěrem a letoun je také umístěn v hangáru, kde je chráněn před povětrnostními vlivy. Vypadá skutečně impozantně. Stojí hned vedle sovětského stíhacího letounu Mig-29, což z nich dělá unikátní dvojici nadzvukových vojenských letounů ve sbírkách leteckého muzea.

Dalším letounem hodným mimořádné pozornosti je sovětský bitevní letoun Suchoj Su-25. Ten byl nově zrenovován, na přelomu letošního března a dubna se přesouval z kbelské letecké základny na nové místo svého určení, do haly v areálu Staré Aerovky. Hala stíhacích bombardérů ve Staré Aerovce je nyní nově uspořádána a k vidění je zde celkem sedm strojů: vedle Suchoje Su-25 jsou to taktický bombardér Suchoj Su-7, stíhací bombardér Suchoj Su-22, dále stroje MiG-15, MiG-21, MiG-23 a také Aero C3A (Siebel SI 204D).

Velkou novinkou budou pro návštěvníky i nové plochy určené pro vystavení dopravních letadel. Jedná se prostor poblíž vstupní brány, kdy na jedné straně jsou hangáry s historickými letadly z let 1918-1925 a z druhé světové války a na druhé straně je hangár s cvičnými proudovými letouny.

Na místě dřívějšího venkovního depozitáře vznikla v úzké spolupráci s příslušníky 15. ženijního pluku z Bechyně v roce 2017 panelová plocha a nyní jsou na ní umístěny dopravní a transportní letouny a dále stroj pro speciální úkoly. Tyto letouny byly v minulosti dlouhá léta umístěny na 24. základně dopravního letectva. Nyní najde návštěvník na betonové ploše dopravní letadlo Il-18, dále dvě letadla Avia Av-14/Iljušin Il-14, letoun An-24 a především legendární Douglas DC-3, americkou „Dakotu“ ve vojenské kamufláži. Ta byla předána v nové úpravě do leteckého muzea loni na podzim.

A ještě jedna novinka: je jí první československý letoun Bohemia B-5, který byl uveden do provozu přesně před sto lety, v roce 1919. Stroj je umístěn v hangáru čs. letectva 1918-1925.

Letecké muzeum Kbely bude po slavnostním otevření v sobotu 4. května 2019 od 10:00h dále otevřeno denně od 10:00 do 18:00, uzavřeno je vždy v pondělí. Vstup do muzea je po celou sezónu zdarma.

-fr-

Text a foto: Vhu.cz

logo_fr_transp.jpg


Flying Revue > ČsSL > Letecká muzea > Česká muzea > McDonell Douglas F-4 Phantom II , Suchoj Su-25 či Bohemia B-5. To jsou novinky nadcházející sezóny v leteckém muzeu Kbely. Otevírá již zítra
.

         Máme pro vás »

FR 2/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 25.02.1965 se stalo...
25.02.1965
První vzlet dopravního letounu Douglas DC-9.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456