V Hradci Králové vynesli handicapované do oblak

23.6.2017

V Hradci Králové vynesli handicapované do oblak
V Hradci Králové vynesli handicapované do oblak
V Hradci Králové vynesli handicapované do oblak
V Hradci Králové vynesli handicapované do oblak
V Hradci Králové vynesli handicapované do oblak

Snad každý z nás snil někdy o tom, že se proletí v letadle, uvidí svět z ptačí perspektivy a zažije ten zvláštní a opojný strach z létání. Pro většinu z nás to je v dnešní době dostupná záležitost, ne však pro postižené občany. A právě zážitek z vyhlídkového letu si mohli naši handicapovaní spluobčané užít díky akci „Open skies for handicapped“, kterou v letošním roce již po desáté pořádaly Letecké služby Hradec Králové.

O tuto unikátní akci, která je jedinečná nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě byl, stejně jako v minulých letech, velký zájem a zúčastnilo se jí okolo 3 500 lidí. Během 51 letů v již zmíněných letounech si let s nadšením užilo celkem 705 dětí i dospělých s pohybovým či jiným postižením a jejich doprovody.

I když vynést handicapované lidi do oblak, jak kdysi výstižně napsal spisovatel Ivan Vyskočil – vždyť přece létat je tak snadné, bylo hlavní myšlenkou celé akce, byl zde zabezpečen i bohatý doprovodný program. Návštěvníci mohli shlédnout seskok profesionálních parašutistů, výstavu vojenské a letecké techniky, modely letadel a pozemní techniky, výcvik psů, ornitologové, kteří vysvětlovali důležitost dravých ptáků na letišti.

Dále zde byli zástupci z autoškoly Bleha Hradec Králové, kteří zdravotně postiženým umožnili vyzkoušet si zážitek z řízení auta. Tuto zkušenost oceňují nejvíce zrakově postižení, kteří odchází s velkým nadšením a širokými úsměvy na rtech. Další zajímavostí bylo letadlo Ultralight s upraveným řízením pro vozíčkáře. Diváci se mohli potěšit leteckou ukázkou historického letounu, vrtulníků a velký potlesk sklidil také motokaskadér Pavel Vik. Pro děti byl připraven skákací hrad a malování na obličej, mohly se po letišti projet vláčkem DPMHK a pobavit se s klaunem. Celý den si mohli účastníci užít hudební produkci v podání různých hudebních skupin. 

OSH patří k vrcholně oduševnělým akcím, kdy si účastníci a dobrovolníci uvědomují smysluplnost konání této akce. Nejde zde o prospěch, podstatou je vzájemné sdílení nejen myšlenek a slov, ale jde i o společně strávený čas. Tuto vznešenou myšlenku si uvědomíte zvláště tehdy, kdy za celý den strávený na hradeckém letišti potkáváte rozzářené tváře návštěvníků a slyšíte nadšený výskot nejen handicapovaných dětí z prožitých zážitků. O tom také svědčí spousta pozitivních reakcí a zaslaných dopisů ze strany návštěvníků. Nekonečné úsměvy na tvářích dětí a dospělých handicapovaných vystupujících z letadel bylo tou největší odměnou.

Akce  OSH vzešla od několika výjimečných lidí. Pod názvem „létání bez bariér“ vznikla na letišti ve Skutči. Vzhledem k větším možnostem a potenciálu letiště Hradec Králové Letecké služby HK jako provozovatel letiště vstoupili do jednání s AČR a hlavně díky ochotě všech jejích složek se mohlo otevřít nebe nad Východními Čechami pro všechny postižené se zájmem o vyhlídkový let.

Protože od počátku byla akce pojata jako celorepubliková bez vstupního kapitálu, byla požádána ministryně obrany Vlasta Parkanová o poskytnutí letounů. Finanční prostředky se sháněly od sponzorů.

Armáda první rok poskytla letoun An-26 a vrtulník Mi-17. Následující roky pak letouny An-26 a L-410, poslední ročníky letouny CASA C – 295M a L-410. V letošním roce nás podpořilo letounem L-410 Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM Praha a vrtulníkem MD 500 firma European Air Services s pilotem od firmy Heli Czech.

Závěrem lze jen říct - je krásné mít sny a nevzdávat se jich. Uvědomit si hranici svých možností, ale nebát se ji překročit. Je krásné podívat se z výšky, kde létají ptáci až tam, kde začínají nové obzory radosti a naděje.

Celá akce byla, jako v minulých letech, pod záštitou ministra obrany, hejtmana Královéhradeckého kraje, primátora města Hradec Králové. Logistickou podporu ve formě lékaře se zdravotním personálem zabezpečila Agentura vojenského zdravotnictví Hradec Králové. Letadla CASA C-295M a L-410 Turbolet, i s profesionálním leteckým personálem byla poskytnuta 24. základnou dopravního letectva v Praze – Kbely, bez jejichž každoroční podpory by nebylo možné tuto akci uskutečnit. V letošním roce nás navíc podpořilo letounem L-410 Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM Praha a vrtulníkem MD-500 firma European Air Services s pilotem firmy Heli Czech, jejichž prostřednictvím se prováděly vyhlídkové lety v okolí Hradce Králové. 

Autorky: por. Ing. Libuše Beránková, Bc. Petra Macolová

Zdroj: Letecké služby Hradec Králové, a.s. 

 

Flying Revue > Články > Historie letectví > V Hradci Králové vynesli handicapované do oblak
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »