Česko má v Red Bull Air Race dalšího zástupce

19.1.2016

Do elitní Master Class Red Bull Air Race vstupuje nový český tým pilota Petra Kopfsteina.  

Kopfstein tak posílí české zastoupení v nejrychlejším motorsportu světa a Red Bull Air Race dostává v letošní sezoně další atraktivní náboj pro české fanoušky.

Oba Češi v seznamu pilotů na webu RB Air Race
Oba Češi v seznamu pilotů na webu RB Air Race
Už v prvním letošním závodě 11. a 12.března v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech nastoupí oba čeští piloti - Petr Kopfstein, jenž tu loni ještě v kategorii Challenger skončil druhý, a Martin Šonka, který tu loni obsadil čtvrté místo.

Petr Kopfstein si věří: „Chceme se co nejrychleji rozkoukat, stabilizovat fungování týmu a co nejdříve začít trápit zkušené borce v závodním poli. Není to úkol jednoduchý, ale dáme do toho jako team všechno. Stroj máme perfektní a na zbytku intenzivně pracujeme již téměř tři měsíce.“ 

Sedmatřicetiletý pilot, mistr České republiky v letecké akrobacii a mnohonásobný reprezentant ČR, postoupil do kategorie Master Class seriálu Red Bull Air Race po dvou letech v přípravné kategorii Challanger Class, který v roce 2014 ovládl a loni skončil mezi čtyřmi nejlepšími. Tam ho nahradí mimo jiné i první žena v Red Bull Air Race, Francouzka Mélanie Astlesová

Petr do Master Class vstoupí v březnu v Abu Dhabi. Takto si tam loni vylétal bronz v kategorii Challenger. 

Do Master Class Petr vstupuje s novým, ale zkušeným týmem - Andreasem Kaufmannem v roli technika závodního letounu Edge 540 V3 a týmovým koordinátorem Martinem Nepovímem, který má dlouholeté zkušenosti z vedení světoznámé akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatic Team. Oba muži dříve spolupracovali s jedním z nejznámějších pilotů, kteří kdy létali světový šampionát, Peterem Besenyeiem, jenž po posledním závodě loňské sezony odešel do zaslouženého závodního důchodu. 

Profil Petra Kopfsteina na webu Red Bull Air Race. Osobní web zde

I když se Petr nebojí žádné výzvy, jakmile usedne do kokpitu letadla, řídí se čistým rozumem a racionálními rozhodnutími. „Red Bull Air Race není pro lidi, kteří se chtějí předvádět,” říká. „Nepatřím mezi horkokrevné piloty, kteří po neúspěchu hodí helmu do rohu. Spíše se jdu podívat na čísla z telemetrie, abych zjistil, co jsem udělal špatně, a poučil se ze svých chyb,” říká držitel vysokoškolského titulu v matematice, která je dodnes jeho velkým koníčkem. Jeho filosofie zní netlačit na pilu pouze s rychlostí, ale snažit se létat co nejčistěji, nejplynuleji, nejinteligentněji a když všechno klapne jak má, většinou to přináší i rychlé časy. 

Kalendář Red Bull Air Race 2016    
11. - 12. 3. Abu Dhabi, SAE
23. - 24. 4. Spielberg, Rakousko
TBC Japonsko (termín zatím není znám)
16. - 17. 7. Budapešť, Maďarsko
13. - 14. 8. Ascot, Velká Británie
3. - 4. 9. Lausitzring, Německo
1. - 2. 10. Indianapolis, USA
15. - 16. 10. Las Vegas, USA

Petr Kopfstein má za sebou kariéru závodního tenisty, na snowboardu zdolává lavinové svahy, rád se potápí či chodí po vysokých horách. Nejraději ale tráví čas ve vzduchu. Kromě akrobatických letadel pilotuje i helikoptéry a trénuje volné létání ve větrném tunelu.

K české reprezentaci v letecké akrobacii se Petr Kopfstein připojil v roce 2007, postupně vyhrál Mistrovství České republiky ve všech čtyřech kategoriích včetně nejvyšší Unlimited. V té se umístil na stupních vítězů i na soutěžích v Německu a Maďarsku. Doposud má nalétáno víc než 1000 letových hodin na více jak 30 různých typech letadel. 

 

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Česko má v Red Bull Air Race dalšího zástupce
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 17.06.1955 se stalo...
17.06.1955
První let sovětského dopravního letounu Tupolev Tu-104.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »