Nejtišším dopravcem na Letišti Václava Havla jsou pro letošek British Airways

12.12.2019

Cena pro nejtiššího dopravce na Letišti Václava Havla Praha. Foto: Letiště PrahaCena pro nejtiššího dopravce na Letišti Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha
Cena pro nejtiššího dopravce na Letišti Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha
British Airways získali letošní cenu Nejtišší dopravce na Letišti Václava Havla Praha. Foto: Letiště PrahaBritish Airways získali letošní cenu Nejtišší dopravce na Letišti Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha
British Airways získali letošní cenu Nejtišší dopravce na Letišti Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha
Předání ceny pro nejtiššího dopravce na Letišti Václava Havla Praha zástupcům British Airways.. Foto: Letiště PrahaPředání ceny pro nejtiššího dopravce na Letišti Václava Havla Praha zástupcům British Airways.. Foto: Letiště Praha
Předání ceny pro nejtiššího dopravce na Letišti Václava Havla Praha zástupcům British Airways.. Foto: Letiště Praha

Letiště Václava Havla    Letiště Praha ve snaze motivovat dopravce, aby na linky do Prahy nasazovali modernější stroje s nižší hlučností, kromě jiného vyhlašuje také pravidelnou soutěž Nejtišší dopravce na Letišti Václava Havla Praha. Letos ji získala, a obhájila tak i loňské vítězství, společnost British Airways. 

V letošním ročníku soutěže Nejtišší dopravce, kterou pořádá Letiště Praha ve spolupráci s Městskou částí Praha 6, zvítězila britská letecká společnost British Airways (BA). Křišťálovou trofej vítězi předali zástupci Letiště Praha a Městské části Praha 6 během pravidelného setkání zástupců letiště se starosty okolních obcí a městských částí.

V rámci soutěže, která si klade za cíl motivovat letecké dopravce k nasazování moderních a tišších letadel, se kromě hladiny hluku při příletu a vzletu hodnotí také dodržování letových tratí a efektivní využití sedačkové kapacity, tzn. obsazenost letadla. Letiště Praha je dlouhodobě aktivní v oblasti ochrany životního prostředí a na základě pravidelných diskuzí se zastupiteli okolních lokalit se snaží hledat řešení ke spokojenému soužití a tato soutěž je jedním z efektivních nástrojů vedoucí ke společnému cíli.

Soutěž se každoročně koná v období, kdy je letecký provoz na pražském letišti nejintenzivnější, tedy od 1. května do 31. října. Pro vyhodnocení soutěže je využíván sofistikovaný monitorovací systém leteckého hluku a letových tratí TANOS, který provádí měření nepřetržitě po celý rok.

K dispozici je 14 stacionárních měřících stanic včetně 14 meteorologických stanic EMU, 1 mobilní měřící stanice, které zpracovávají a vyhodnocují pracovní terminály Letiště Praha, a. s., a operační střediska dodavatele. Systém nepřetržitě monitoruje hladinu akustického tlaku včetně průvodních meteorologických podmínek. Naměřené údaje jsou přeneseny na server, kde dochází ke korelaci hlukových událostí s jednotlivými lety a jejich uložení. Zobrazování trajektorií letu je možné v 2D a3D.

Stanice jsou rozmístěny na území v těchto obcí: Jeneč, Červený Újezd, Unhošť, Pavlov, Hostivice, Dobrovíz, Kněževes, Horoměřice střed, Přední Kopanina, Horoměřice JV, Roztoky, Řepy - Bílá Hora, Suchdol a Malé Kyšice.

Rozmístění měřících stanic pro měření hlučnosti přistávajících a vzlétajících letadel v okolí Letiště Václava Havla. Zdroj: prg.aeroZoom gallery
Rozmístění měřících stanic pro měření hlučnosti přistávajících a vzlétajících letadel v okolí Letiště Václava Havla. Zdroj: prg.aero

„Hluková problematika je pro nás velmi důležitá, jelikož má přímý dopad na obyvatele žijící v okolí letiště. Proto kontinuálně přijímáme účinná opatření ke snižování hlukové zátěže. Jedná se například o systém hlukových poplatků motivující dopravce k nasazování tišších letadel, provozní opatření upravující pohyb letadel po ploše, zamezení dřívějším nekoordinovaným odletům, které mohou spadat do noci nebo snižování počtu průměrných nočních pohybů. Soutěž Nejtišší dopravce má letecké společnosti pozitivně motivovat k využívání moderních a ekologicky šetrných strojů a ocenit ty, které se na snižování hluku podílejí nejvíce,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. 

„Cíleně snižujeme dopady letecké dopravy na životní prostředí a bereme svou zodpovědnost za ochranu životního prostředí vážně. Těší nás, že jsme toto prestižní ocenění získali v Praze již podruhé v řadě a neustále se snažíme snižovat hlukovou zátěž napříč celou naší flotilou. Od roku 2015 jsme snížili hluk našich letadel o 10 % na let. Do roku 2020 se chceme dostat na 13 %, a to několika způsoby, včetně investic do nových a tišších letadel s menší spotřebou paliva. Konkrétně do letadel typu Airbus A320neo, A350, Boeing 787 Dreamliner a 777-9, která budeme nasazovat na naše dlouhé či středně dlouhé tratě. U stávajících letadel přistoupíme k modifikacím za účelem dalšího snižování jejich hlukové stopy,“ komentuje vítězství v soutěži Andy Kershaw, manažer společnosti British Airways pro životní prostředí.

Ve čtrnáctém ročníku soutěže Nejtišší dopravce se o titul utkalo celkem 10 dopravců, kteří v letošním roce létají na Letiště Václava Havla Praha nejčastěji. Jedná se o letecké společnosti Aeroflot, British Airways, České aerolinie, easyJet, KLM Royal Dutch Airlines, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Ryanair, Smartwings a Vueling Airlines.

"Důraz na toto ocenění bude stále stoupat, protože jednak si lidé na zemi stále víc váží svého klidu, jednak se do budoucna chystá rozšíření letiště, takže co možná nejtišší dopravci budou téměř nutností, nikoliv jen chloubou těch, kteří si na ocenění potrpí," říká Ondřej Kolář, starosta MČ Prahy 6. 

Titulem nejtišší dopravce na Letišti Václava Havla se může honosit od roku 2006, odkdy soutěž probíhá, celkem osm dopravců - trojnásobnými vítězi jsou Easy Jet (2006, 2011, 2017) a KLM (2008, 2014, 2015), dva tituly náleží British Airways (2018, 2019). 

Podrobná pravidla soutěže Nejtišší dopravce a zároveň informace ohledně měření hluku na Letišti Václava Havla Praha jsou k dispozici na webových stránkách letiště v sekci Životní prostředí.

-fr-

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Nejtišším dopravcem na Letišti Václava Havla jsou pro letošek British Airways
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »