Muži, kteří stvořili létání v Evropě - Maurice Duval, CFRNA

27.7.2019

Muži, kteří (s)tvořili CFRNA/CIDNA         Mezi leteckými společnostmi, které stály u zrodu mezinárodní komerční letecké přepravy, patří jedno z čelních míst francouzské společnosti CFRNA, později CIDNA. Kromě jiných právě ona byla základním kamenem posléze vzniknuvší Air France. Nás CFRNA/CIDNA zajímá, protože v ní hrálo významnou roli Československo. Představme si dnes dalšího z jejích protagonistů, prezidenta společnosti Maurice Duvala.

duval.jpg

Poté, co se zakladatel společnosti, pilot Pierre de Fleurieu, octne po první světové válce na zemi, bez křídel a bez pravé paže, najde si tento příslušník staré francouzské aristokratické rodiny skromné místo v pařížské filiálce největší rumunské banky Marmorosch-Blank.

Využije chvíle, kdy se její ředitel Aristide Blank objeví na pár dní v Paříži, aby jej přesvědčil o nutnosti vytvořit leteckou společnost, která spojí Francii se zeměmi Malé dohody i s dalšími evropskými zeměmi, a dokonce i s Tureckem na asijské straně Bosporu. Monsieur Blank je nápadem nadšen, položí na stůl potřebnou sumu peněz k založení letecké společnosti a z Pierra dě Fleurieu udělá ředitele.

CIDNA 2019
”fr_int”

O společnosti CFRNA/CIDNA


» Více o této průkopnici letecké dopravy se dozvíte v článcích v sekci CIDNA 2019 na webu FR.

» Poleťte s námi!


Flying Revue pořádá v září 2019 vzpomínkový let ve stopách letecké společnosti CFRNA/CIDNA, která stála u zrodu komerční letecké dopravy v Evropě, Praha byla její významnou destinací a Československo jejím akcionářem. Zveme české i zahraniční piloty, aby se vzpomínkového letu zúčastnili s námi.

V případě zájmu pište na info@flying-revue.cz nebo volejte na +420 602 944 172.
Více o vzpomínkovém letu zde.

Partnery projektu jsou Air France, Musée Air France Paris, Latecoére, Letiště Letňany, Český svaz letectví. Mediálním partnerem je Aktuálně.cz.

» Sledujte speciál CIDNA 2019.

Vzpomínkový let
Historie
Česká stopa

De Fleurieu začne okamžitě hledat spolupracovníky. Přesvědčen, že se svým "směšně nízkým věkem" (bylo mu 23 let) by nevzbudil důvěru u politiků, obrátí se na generála Maurice Duvala (1869 – 1958), nositele Řádu čestné legie, Válečného kříže, který požívá všeobecné vážnosti a uznání, a požádá jej, aby se ujal role prezidenta CFRNA. K jeho velké radosti generál funkci akceptuje. 

Jméno Maurice Duval je synonymem slávy francouzského vojenského letectví za první světové války a civilního letectví po válce. Absolvoval prestižní vojenskou školu Saint Cyr a Vysokou válečnou školu. Po vypuknutí války je nejprve přidělen k pěchotě. V roce 1918 je jmenován generálem a je pověřen organizací válečného letectví. Necelý měsíc po svém jmenování vytvoří první leteckou divizi na světě se 600 stíhacími letadly a bombardéry.

Má plnou podporu francouzského premiéra Georges Clemenceau, a tak objednává velké množství letadel "Breguet XIV", lehký a rychlý stroj, ve kterém jeho výrobce Charles Louis Breguet nahradil dřevo do velké míry kovem. Po válce se tento letecký nadšenec stává nejvyšším šéfem francouzského letectví. V občanské společnosti vykonává prestižní funkce:

  • Předseda predstaventsva deníku Figaro
  • Předseda představenstva Société des Moteurs Salmson
  • Předseda francouzského Aeroklubu
  • Předseda francouzského výboru pro propagaci letectví

Role prezidenta CFRNA/CIDNA zcela logicky doplňuje prestižní kariéru generála Duvala a svědčí o důvěře, kterou choval k odvážnému a průkopnickému plánu vytvořit společnost spojující Francii se zeměmi střední a východní Evropy. Prezidentem společnosti je od roku 1920 až do roku 1932. Nadán jak technicky, tak literárně, Maurice Duval po odchodu do důchodu přispívá články do odborných časopisů a je autorem knih o občanské válce ve Španělsku.

Během první světové války o něm jeho nadřízený napsal: "...skutečná situační inteligence, neutuchající aktivita, nadšení, které přenáší na své okolí a obdivuhodný smysl pro initiativu…" Maurice Duvalovi se podařilo si tyto vlastnosti uchovat po celý život. 

Maryla Boutineau

logo_fr_transp.jpgmarie_charles_duval_2.jpg

 marie_charles_duval.jpg

Flying Revue > Expedice > CIDNA 2019 > CIDNA 2019 články > Muži, kteří stvořili létání v Evropě - Maurice Duval, CFRNA
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 08.08.1929 se stalo...
08.08.1929
Německá vzducholoď Graf Zeppelin (LZ 127) vyráží z amerického Lakehurstu ve státě New Jersey ke své cestě kolem světa.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »