RBAR: Českým pilotům se v Indianopolis nedařilo. Ani Šonka ani Kopfstein nepostoupili z prvního kola.

8.10.2018

Martin Šonka mezi pylony. Zdroj: Team ŠonkaMartin Šonka mezi pylony. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka mezi pylony. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka na tiskové konferenci v Indianopolis. Zdroj: Team ŠonkaMartin Šonka na tiskové konferenci v Indianopolis. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka na tiskové konferenci v Indianopolis. Zdroj: Team Šonka
Okruh Motor Speedway v Indianopolis, kde se letošní předposlední závod RBAR letěl. Zdroj RBAROkruh Motor Speedway v Indianopolis, kde se letošní předposlední závod RBAR letěl. Zdroj RBAR
Okruh Motor Speedway v Indianopolis, kde se letošní předposlední závod RBAR letěl. Zdroj RBAR

RBAR 2018  Martin Šonka v předposledním závodě sezóny šampionátu Red Bull Air Race nenavázal na vítěznou kvalifikaci a vypadl hned v prvním kole závodu po souboji s Američanem Chamblissem, čímž si zkomplikoval boj o titul. Stejně dopadli i Petr Kopfstein, který nepřešel přes Španěla Velardeho.

Šonka zaostal daleko za svým kvalifikačním časem a v závodě obsadil až desátou příčku. V boji o titul je to pro něj značná komplikace, díky vítězství v závodě ho totiž v celkovém pořadí předstihl Američan Goulian a Australan Hall se po šestém místě přiblížil na pouhé dva body. 

Čtyři vítězství v řadě v historii air race nikdo nezískal a ani český pilot nebude tím, kdo by tento fakt změnil. Po třech vítězných závodech za sebou přijel do Indianapolis s šestibodovým náskokem v čele průběžného pořadí a za určitých okolností už mohl slavit titul. Nakonec pro něj ale závod skončil velkým zklamáním. “Ještě nevíme úplně přesně, proč to neletělo, ale vypadá to na špatné nastavení směsi paliva motoru, což znamená, že motor neměl optimální výkon. Musíme stáhnout všechna data a ještě to detailně projít. Letěl jsem  víceméně jak jsem si naplánoval, ale bylo to pomalé. Letadlo nám zkrátka neletělo tak, jako včera při kvalifikaci,” vysvětloval Šonka o více než jeden a půl sekundy horší čas. 

Ze závodu si tak odváží jen jediný bod. O naději na titul sice nepřišel, ale ví, že to teď bude hodně těžké. “Nedá se nic dělat, není každý den posvícení. Dnes se nám závod zkrátka nevydařil a Mike Goulian vede o pět bodů, ale my rozhodně nic nevzdáváme. Na tomhle sportu je krásné, že se v něm může stát absolutně cokoliv. I když teď ztrácíme, věřím, že v posledním závodě v Dallasu můžeme vyhrát a uvidíme, co se stane pak. Mike bude teď ten, kdo bude pod tlakem, navíc hned za námi je Matt Hall, se kterým se také musí počítat.”

Petr Kopfstein prošel kvalifikací do čtrnáctky jako třináctý a nastoupil tak do závodu proti druhému Velardemovi. Ten pak přes českého pilota prošel do osmičky, kde podlehl  Francouzi Nicolasi Ivanoffovi.

Oba české piloty spolu s ostatními nyní čeká poslední závod letošní sezóny. Ten se letí 17. a 18. listopadu 2018 v Dallasu. Šonka s týmem zůstává v USA a hodlá se věnovat práci na letadle. “Čekají nás nějaké úpravy a testování, hned po finálovém závodě se totiž letadla zabalí do boxů a jedou lodí do Abu Dhabi na první zastávku příštího ročníku. Teď je tedy jediná možnost, kdy se na letadle dá pracovat. Určitě také doufáme, že nám úpravy pomohou v tom posledním závodě, takže přijedeme připravení,” uzavírá Šonka.

 

Flying Revue > Zprávy > Letecký sport > RBAR: Českým pilotům se v Indianopolis nedařilo. Ani Šonka ani Kopfstein nepostoupili z prvního kola.
Loading...

Čtěte v rubrice dále

 • RBAR: Českým pilotům se v Indianopolis nedařilo. Ani Šonka ani Kopfstein nepostoupili z prvního kola.
  Martin Šonka mezi pylony. Zdroj: Team Šonka
  Martin Šonka mezi pylony. Zdroj: Team Šonka

Stránkování

<1 2 3 4 5
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

 • RBAR: Českým pilotům se v Indianopolis nedařilo. Ani Šonka ani Kopfstein nepostoupili z prvního kola.
  Martin Šonka mezi pylony. Zdroj: Team Šonka
  Martin Šonka mezi pylony. Zdroj: Team Šonka

Stránkování

<1 2 3 4 5
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 29.09.1895 se stalo...
29.09.1895
V městečku Corinth v Mississippy se narodil americký letec, závodník a rekordman Roscoe Turner, trojnásobný vítěz závodu Thompson Trophy.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456