Představujeme česká a slovenská letiště: Chotěboř (LKCT)

11.9.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 40: Letiště Chotěboř     Zveme vás na vzlet a nízký průlet nad VPD 35 letiště Chotěboř (LKCT) z pohledu kamer na expedičním Dynamicu WT-9 OK-LEX. 


Letiště Chotěboř, LKCT, vzlet a nízký průlet nad VPD 35.

Veřejné vnitrostátní letiště Chotěboř (LKCT) se nachází 3,5 kilometru od jižního okraje města Chotěboře u silnice mezi obcemi Počátky a Dobkov. Letiště disponuje travnatou vzletovou a přistávací dráhou 17/35 o délce 1010  a šířce 50 m. Na příletu je třeba vést v patrnosti, že letiště se nachází v blízkosti TMA Čáslav. Aktuální počasí na letišti nabízí webkamera umístěná na řídící věži

 

Aeroklub v Chotěboři založili místní fanoušci létání těsně po skončení druhé světové války - v červnu 1945. Do začátků získali dva kluzáky SG-38 a jeden cvičný větroň Grunau Baby, letiště však na svůj zrod teprve čekalo. První, prozatímní letiště vzniklo na podzim roku 1945 v polích na jižním okraji města. Nedaleko odsud, u obce Dobkov, se ale nacházela vhodnější plocha - ta sloužila za první republiky jako nouzové letiště pro armádu. Za přispění místních podnikatelů zde postavili hangár a z trofejních dílů také první motorový naviják. 31. srpna 1947 byl uskutečněn první letecký den. 

Zoom gallery

» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication. Vaše letadlo může monitorovat tracker Trexee.

img_20180808_103548_2a.jpg» Zapojte se s námi také do hry Lovci letišť a vstupte do Klubu lovců letišť! Vše potřebné se dozvíte zde

Po komunistickém převratu byl aeroklub včleněn do SVAZARMu. Postaveny byly nové hangáry s provozní budovou. Charakteristická budova letiště dala v roce 1959 podnět k natáčení filmu pro děti „Prázdniny v oblacích“, který vznikl na základě knihy „O letadélku Káněti“. V té době se tu také za dohledu mistrů světa Koubka a Jehličky prováděl paravýcvik.

Zoom gallery

Letištní budovy se postupně modernizovaly, po vichřici v srpnu 1981 bylo třeba rekonstruovat poničené hangáry. Vichřice také zničila jeden z Blaníků. Náhradou za něj obdržel aeroklub raritní motorizovaný Blaník opatřený dvoutaktním motorem Jawa: L13J reg. OK-9821. Existují pouze dva Blaníky s motorem Jawa, druhý je vystaven v leteckém muzeu v Praze-Kbelích.

V současnosti je aeroklub provozovatelem letiště, jemuž v roce 2011 přibyla zbrusu nová řídící věž, o rok později byla rekultivována VPD. Letecký park aeroklubu zahrnuje například Zlín Z-226MS, Zlín Z-126 Trenér 2, Zlín Z-43, Let L-40 Metasokol, EADS Socata TB-20 Trinidad, Let L-13SW Vivat či L-13 Blaník.

» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště.  » Vše o letištích na webu FR najdete zde. 

Chotěboř se nachází na západním okraji Železných hor, které podobně jako o několik kilometrů jižněji položené Ždárské vrchy nabízejí malebné letecké pohledy a také pohledy na dvě památky zapsané na seznam UNESCO. První - určitě byste na příletu nebo odletu neměli vynechat pohled na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou, jen pár minut letu z LKCT. Na opačnou stranu od Chotěboře pak leží Kutná Hora, a tedy její na seznam UNESCO zapsané historické centrum s chrámem sv. Barbory. Z letadla pak jistě oceníte i pohled na zříceninu kdysi mohutného hradu Lichnice či na zachovalý hrad Lipnici.

Zoom gallery

V seriálu Představujeme česká a slovenská letiště vám postupně představíme všechna letiště dosažená v rámci expedice 100 let -100 letišť. Zároveň je najdete ve video databázi čs. letišť, rovněž na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou videodatabázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 

 

 


Vše o českých a slovenských letištích na webu Flying Revue

 

 


 

      » Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

 logo_fr_transp.jpg 

 kpm,l.jpg


 


VFR Communication


Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Ukázková kapitola
» 10 dní zdarma - pište
» Koupit aplikaci
» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

English VFR Communication


Nyní i pro zahraniční piloty: English VFR Communication.

» Enter the english version
» 10 days free - write to us
» To buy the applicationTrexee – monitoring letadel
» Trexee sleduje, zaznamená a ve 3D zobrazí trasu vašeho letu
» má globální pokrytí, polohu zapisuje co 10 vteřin
» detekuje vstup do zakázaných oblastí
» vaši blízcí mohou sledovat váš let on-line
» v případě potřeby vyšle nouzový signál o vaší poloze
» monitoruje průběh letu dle požadavků leteckých škol a půjčoven
» hlídá vaše letadlo na letišti (záznam otřesů)
» podává přehled o servisu a opravách letadla
» umožňuje studijní využití záznamů
» Více o aplikaci Trexee zde.

Aplikaci Trexee
můžete zakoupit zde.


Další články k aplikaci
čtěte zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Chotěboř (LKCT)
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345