Pilatus PC-24 poprvé ve vzduchu

12.5.2015

Pilatus PC-24 poprvé ve vzduchu

První prototyp nového Pilatusu PC-24 odstartoval včera v 10.00 z letiště ve švýcarském Buochsu ke svému prvnímu letu.

Prototyp P01 nové vlajkové lodi společnosti Pilatus s imatrikulací HB-VXA absolvoval nad centrálním Švýcarskem let o délce 55 minut, během kterého vystoupal až do výšky 10 000 stop, kde piloti zahájili předem plánované zkoušky letových vlastností. Jak bývá při těchto prvních zkušebních letech zvykem, i PC-24 absolvoval svůj první let s vytaženým podvozkem.

Posádka tvořili při prvním letu zkušení zalétávací piloti Paul Mulcahy a Reto Aeschlimann. PC-24 doprovázel během letu monitorovací stroj PC-21, kromě toho byl let monitorován z pozemního řídícího pracoviště, kde neustálý tok letových a technických dat z testovaného letounu sledovalo 12 technických specialistů. 

První let se stal vyvrcholením několika uplynulých měsíců, kdy byly letové vlastnosti PC-24 ověřovány jak za pomoci počítačové simulace, tak s pomocí modelů v aerodynamických tunelech. Těchto zkoušek se účastnili i oba zkušební piloti, kteří měli kromě jiného během prvního letu ověřit i správnost závěrů těchto zkoušek.

  Zoom gallery

Start k prvnímu letu i přistání sledovalo z prostoru letiště na 1800 zaměstanců společnosti Pilatus, kteří na projektu PC-24 pracují.

Zkušebního programu nového PC-24, pro který Pilatus razí název Super Versatile Jet, se v nastávajících dvou letech zúčastní celkem tři prototypy. Jejich celkový nálet má podle pečlivě připraveného sylabu zkoušek činit na 2300 letových hodin, z čehož zhruba polovina bude odlétnuta ve Švýcarsku, zbytek pak na dalších místech zeměkoule. Certifikace a dodávky prvních kusů letounu zákazníkům jsou plánovány na rok 2017. První série kusů v počtu 84 letounů byla na loňské výstavě EBACE v Ženevě prodána během 36 hodin.

Flying Revue > Aktuality > Letecká doprava > Pilatus PC-24 poprvé ve vzduchu
.

Kurz VFR zahraniční lety


Všechny kurzy a exkurze FR zde. 

Novinka: L-410

Novinka: Hloubkaři


Pod palbou hloubkařů - novinka v e-shopu.

Soutěž:Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

Staňte se pilotem:

Kalendárium:

Dne 20.10.1934 se stalo...
20.10.1934
Ze základny v Mildenhallu odstartovali účastníci proslulého MacRobertson Air Race k letu do australského Melbourne. Vítězem se stala nakonec posádka C. W. A. Scott a Tom Campbell Black s letounem DH. 88 Comet "Grosvenor House".
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Trcaker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345