Nad jižní Afrikou s vírníkem

23.6.2021 1. část Od Kapského města po Limpopo

Velká dobrodružství začínají často nenápadně. Moje poslední jihoafrické začalo zcela nevinně na Nový rok v Kostarice při posezení s mým německým kamarádem Lutzem. A skončilo čtrnáctidenním létáním s vírníkem a padákovým kluzákem nad nádhernou jižní Afrikou, zemí úchvatných přírodních scenérií. Rád bych se s vámi o své zážitky podělil.

Šťastní majitelé vírníku
Šťastní majitelé vírníku

S Lutzem jsme se tehdy bavili o létání s vírníky Autogyro. Lutz totiž vlastní Autogyro Cavalon vybavený laserovým skenerem RIEGL a se svým společníkem vlastní první firmu, která dělá v Německu 3D skenování povrchů (například pro stavbu dálnic) z vírníku. Také vlastní Autogyro MTO Sport s otevřeným kokpitem. Ale přes téměř tisícihodinový nálet ještě nikdy neokusil můj oblíbený Calidus, tandemový zakrytý rychlík s nádherným výhledem. A tak jsem ho pozval k nám do Čech, aby si ho vyzkoušel, a také jsem mu navrhl, aby si sehnal použitý stroj (dodnes se jich vyrobilo na 300 kusů) v Německu a nechal si jej u nás vylepšit. Týden po našem návratu z kostarického cestování se Lutz ozval, že sehnal dobrý stroj, ale v Jihoafrické republice. A že právě zjišťuje, jak jej v kontejneru dopravit do Evropy.

Tugela Falls
Tugela Falls

banner_special_b_meteo_2020_570x163.jpg

Kemping na břehu Gariep Dam
Kemping na břehu Gariep Dam

Vzpomněl jsem si, že na letišti u Kapského Města hangáruje také známý cestovatel a pilot Dennis Venter. Ten v roce 2016 přeletěl s kamarádem Brianem Blackstockem se dvěma vírníky Calidus z německé základny společnosti Autogyro v Hildesheimu u Hannoveru až do Kapského Města. Přeletěli dvanáct zemí a ulétli přes 14 000 kilometrů za necelý měsíc. A pak už byl jen krok k myšlence se s oběma kamarády znovu setkat a nechat si povyprávět tento příběh přímo od nich. No, a vírník společně s Lutzem a Matúšem na místě koupit, procestovat Jihoafrickou republiku...

Po startu z Undenberg hezká jezírka v zelené krajině
Po startu z Undenberg hezká jezírka v zelené krajině

banner_sld_ii_185x65_fr_01032021_2.jpg

A na závěr s ním po předchozím naplánování přeletět zpátky domů. K tomu se přidal, už na naší základně vírníkové školy Flyway v Přerově, cestovatel, dobrodruh a kameraman (mimochodem jej za posledních 11 let znáte jako autora a kameramana pořadu Na cestě) Jarda Jindra a promítl mi obrázky z afrických zemí. A já si v ten okamžik uvědomil, že v myšlenkách už jsem vlastně NA CESTĚ PO AFRICE… Vírníky, parta čtyř až pěti kamarádů a měsíc cestování africkou divočinou. To byl už sám o sobě dobrý důvod vše uskutečnit, ale také jsem v té době měl mít za tři týdny narozeniny. Co je tak oslavit prvním letem novým vírníkem nad Střelkovým mysem – nejjižnějším bodem Afriky?

 

Text a foto: Pavel Březina

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 82-89 ve Flying Revue č. 4/2021. Na stáncích bude časopis ke koupi od 24. června 2021. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2021 > Flying Revue 4/2021 > Nad jižní Afrikou s vírníkem
Loading...

Flying Revue 4/2021

Loading...

Flying Revue 4/2021

.

         Máme pro vás »

FR 6/2022: Už máte?

 

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Horké nebe nad hranicí!

Horké nebe nad hranicí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 06.12.1957 se stalo...
06.12.1957
První vzlet prototypu (Model 188A) dopravního letounu Lockheed L-188 Electra.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »