Letečtí dopravci v čele s United Airlines museli čelit tvrdým dotazům kongresmanů kvůli overbookingu

3.5.2017

SEO United Airlines Oscar Munoz se za incident s cestujícím omluvil a společnost oznámila řadu změn v praktikování tzv. overbookingu. Svou pozici tak zdá se ustál. Foto: Time.comSEO United Airlines Oscar Munoz se za incident s cestujícím omluvil a společnost oznámila řadu změn v praktikování tzv. overbookingu. Svou pozici tak zdá se ustál. Foto: Time.com
SEO United Airlines Oscar Munoz se za incident s cestujícím omluvil a společnost oznámila řadu změn v praktikování tzv. overbookingu. Svou pozici tak zdá se ustál. Foto: Time.com

United Airlines CEO Oscar Munoz se musel kvůli incidentu s cestujícím, jenž byl minulý měsíc hrubě vyvlečen z letadla společnosti, včera zpovídat spolu s představiteli dalších dopravců před americkými zákonodárci. Na pořadu dne byl i problém overbookingu, kvůli němuž k incidentu došlo. 

Slyšení před Výborem pro dopravu a infrastrukturu amerického kongresu proběhlo v úterý 2. května 2017. Zdroj obr.: Video Výboru pro dopravu a infrastrukturuZoom gallery
Slyšení před Výborem pro dopravu a infrastrukturu amerického kongresu proběhlo v úterý 2. května 2017. Zdroj obr.: Video Výboru pro dopravu a infrastrukturu

Výbor pro dopravu a infrastrukturu Kongresu USA si pozval na několikahodinové slyšení jak CEO United Airlines Oscara Munoze, tak představitele dalších dopravců – Alaska Airlines, Southwest Airlines a American Airlines, aby s nimi veřejně probrali nepřípustnost podobného zacházení s cestujícími, k jakému došlo v polovině dubna na lince UA 3411 z Chicaga do Louisville právě v důsledku praktikování tzv. overbookingu.

Overbooking, tedy zaknihování většího počtu míst, než je kapacita letounu, je praxe, již provádí většina dopravců po celém světě - důvodem je to, aby v letadle nezůstala prázdná místa, pokud se někteří pasažéři k odletu nedostaví.

Více o praxi overbookingu jsme psali v článku "Přebyteční" cestující na lince jsou v letecké dopravě běžným jevem. V United Airlines to ale řešili nepřijatelně

Předseda výboru, republikán Bill Shuster, varoval zástupce dopravců, že pokud nepřijmou opatření, jež podobným incidentům způsobeným praktikováním překnihování do budoucna zabrání, učiní tak zákonodárci sami. 


Slyšení zástupců leteckých dopravců před kongresmany 2. května 2017. Video: Transportation.house.gov

Munoz se během slyšení postiženému cestujícímu, devětašedesátiletému Davidu Daovi, omluvil a připustil, že společnost selhala. „Šlo o selhání epických rozměrů,“ prohlásil dokonce. Také se omluvil za svou první reakci na incident a přijal za něj odpovědnost. 

Video ze slyšení před zákonodárci si můžete poslechnout na webu Výboru pro dopravu a infrastrukturu

United Airlines se Davidem Daem dohodly na odškodnění, jeho výši po dohodě s ním nezveřejnily. "I přes utrpení, které musel absolvovat, je hrdý, že sehrál roli pro nástup ohlášených změn a doufá, že se United stane iniciátorem v důstojném zacházení s cestujícími pro celý letecký průmysl," prohlásil jeho právní zástupce Thomas Demetrio. 

Společnost United Airlines skutečně změny zahájila. Nejprve oznámila, že objem overbookingu sníží. Svým zaměstnancům bude přidělovat sedadla nejpozději hodinu před odletem, aby se nemohlo stát, že kvůli nim bude muset uvolnit místo cestující, který již na palubu nastoupil. UA zároveň oznámily, že zvyšují maximální výši pobídky pro cestující, aby se vzdali svého místa v případě, kdy je let přeplněný, na 10 000 USD. Objem překnihování slíbila navíc snížit.  

Southwest Airlines dokonce oznámily, že overbooking ruší zcela, zástupci Alaska Airlines na slyšení uvedli, že společnost v praxi overbookingu „zvažuje změny“. Jen zástupci American Airlines od překnihování zatím ustoupit nehodlají.

Na slyšení byli za dopravce přítomni Oscar Munoz, CEO United Airlines, Scott Kirby, Prezident United Airlines, Joseph Sprague, viceprezident pro komunikaci Alaska Airlines, Bob Jordan, výkonný viceprezident Southwest Airlines, Kerry Philipovitch, viceprezidentka pro oblast zákaznického servisu American Airlines a William J. McGee, konzultant pro oblast letectví Unie spotřebitelů. 

Jan Dvořák

zdroj: Aeronews.aero, Fortune.com

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Letečtí dopravci v čele s United Airlines museli čelit tvrdým dotazům kongresmanů kvůli overbookingu
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »