Nové zařízení pro měření brzdných účinků na LKPR

28.11.2015

Nové zařízení pro měření brzdných účinků na LKPR

Od letošního podzimu je Letiště Praha vybaveno novým zařízením pro měření brzdných účinků.

Pracoviště dispečinku Řízení provozu ploch Letiště Praha dostalo do výbavy zbrusu nové vozidlo Škoda Octavia Combi se zabudovaným zařízením pro měření koeficientů tření na pohybové ploše letiště. Nové měřicí vozidlo bude standardně využíváno v zimním období pro provozní měření (Operational Measurements) na plochách kontaminovaných sněhem, ledem či námrazou, ale také celoročně pro kalibrační měření dráhového systému (Maintenance Measurements). Součástí nového měřicího zařízení Airport Surface Friction Tester je mobilní systém Mobile Frensor určený pro získávání meteorologických dat. Aktivní senzor kupříkladu dokáže vypočítat průběh teploty mrznutí na dráze, neboli „freezing point“. Doplní tak stacionární sondy Boschung Mecatronic, které jsou na pražském letišti využívány již řadu let.

Oproti stacionárním sondám je systém Mobile Frensor schopen vypočítávat a zobrazovat hodnoty kontinuálně, během jízdy měřicího automobilu po celé délce runwaye. Výsledky měření lze navíc odeslat e-mailem přímo z vozidla. Stačí pouhé kliknutí na dotykovém displeji v dosahu řidiče. Dispečeři Řízení provozu ploch tak v reálném čase vidí výsledky měření i na počítači v kanceláři.

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Nové zařízení pro měření brzdných účinků na LKPR
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 09.04.1967 se stalo...
09.04.1967
Posádka továrních zkušebních pilotů Boeingu ve složení Brien Wygle a Lew Wallick provedla první let prototypu Boeingu 737-100.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345