Muzeum: American Aviation Muzeum Duxford

21.12.2014

Výjimečná architektura budovy, jedinečná sbírka historických leteckých exponátů a skvělé místo pro trochu odpočinku před horkem, když nad Cambridgeshire pálí slunce. Tak by se dalo v kostce shrnout American Air Museum v Duxfordu.

Anglii zasáhlo tropické vedro, a i když je jen velmi těžké odtrhnout oči od dvou Spitfirů, jejichž piloti právě cvičí vystoupení na letošní Flying Legends, rozum velí, že je načase trochu se ochladit. Za prosklenou čelní stěnou Amerického leteckého muzea se rýsují přitažlivé křivky jeho exponátů a lákají ke vstupu. Poslední zaváhání a pohled nad duxfordskou ranvej, to pro případ, že by se na finále objevilo některé z ohlášených lákadel zítřejší letecké show, a pak už závan chladného vzduchu z klimatizované budovy definitivně rozhoduje o dalším kroku.

Z historie

Od druhé poloviny sedmdesátých let se Britskému válečnému muzeu v Duxfordu podařilo získat celou řadu letounů americké konstrukce. V jeho sbírkách se postupně objevily bombardéry B-17 a B-29, které v roce 1983 doplnil jejich mladší a rozměrnější bratr B-52. Spolu s nimi muzeum vlastnilo celou řadu dalších menších strojů americké provenience, jež byly rozptýleny po jednotlivých expozicích, či umístěny na volném prostoru. V polovině let osmdesátých se zrodila myšlenka vybudovat v Duxfordu důstojnou expozici leteckých sil USA, především jako vzpomínku a poděkování letcům, kteří z Británie vzlétali do bojů v období druhé světové války. Ve spolupráci s USAF se podařilo pro tuto myšlenku získat silnou podporu ve Spojených státech a svými finančními příspěvky se do akce ve státech zapojilo na 50 tisíc osob, v mnoha případech přímo rodiny těch, kteří za druhé světové války v Anglii či jinde v Evropě sloužili. Architektonické ztvárnění muzea bylo svěřeno siru Normanu Fosterovi, jednomu z nejgeniálnějších architektů konce dvacátého století. Základní kámen byl položen 8. září 1995, slavnostní otevření pak proběhlo za přítomnosti královny Alžběty II. 1. srpna 1997.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN – DUBEN 2011 > Muzeum: American Aviation Muzeum Duxford
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» 19. 9. LKKT-LFGC (první etapa zde)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 19.09.1921 se stalo...
19.09.1921
Kolumbijské aerolinky SCADTA zahájily provoz na první pravidelné lince v Jižní Americe. Plováky vybavené stroje létaly mezi městy Barranquilla and Girandot.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345